Przejdź do głównej zawartości

Kobiety i nauka. One zmieniły świat

Kobiety i nauka. One zmieniły świat.

      Kobiety mogą wszystko! Mogą być kim zechcą, zmieniać świat i mieć znaczący wpływ na rozwój nauki.


      Niestety nie zawsze tak było. Nawet w obecnych czasach nie wszędzie kobiety mogą być paniami własnego losu. Ale kobiety są silne i z pewnością łatwo się nie poddają. 

        Przez lata wiele kobiet walczyło z przeciwnościami losu, brakiem dostępu do wyższej edukacji oraz z utartymi stereotypami. Nie powstrzymało ich to jednak przed dążeniem do wyznaczonego sobie celu, własnymi marzeniami i ambicjami.

      Książka Kobiety i nauka - one zmieniły świat przedstawia biografie 50 właśnie takich kobiet. Kobiet, które mimo wielu przeciwności dokonały bardzo wielu odkryć i na zawsze zmieniły świat nauki. Były matematyczkami, genetyczkami, fizyczkami, zoolożkami czy neurolożkami. Miały swój wkład w rozwój astronomii, inżynierii, chemii, astrofizyki oraz geologii. 

      Kobiety naukowcy, o których wspomina książka, miały swój wkład w rozwój nauki już od czasów antycznych. Pierwsza z nich  - Hypatia - była pierwszą znaną matematyczką i żyła około 400 roku. Na kolejną kobietę, której udało się przebić przez męski świat trzeba było poczekać ponad 1200 lat - w 1678 roku Elena Piscopia została pierwszą kobietą na świecie, która otrzymała tytuł doktora nauk.

Kobiety i nauka. One zmieniły świat.

Kobiety i nauka. One zmieniły świat.

Kobiety i nauka. One zmieniły świat.

      Każda postać w książce opisana jest w podobny sposób. Po lewej stronie znajduje się duża ilustracja danej kobiety oraz kilka mniejszych obrazków charakterystycznych dla dziedziny nauki, którą się zajmowała. Na prawej stronie znajduje się natomiast imię i nazwisko, dziedzina nauki, w której się specjalizowała oraz przystępnie napisana biografia.

      Oprócz biografii kobiet, które najbardziej przyczyniły się do rozwoju nauki, zarówno tych powszechnie znanych, jak Maria Skłodowska - Curie, i nieco zapomnianych, jak Katherine Johanson, w książce znajdziemy także:
- oś czasu - z zaznaczonymi na niej przełomowymi momentami w historii i najważniejszymi dokonaniami kobiet w edukacji i nauce;
-  jeszcze więcej badaczek - krótkie informacje o kolejnych 14 kobietach nauki, których biografie nie zmieściły się w publikacji;
- słowniczek - wyjaśnienie (wraz z ilustracją) najważniejszych pojęć.

Kobiety i nauka. One zmieniły świat.

Kobiety i nauka. One zmieniły świat.

      Jest jeszcze jedna rzecz, która bardzo mi się podoba w prezentowanej książce - miejsce na kolejną badaczkę, "którą możesz być TY". Uświadamia nam to, że kobiety mogą wszystko i tylko od nas zależy czy wykorzystamy swoją szansę. Na mnie już raczej za późno, ale może moje córki znajdą się kiedyś w podobnej publikacji?



Komentarze

  1. Fajna książka, muszę ją kupić moim Babom:D
    Wesołych i aromatycznych Świąt Bożego Narodzenia!

    OdpowiedzUsuń
  2. Fantastycznie wydana i już samo to mocno kusi :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ladne wydanie, fajne obrazki i opisy. Mysle, ze to ciekawy pomysl na prezent - zarowno dla kobiety jak i faceta - niech wie, ze kobiety zmienily swiat!:)
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie! Faceci powinni wiedzieć, że świat nie kręci się tylko wokół nich :)

      Usuń
  4. Fantastyczna publikacja, z chęcią przeczytałabym ją moim dziewczynom :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Ciekawa i jak pięknie wydana.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Dziecko na warsztat - Doświadczenia

     Listopad upłynął nam pod znakiem doświadczeń. Obserwowaliśmy reakcje chemiczne, uczyliśmy rodzynki skakać, zmiękczaliśmy jajko, bawiliśmy się kolorami i ogniem... a wszystko to w ramach kolejnej odsłowny Dziecka na warsztat.

