Przejdź do głównej zawartości

Recyklingowy zawrót głowy czyli Przyjaciele Natury cz.2

   

     O Kubusiowej akcji Przyjaciele Natury pisałam już TUTAJ. Jako, że choroba uziemiła nas w domu postanowiłam podjąć z dziewczynkami jeszcze jeden temat dotyczący dbania o otaczające nas środowisko, a mianowicie recykling. 


     Na początek dziewczynki dostały kilka plastikowych butelek, które miały umieścić w  wiaderku. Zmieściło się nam 5 butelek (4 duże i 1 mała).



     Później te same butelki zgniatałyśmy (miałyśmy przy tym świetną zabawę)...




    ... i znów wkładałyśmy je do pojemnika. Tym razem zmieściło nam się aż 12 butelek (w tym 8 dużych i 5 małych). 



     Ćwiczenie miało na celu pokazanie dzieciom, że gdy zgniatamy butelki oszczędzamy miejsce w koszu i możemy zmieścić w nim więcej śmieci. Przy okazji liczenia butelek miałyśmy od razu powtórkę z matematyki.

    Kubuś proponuje też zabawy mające na celu naukę dzieci segregowania śmieci do pojemników odpowiednich kolorów. U nas nie jest to konieczne, ponieważ w naszym mieście segregujemy odpady tylko na dwa pojemniki: szkło i 3 w 1 (papier, plastik, metal). Mamy więc ułatwione zadanie i dziewczynki już dawno opanowały tę sztukę. Zawsze też pamiętają o odkręceniu zakrętek, które zbieramy dla chorych dzieci. 

     W naszej biblioteczce są 2 książeczki pokazujące jak ważne jest segregowanie śmieci. Pierwsza to, panująca u nas niepodzielnie, Świnka Peppa i jej "Zabawy w Wielkie Sprawy - Wiosenne porządki". 



     Drugą pozycją jest "Lis Maciek i planeta Ziemia - Segregujemy śmieci cz.2" (części pierwszej nie posiadamy).



    U nas w domu śmieci często dostają drugie życie i  przed ostatecznym trafieniem na śmietnik wykorzystujemy je do wspólnej zabawy. Poniżej kilka naszych wcześniejszych propozycji:

Pociąg z rolek po papierze toaletowym i pociąg z kartonów
Zimowe miasteczko z pudełka po pizzy
Ramka na zdjęcia z rolek po papierze toaletowym

Wszystkie zabawy znajdziecie TU i TU

     Ostatnio zrobiłyśmy gąsienicę z opakowania po jajkach.





     Na koniec kilka śmieciowych ciekawostek: 
  • Jedna torebka foliowa produkowana jest przez 1 sekundę, przez nas używana jest średnio 12 minut, natomiast proces jej rozkładu w środowisku trwa prawie 400 lat.
  • Z 700 aluminiowych puszek można wyprodukować rower.
  • Recykling stosu gazet o wysokości 125 cm umożliwia uratowanie jednej 6-cio metrowej sosny.


Komentarze

  1. Kolejna garść inspiracji na przyszłość.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Gąsienica z opakowań po jajek super :) Pomysł świetny, no i kreatywność rozwija się u dzieci :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Poruszyłaś ważny temat i wielkie dzięki za to! Gąsienica z opakowania po jajkach to rewelacyjny pomysł. Uwielbiam takie banalne pomysły na zabawę:) Pozdawiam mamowiesz.pl

    OdpowiedzUsuń
  4. Gąsienica super! Jestem jak najbardziej za twórczym recyklingiem.

    Pozdrowienia:))

    OdpowiedzUsuń
  5. My też segregujemy śmieci i zgniatamy butelki :) to najlepsza zabawa :) gąsienica świetna :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Fajnie, że uczysz dzieci dbać o środowisko. Też mam taki zamiar. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  7. Jak zwykle super pomysły.
    Wracam teraz do domku to z bratem zrobię coś podobego :D

    OdpowiedzUsuń
  8. Uwielbiam wchodzić na Wasz blog, tyle tutaj świetnych pomysłów!!! Zapisuję kolejne do realizacji :-)

    OdpowiedzUsuń
  9. Gasienica jest piekna :) Lubie czytac o Twoim sposobie nauki przez zabawe :)
    No i zaczynam zbierac puszki na nowy rower ;)

    OdpowiedzUsuń
  10. Niestety polityka w naszej gminie jest taka, że segregacja śmieci jest duuużo droższa niż wrzucenie wszystkiego do jednego wora. :/
    Oddzielamy tylko to co możemy spalić w piecu, reszta ląduje w zbiorczym kontenerze.

