Przejdź do głównej zawartości

Kobiety i nauka. One zmieniły świat

Kobiety i nauka. One zmieniły świat.

      Kobiety mogą wszystko! Mogą być kim zechcą, zmieniać świat i mieć znaczący wpływ na rozwój nauki.


      Niestety nie zawsze tak było. Nawet w obecnych czasach nie wszędzie kobiety mogą być paniami własnego losu. Ale kobiety są silne i z pewnością łatwo się nie poddają. 

        Przez lata wiele kobiet walczyło z przeciwnościami losu, brakiem dostępu do wyższej edukacji oraz z utartymi stereotypami. Nie powstrzymało ich to jednak przed dążeniem do wyznaczonego sobie celu, własnymi marzeniami i ambicjami.

      Książka Kobiety i nauka - one zmieniły świat przedstawia biografie 50 właśnie takich kobiet. Kobiet, które mimo wielu przeciwności dokonały bardzo wielu odkryć i na zawsze zmieniły świat nauki. Były matematyczkami, genetyczkami, fizyczkami, zoolożkami czy neurolożkami. Miały swój wkład w rozwój astronomii, inżynierii, chemii, astrofizyki oraz geologii. 

      Kobiety naukowcy, o których wspomina książka, miały swój wkład w rozwój nauki już od czasów antycznych. Pierwsza z nich  - Hypatia - była pierwszą znaną matematyczką i żyła około 400 roku. Na kolejną kobietę, której udało się przebić przez męski świat trzeba było poczekać ponad 1200 lat - w 1678 roku Elena Piscopia została pierwszą kobietą na świecie, która otrzymała tytuł doktora nauk.

Kobiety i nauka. One zmieniły świat.

Kobiety i nauka. One zmieniły świat.

Kobiety i nauka. One zmieniły świat.

      Każda postać w książce opisana jest w podobny sposób. Po lewej stronie znajduje się duża ilustracja danej kobiety oraz kilka mniejszych obrazków charakterystycznych dla dziedziny nauki, którą się zajmowała. Na prawej stronie znajduje się natomiast imię i nazwisko, dziedzina nauki, w której się specjalizowała oraz przystępnie napisana biografia.

      Oprócz biografii kobiet, które najbardziej przyczyniły się do rozwoju nauki, zarówno tych powszechnie znanych, jak Maria Skłodowska - Curie, i nieco zapomnianych, jak Katherine Johanson, w książce znajdziemy także:
- oś czasu - z zaznaczonymi na niej przełomowymi momentami w historii i najważniejszymi dokonaniami kobiet w edukacji i nauce;
-  jeszcze więcej badaczek - krótkie informacje o kolejnych 14 kobietach nauki, których biografie nie zmieściły się w publikacji;
- słowniczek - wyjaśnienie (wraz z ilustracją) najważniejszych pojęć.

Kobiety i nauka. One zmieniły świat.

Kobiety i nauka. One zmieniły świat.

      Jest jeszcze jedna rzecz, która bardzo mi się podoba w prezentowanej książce - miejsce na kolejną badaczkę, "którą możesz być TY". Uświadamia nam to, że kobiety mogą wszystko i tylko od nas zależy czy wykorzystamy swoją szansę. Na mnie już raczej za późno, ale może moje córki znajdą się kiedyś w podobnej publikacji?



Komentarze

  1. Fajna książka, muszę ją kupić moim Babom:D
    Wesołych i aromatycznych Świąt Bożego Narodzenia!

    OdpowiedzUsuń
  2. Fantastycznie wydana i już samo to mocno kusi :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ladne wydanie, fajne obrazki i opisy. Mysle, ze to ciekawy pomysl na prezent - zarowno dla kobiety jak i faceta - niech wie, ze kobiety zmienily swiat!:)
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie! Faceci powinni wiedzieć, że świat nie kręci się tylko wokół nich :)

      Usuń
  4. Fantastyczna publikacja, z chęcią przeczytałabym ją moim dziewczynom :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Ciekawa i jak pięknie wydana.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Cukierku, Ty łobuzie

       Cukierek to psotny kotek, który podbił serca wielu dzieci i (na szczęście) nie zmienił tego fakt, że jego przygody zostały szkolną lekturą.

Detektyw Pozytywka

        Nowa seria ćwiczeń na tablicę interaktywną z genial.ly właśnie pojawia się na blogu - nasze lektury .  Mam nadzieję, że chętnie będą z niej korzystali nauczyciele klas początkowych, a także rodzice, którzy będą chcieli przybliżyć swoim pociechom klasykę literatury dziecięcej.

Jeże z ziemniaków i makaronu - jesienna praca plastyczna dla przedszkolaków

Jeż z ziemniaków i makaronu - jesienna praca plastyczna dla przedszkolaków       Od miesiąca bawię się i tworzę już nie tylko ze swoimi dziećmi, ale także z przedszkolakami. Moje dziewczyny mają ostatnio coraz mniej czasu na różnego rodzaju prace plastyczne, a jeśli już znajdą wolną chwilę to wolą ją spędzić na tańcu lub zabawach w ogródku niż poświęcić czas na stworzenie jakiegoś artystycznego dzieła. 

Wyklejanka z kolorowego ryżu

       Kilka dni temu rozpoczęliśmy przygotowania do kolejnego warsztatu w ramach akcji Dziecko na Warsztat. Tym razem omawiamy Australię, a jedną z zabaw było wyklejanie różnymi rodzajami kaszy kangura i misia koala (cały warsztat będzie do zobaczenia już w poniedziałek). Myszce tak bardzo spodobało się to zajęcie, że przygotowałam jego inną wersję.

Kaszolina - masa plastyczna z kaszy manny

      Wykonanie masy plastycznej z kaszy manny jest niezwykle proste, a do jej zrobienia potrzebne są tylko dwa składniki: kasza i woda. 

Polska - kodowanie, wykreślanka i symetria

Polska - kodowanie, wykreślanka i symetria       W okresie świąt majowych warto przybliżyć dzieciom nieco informacji o Polsce oraz jej symbolach narodowych .

Tablice manipulacyjne - matematyka online

        Nauka zdalna wprowadziła wiele zmian w życiu każdego ucznia, rodzica i nauczyciela. Dla mnie była to bardzo duża zmiana na plus, dawni nie nauczyłam się tak wiele jak podczas ostatnich miesięcy.

Asiunia

      Asiunia to mała, pięcioletnia dziewczynka, której szczęśliwe dzieciństwo kończy się w dniu, gdy w czasie wojny Niemcy zabierają jej mamę z domu.

Syrenka warszawska - praca plastyczna

Syrenka warszawska - praca plastyczna       Myszka kocha syrenki. I nie ma dla niej większej różnicy czy jest to Syrenka Ariel czy Syrenka Warszawska .

Masa plastyczna z mydła w płynie

Masa plastyczna z mydła w płynie       Dwuskładnikowa masa plastyczna , którą można zrobić w domu w przeciągu minuty, czy to możliwe? Oczywiście!

Facebook