Kubuś Puchatek i Przyjaciele. Wielka Księga Opowieści.

      "Już pora wstać wyruszyć z domu, przyjaciela spotkać znów. Miły, okrągły, puchaty, bo to jest mój Kubuś, Puchatek Kubuś..." Kto z nas nie zna Misia o Bardzo Małym Rozumku , o którym jest przytoczona powyższa piosenka?

Ciastolina bez gotowania

       Bardzo lubimy bawić się różnego rodzaju masami plastycznymi . Masa plastyczna to nie tylko świetna zabawa, ale także bardzo dobre ćwiczenie wpływające na rozwój mowy, z czym nadal walczymy. 

Wielki skarbiec bajek

      Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Kopciuszek, Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków - któż z nas nie zna tych bajek? Pamiętam jak chodziłyśmy z siostrą spać do babci, która wieczorami przenosiła nas w magiczny świat bajek. Jakoś wówczas nie było straszne to, że aby wydostać Babcię i Czerwonego Kapturka z brzucha wilka trzeba było mu rozciąć brzuch. Baba Jaga, która spłonęła w piecu przeznaczonym dla Jasia, także nie przerażała. 

Galaktyka w słoiku

      Próbowaliście kiedyś zamknąć całą galaktykę w słoiku ? My spróbowaliśmy i wiecie co? Udało nam się! I wcale nie było takie trudne.

Dziecko na warsztat - Podróże

     Długo zastanawiałam się na jaki temat przeprowadzić z Myszką warsztat w ramach podróży. Z Małymi Podróżnikami zwiedzamy przecież cały świat więc nie chciałam dublować tematów. Gdy w końcu wymyśliłam, prawie w ostatniej chwili, że zamiast znów zwiedzać "palcem po mapie" wybierzemy się po prostu na wycieczkę, tata nam się rozchorował. I znów plany wzięły w łeb.

Złota Księga Bajek. Najpopularniejsi bohaterowie Disney Junior

           Dziś startuje projekt "Przygody z książką" do którego bardzo chętnie dołączyłyśmy. 

Poznajemy kontynenty

     Podróże to nasza pasja. Na dysku czeka na opublikowanie i opisanie wiele zdjęć z naszych wakacyjnych wojaży.  Niestety domowy budżet z gumy nie jest, podobnie zresztą jak czas, więc powracamy do naszych podróży palcem po mapie w ramach projektu Mali Podróżnicy . 

Co zabrać pod namiot z dzieckiem?

        Lato w pełni, choć pogoda nie zawsze na to wskazuje. Niemniej jednak, nie zważając na panującą za oknem aurę, postanowiliśmy wyskoczyć na kilka dni pod namiot do Czech. 

Kocham Was bardziej niż wczoraj, ale mniej niż jutro

     Większość kobiet starających się dłuższy czas o dziecko wie jak to jest gdy żyje się z miesiąca na miesiąc,  od okresu do okresu, od dni płodnych do dni płodnych. Miesiąc nie ma już 30 czy 31 dni tylko 28 (i nie jest to za każdym razem luty). Każdy kolejny dzień spóźniającej się miesiączki to czas oczekiwania, nadziei i wiary, która za każdym okazywała się płonna i bezpodstawna. Smutek, przygnębienie, rezygnacja, rozżalenie, tęsknota i łzy, to uczucia, które pojawiają się regularnie co miesiąc.

Facebook