    OdpowiedzUsuń
  11. Jako dziecko też robiłam z rodzicami różne papierowe zabawki - ile frajdy przy tym było. Widzę, że Twoje pociechy szybko się uczą :) Pomysł na zabawę świetny, tani i prosty :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Z Tobą dzieciaki na pewno się nie nudzą! :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Pomysłowa gąsienica! :) z pewnością dostarcza dzieciom znacznie więcej radości niż kolejna zabawka :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Super pomysł i świetna zabawa :)

    OdpowiedzUsuń
  15. Fajna, pożyteczna zabawa :). Rower z 700 puszek? Nie miała pojęcia :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Dziecko na warsztat - Doświadczenia

     Listopad upłynął nam pod znakiem doświadczeń. Obserwowaliśmy reakcje chemiczne, uczyliśmy rodzynki skakać, zmiękczaliśmy jajko, bawiliśmy się kolorami i ogniem... a wszystko to w ramach kolejnej odsłowny Dziecka na warsztat.

Kubuś Puchatek i Przyjaciele. Wielka Księga Opowieści.

      "Już pora wstać wyruszyć z domu, przyjaciela spotkać znów. Miły, okrągły, puchaty, bo to jest mój Kubuś, Puchatek Kubuś..." Kto z nas nie zna Misia o Bardzo Małym Rozumku , o którym jest przytoczona powyższa piosenka?

Ciastolina bez gotowania

       Bardzo lubimy bawić się różnego rodzaju masami plastycznymi . Masa plastyczna to nie tylko świetna zabawa, ale także bardzo dobre ćwiczenie wpływające na rozwój mowy, z czym nadal walczymy. 

Wielki skarbiec bajek

      Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Kopciuszek, Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków - któż z nas nie zna tych bajek? Pamiętam jak chodziłyśmy z siostrą spać do babci, która wieczorami przenosiła nas w magiczny świat bajek. Jakoś wówczas nie było straszne to, że aby wydostać Babcię i Czerwonego Kapturka z brzucha wilka trzeba było mu rozciąć brzuch. Baba Jaga, która spłonęła w piecu przeznaczonym dla Jasia, także nie przerażała. 

Dziecko na warsztat - Podróże

     Długo zastanawiałam się na jaki temat przeprowadzić z Myszką warsztat w ramach podróży. Z Małymi Podróżnikami zwiedzamy przecież cały świat więc nie chciałam dublować tematów. Gdy w końcu wymyśliłam, prawie w ostatniej chwili, że zamiast znów zwiedzać "palcem po mapie" wybierzemy się po prostu na wycieczkę, tata nam się rozchorował. I znów plany wzięły w łeb.

Galaktyka w słoiku

      Próbowaliście kiedyś zamknąć całą galaktykę w słoiku ? My spróbowaliśmy i wiecie co? Udało nam się! I wcale nie było takie trudne.

Złota Księga Bajek. Najpopularniejsi bohaterowie Disney Junior

           Dziś startuje projekt "Przygody z książką" do którego bardzo chętnie dołączyłyśmy. 

Co zabrać pod namiot z dzieckiem?

        Lato w pełni, choć pogoda nie zawsze na to wskazuje. Niemniej jednak, nie zważając na panującą za oknem aurę, postanowiliśmy wyskoczyć na kilka dni pod namiot do Czech. 

Poznajemy kontynenty

     Podróże to nasza pasja. Na dysku czeka na opublikowanie i opisanie wiele zdjęć z naszych wakacyjnych wojaży.  Niestety domowy budżet z gumy nie jest, podobnie zresztą jak czas, więc powracamy do naszych podróży palcem po mapie w ramach projektu Mali Podróżnicy . 

Kocham Was bardziej niż wczoraj, ale mniej niż jutro

     Większość kobiet starających się dłuższy czas o dziecko wie jak to jest gdy żyje się z miesiąca na miesiąc,  od okresu do okresu, od dni płodnych do dni płodnych. Miesiąc nie ma już 30 czy 31 dni tylko 28 (i nie jest to za każdym razem luty). Każdy kolejny dzień spóźniającej się miesiączki to czas oczekiwania, nadziei i wiary, która za każdym okazywała się płonna i bezpodstawna. Smutek, przygnębienie, rezygnacja, rozżalenie, tęsknota i łzy, to uczucia, które pojawiają się regularnie co miesiąc.

Facebook