Przejdź do głównej zawartości

Nieznośna niepodległość. Horrrendalna historia Polski

    Nasi rodacy długo walczyli o niepodległość. Robili wszystko, aby Polska powróciła na mapy świata, abyśmy mogli swobodnie rozmawiać w języku polskim, uczyć się historii w polskiej szkole i z dumą prezentować biało - czerwoną flagę.

      Dzień odzyskania przez Polaków niepodległości obchodzimy zawsze z należnym szacunkiem, uczymy nasze dzieci patriotycznych pieśni i przekazujemy im wartości patriotyczne.

     Ale czy ktoś z nas zastanawiał się co było potem? Jak wygladało życie w kraju, który po 123 latach powrócił na mapy Europy? Okres dwudziestolecia międzywojennego to czas pełen radości z odzyskanej wolności, ale także niepokoju o to co będzie później. Z jednej strony to rozkwit radia, telewizji, muzyki i zabawy, a z drugiej wciąż żywy koszmar minionej wojny, a także widmo (choć nie przez wszystkich dostrzegane) kolejnej.

     Wiele o tym jak w latach 20-tych i 30-tych wyglądało życie w kraju dowiemy się z kolejnego tomu Horrrendalnej historii Polski - Nieznośna niepodległość. To książka, która z humorem przedstawia fakty niejednokrotnie pominięte w szkole. Bez zbędnego patosu dowiemy się z niej między innymi tego czy oficer mógł wieźć swoje dziecko w wózku na spacer, ile czasu ułani poświęcali w ciągu dnia na dbanie o swoje konie i jak wyglądały reklamy w tym czasie. 




     Historia nie musi być nudna. Dziękujemy wydawnictwu Harper Kids za przesłanie książki do recenzjii odczarowanie nam historii.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciastolina bez gotowania

       Bardzo lubimy bawić się różnego rodzaju masami plastycznymi . Masa plastyczna to nie tylko świetna zabawa, ale także bardzo dobre ćwiczenie wpływające na rozwój mowy, z czym nadal walczymy. 

Detektyw Pozytywka

        Nowa seria ćwiczeń na tablicę interaktywną z genial.ly właśnie pojawia się na blogu - nasze lektury .  Mam nadzieję, że chętnie będą z niej korzystali nauczyciele klas początkowych, a także rodzice, którzy będą chcieli przybliżyć swoim pociechom klasykę literatury dziecięcej.

Co zabrać pod namiot z dzieckiem?

        Lato w pełni, choć pogoda nie zawsze na to wskazuje. Niemniej jednak, nie zważając na panującą za oknem aurę, postanowiliśmy wyskoczyć na kilka dni pod namiot do Czech. 

Poznajemy kontynenty

     Podróże to nasza pasja. Na dysku czeka na opublikowanie i opisanie wiele zdjęć z naszych wakacyjnych wojaży.  Niestety domowy budżet z gumy nie jest, podobnie zresztą jak czas, więc powracamy do naszych podróży palcem po mapie w ramach projektu Mali Podróżnicy . 

Dziecko na warsztat - Doświadczenia

     Listopad upłynął nam pod znakiem doświadczeń. Obserwowaliśmy reakcje chemiczne, uczyliśmy rodzynki skakać, zmiękczaliśmy jajko, bawiliśmy się kolorami i ogniem... a wszystko to w ramach kolejnej odsłowny Dziecka na warsztat.

Wachlarz z piórek DIY

Wachlarz z piórek DIY         Wachlarz z piórek DIY zrobiłyśmy z dziewczynkami w ramach przygotowania lekcji dla trzeciej klasy o uczuciach i Japonii. 

Syrenka warszawska - praca plastyczna

Syrenka warszawska - praca plastyczna       Myszka kocha syrenki. I nie ma dla niej większej różnicy czy jest to Syrenka Ariel czy Syrenka Warszawska .

Mali Podróżnicy - Egipt

Mali Podróżnicy - Egipt       Mali Podróżnicy zwiedzają w tym miesiącu Egipt . Gdy w pierwszy dzień zasiedliśmy do wspólnej zabawy Myszka była ubrana w swój ukochany strój Elsy - tata powiedział jej, że przecież Elsa nie mieszkała w Afryce, na co Myszka zripostowała: "ale mogła jechać tam na wakacje". Tak więc mam nadzieję, że Elsa na wakacjach dobrze się bawiła.

Galaktyka w słoiku

      Próbowaliście kiedyś zamknąć całą galaktykę w słoiku ? My spróbowaliśmy i wiecie co? Udało nam się! I wcale nie było takie trudne.

Wyklejanka z kolorowego ryżu

       Kilka dni temu rozpoczęliśmy przygotowania do kolejnego warsztatu w ramach akcji Dziecko na Warsztat. Tym razem omawiamy Australię, a jedną z zabaw było wyklejanie różnymi rodzajami kaszy kangura i misia koala (cały warsztat będzie do zobaczenia już w poniedziałek). Myszce tak bardzo spodobało się to zajęcie, że przygotowałam jego inną wersję.

Facebook