Przejdź do głównej zawartości

Kobiety i nauka. One zmieniły świat

Kobiety i nauka. One zmieniły świat.

      Kobiety mogą wszystko! Mogą być kim zechcą, zmieniać świat i mieć znaczący wpływ na rozwój nauki.


      Niestety nie zawsze tak było. Nawet w obecnych czasach nie wszędzie kobiety mogą być paniami własnego losu. Ale kobiety są silne i z pewnością łatwo się nie poddają. 

        Przez lata wiele kobiet walczyło z przeciwnościami losu, brakiem dostępu do wyższej edukacji oraz z utartymi stereotypami. Nie powstrzymało ich to jednak przed dążeniem do wyznaczonego sobie celu, własnymi marzeniami i ambicjami.

      Książka Kobiety i nauka - one zmieniły świat przedstawia biografie 50 właśnie takich kobiet. Kobiet, które mimo wielu przeciwności dokonały bardzo wielu odkryć i na zawsze zmieniły świat nauki. Były matematyczkami, genetyczkami, fizyczkami, zoolożkami czy neurolożkami. Miały swój wkład w rozwój astronomii, inżynierii, chemii, astrofizyki oraz geologii. 

      Kobiety naukowcy, o których wspomina książka, miały swój wkład w rozwój nauki już od czasów antycznych. Pierwsza z nich  - Hypatia - była pierwszą znaną matematyczką i żyła około 400 roku. Na kolejną kobietę, której udało się przebić przez męski świat trzeba było poczekać ponad 1200 lat - w 1678 roku Elena Piscopia została pierwszą kobietą na świecie, która otrzymała tytuł doktora nauk.

Kobiety i nauka. One zmieniły świat.

Kobiety i nauka. One zmieniły świat.

Kobiety i nauka. One zmieniły świat.

      Każda postać w książce opisana jest w podobny sposób. Po lewej stronie znajduje się duża ilustracja danej kobiety oraz kilka mniejszych obrazków charakterystycznych dla dziedziny nauki, którą się zajmowała. Na prawej stronie znajduje się natomiast imię i nazwisko, dziedzina nauki, w której się specjalizowała oraz przystępnie napisana biografia.

      Oprócz biografii kobiet, które najbardziej przyczyniły się do rozwoju nauki, zarówno tych powszechnie znanych, jak Maria Skłodowska - Curie, i nieco zapomnianych, jak Katherine Johanson, w książce znajdziemy także:
- oś czasu - z zaznaczonymi na niej przełomowymi momentami w historii i najważniejszymi dokonaniami kobiet w edukacji i nauce;
-  jeszcze więcej badaczek - krótkie informacje o kolejnych 14 kobietach nauki, których biografie nie zmieściły się w publikacji;
- słowniczek - wyjaśnienie (wraz z ilustracją) najważniejszych pojęć.

Kobiety i nauka. One zmieniły świat.

Kobiety i nauka. One zmieniły świat.

      Jest jeszcze jedna rzecz, która bardzo mi się podoba w prezentowanej książce - miejsce na kolejną badaczkę, "którą możesz być TY". Uświadamia nam to, że kobiety mogą wszystko i tylko od nas zależy czy wykorzystamy swoją szansę. Na mnie już raczej za późno, ale może moje córki znajdą się kiedyś w podobnej publikacji?



Komentarze

  1. Fajna książka, muszę ją kupić moim Babom:D
    Wesołych i aromatycznych Świąt Bożego Narodzenia!

    OdpowiedzUsuń
  2. Fantastycznie wydana i już samo to mocno kusi :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ladne wydanie, fajne obrazki i opisy. Mysle, ze to ciekawy pomysl na prezent - zarowno dla kobiety jak i faceta - niech wie, ze kobiety zmienily swiat!:)
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie! Faceci powinni wiedzieć, że świat nie kręci się tylko wokół nich :)

      Usuń
  4. Fantastyczna publikacja, z chęcią przeczytałabym ją moim dziewczynom :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Ciekawa i jak pięknie wydana.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ciastolina bez gotowania

       Bardzo lubimy bawić się różnego rodzaju masami plastycznymi . Masa plastyczna to nie tylko świetna zabawa, ale także bardzo dobre ćwiczenie wpływające na rozwój mowy, z czym nadal walczymy. 

Detektyw Pozytywka

        Nowa seria ćwiczeń na tablicę interaktywną z genial.ly właśnie pojawia się na blogu - nasze lektury .  Mam nadzieję, że chętnie będą z niej korzystali nauczyciele klas początkowych, a także rodzice, którzy będą chcieli przybliżyć swoim pociechom klasykę literatury dziecięcej.

Co zabrać pod namiot z dzieckiem?

        Lato w pełni, choć pogoda nie zawsze na to wskazuje. Niemniej jednak, nie zważając na panującą za oknem aurę, postanowiliśmy wyskoczyć na kilka dni pod namiot do Czech. 

Poznajemy kontynenty

     Podróże to nasza pasja. Na dysku czeka na opublikowanie i opisanie wiele zdjęć z naszych wakacyjnych wojaży.  Niestety domowy budżet z gumy nie jest, podobnie zresztą jak czas, więc powracamy do naszych podróży palcem po mapie w ramach projektu Mali Podróżnicy . 

Dziecko na warsztat - Doświadczenia

     Listopad upłynął nam pod znakiem doświadczeń. Obserwowaliśmy reakcje chemiczne, uczyliśmy rodzynki skakać, zmiękczaliśmy jajko, bawiliśmy się kolorami i ogniem... a wszystko to w ramach kolejnej odsłowny Dziecka na warsztat.

Wachlarz z piórek DIY

Wachlarz z piórek DIY         Wachlarz z piórek DIY zrobiłyśmy z dziewczynkami w ramach przygotowania lekcji dla trzeciej klasy o uczuciach i Japonii. 

Syrenka warszawska - praca plastyczna

Syrenka warszawska - praca plastyczna       Myszka kocha syrenki. I nie ma dla niej większej różnicy czy jest to Syrenka Ariel czy Syrenka Warszawska .

Mali Podróżnicy - Egipt

Mali Podróżnicy - Egipt       Mali Podróżnicy zwiedzają w tym miesiącu Egipt . Gdy w pierwszy dzień zasiedliśmy do wspólnej zabawy Myszka była ubrana w swój ukochany strój Elsy - tata powiedział jej, że przecież Elsa nie mieszkała w Afryce, na co Myszka zripostowała: "ale mogła jechać tam na wakacje". Tak więc mam nadzieję, że Elsa na wakacjach dobrze się bawiła.

Galaktyka w słoiku

      Próbowaliście kiedyś zamknąć całą galaktykę w słoiku ? My spróbowaliśmy i wiecie co? Udało nam się! I wcale nie było takie trudne.

Wyklejanka z kolorowego ryżu

       Kilka dni temu rozpoczęliśmy przygotowania do kolejnego warsztatu w ramach akcji Dziecko na Warsztat. Tym razem omawiamy Australię, a jedną z zabaw było wyklejanie różnymi rodzajami kaszy kangura i misia koala (cały warsztat będzie do zobaczenia już w poniedziałek). Myszce tak bardzo spodobało się to zajęcie, że przygotowałam jego inną wersję.

Facebook