czwartek, 19 lutego 2015

Przyjaciele natury     Zapach kwiatów kwitnących wiosną, krystalicznie czyste jezioro w którym można wykąpać się latem, paleta barw jesiennych liści, śnieżny puch umilający zimowe szaleństwa - natura jest wszystkim co nas otacza. Rozwój cywilizacji zanieczyszcza środowisko, jeśli chcemy aby przyszłe pokolenia mogły korzystać z jego dobrodziejstw musimy o nie dbać i tego samego powinniśmy uczyć dzieci już od najmłodszych lat.
    
     Chcąc przyczynić się do ochrony otaczającego nas środowiska oraz rozwijania szacunku dla roślin i zwierząt, Kubuś przygotował specjalny program edukacyjny "Kubusiowi Przyjaciele Natury" skierowany głównie do przedszkoli. (Więcej informacji TU)

     Dbanie o otaczające nas środowisko to nie tylko jednorazowe zajęcia w przedszkolu, ale sposób życia. To my, rodzice, musimy przykładem uczyć dzieci proekologicznych zachowań. 

       Na długo przed otrzymaniem materiałów od Kubusia wprowadzaliśmy już w domu podstawy ekologii: zakręcamy wodę, żeby się nie lała bez potrzeby, gasimy światło w pomieszczeniach, w których nie siedzimy, segregujemy śmieci, mamy w ogródku karmnik i kawałek słoninki dla ptaków, a także przez cały rok dokarmiamy kaczki w pobliskim parku.      Kubuś podpowiedział nam jak w prosty i ciekawy sposób usystematyzować tę wiedzę i podsunął kilka fajnych zabaw, które pozwalają rozbudzić w dziecku wrażliwość na potrzeby natury oraz spędzić miło czas z naszymi pociechami. 

     Na początek wybrałyśmy się do ogródka wytropić ślady zwierząt na śniegu. Znalazłyśmy kilka odcisków zostawionych przez kota, parę zostawionych przez bliżej niezidentyfikowane ptaki ...

     ... i jeden dużo większy, dość wyraźny ślad ludzki. Niestety nie udało nam się rozwikłać zagadki czy to ślad taty czy dziadka.


     Uzbrojone w wiedzę, jak obchodzić się z tropami na śniegu, wybrałyśmy się w teren szukać śladów dzikich zwierząt. 

    Niestety w parku wszystko było tak zadeptanie, że nie udało nam się znaleźć nic poza śladami butów i  kilkoma odbitymi łapami psów. Ani jedna wiewiórka nie wpadła nam w oko. Nawet krowa się przed nami schowała (tak, tak mamy w parku krowę).     Zabrałyśmy się więc za dokarmianie kaczek.
     Nie udało nam się trafić na wiewiórkę, ale złapałyśmy w obiektywie ptaszki, które swoim pięknym śpiewem zwiastują już nadchodzącą wiosnę.


     Po powrocie do domu zabrałyśmy się do rozwiązywania ćwiczeń z Kubusiowej Książeczki Przedszkolaka (możecie ją ściągnąć z tej strony).

     Szukałyśmy różnic na obrazkach...


     ... rozpoznawałyśmy zwierzęta, które śpią w nocy...     ... łączyliśmy ślady kończyn dolnych z ich właścicielami...


     ... oraz zaznaczałyśmy zwierzęta, które są w Polsce pod ochroną.     Po skończonej pracy na Myszkę czekała nagroda.


    Kilka ciekawostek przyrodniczych:
- jedna sosna produkuje dziennie tyle tlenu, ile potrzeba trzem osobom w ciągu dnia, 
- woda, która dziś jest na Ziemi to ta sama woda, co w czasach dinozaurów,
- do wyprodukowania jednej bluzy z polaru wystarcza 27 plastikowych butelek.
Więcej ciekawostek znajdziecie TU


     Na stronie www.przyjacielenatury.pl znajdziecie wiele materiałów dydaktycznych dla dzieci, różne propozycje zabaw oraz kilka fajnych gier edukacyjnych.
9 komentarzy:

 1. Fajne materiały. Skąd krowa się wzięła w parku? :D u nas ulubioną atrakcją w parku jest drzewo, w które trafił piorun (kora odprysła na całej długości

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mamy podibne drzewo :) A krowa? W parku jest mini ZOO i ta krowa (jakaś rasowa) w ramach oszczędności, zarówno na jej jedzeniu jak i na koszeniu, je sobie parkową trawkę.

   Usuń
 2. W tamtym roku Dusia w przedszkolu miała ten program :-) . Ale nic nie stoi na przeszkodzie żebyśmy i teraz zainteresowały się tym ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Super :)
  Sama uwielbiam z bratem robić podobne rzeczy. Odkrywanie świata przez młodego człowieka jest cudowny, inspirujacym procesem :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przedszkole moich chłopaków też się przyłączyło do akcji Kubusiowi przyjaciele natury uważam to za trafiony pomysł. Dobrze jeśli dzieci dowiadują się więcej na temat natury i uczą się ją szanować. Wiedza przekazywana przez Panie w przedszkolu chyba na dłużej trafia do dzieciaków niż fakty przekazywane przez rodziców (przynajmniej tak jest w przypadku moich chłopaków) Fajnie by było gdyby wszystkie przedszkola się zaangażowały - to jest trafiony program.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przedszkole Myszki nie uczestniczy w tej aukcji więc nadrabiamy to w domu. Moim zdaniem, jak rodzice pokazują dzieciom dobre wzorce, a nie tylko o nich mówią, to dzieci w końcu je przejmą.

   Usuń
  2. U nas jeszcze mamusia ma większy autorytet niż pani w przedszkolu :)

   Usuń
 5. Ile atrakcji :) Fajny ten Kubusiowy program.

  OdpowiedzUsuń
 6. Sama czegoś nowego się dowiedziałam. Podobno na naukę nigdy nie jest za późno.
  Słonecznej niedzieli

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...