Przejdź do głównej zawartości

Adam Mickiewicz Ballady i romanse z komentarzami Emilii Kiereś

Adam Mickiewicz Ballady i romanse z komentarzami Emilii Kiereś

      "Tato nie wraca; ranki i wieczory 
        We łzach go czekam i trwodze;
        Rozlały rzeki, pełne zwierza bory
        I pełno zbójców na drodze".



        Pamiętam, gdy będąc jeszcze w podstawówce, przygotowywałyśmy w piwnicy jednej z koleżanek inscenizację do utworu Adama Mickiewicza "Powrót taty". Szykowałyśmy rekwizyty, uczyłyśmy się tekstu z podziałem na role, a na końcu przedstawiałyśmy naszą sztukę przed całą klasę. Dzięki takiemu nieszablonowemu podejściu do realizacji podstawy programowej i szkolnych lektur do dziś mam w pamięci tę sztukę.

      Jest to jednak jeden z nielicznych przykładów tego jak można zachęcić uczniów do zapoznania się z klasycznymi utworami. Dzieła Adama  Mickiewicza powstawały w czasach bardzo odległych, kiedy to mówiło się i pisało zupełnie innym językiem niż dziś, przez co dla współczesnej młodzieży są lekturą dość trudną, zniechęcając ich tym samym do zagłębiania się w ich treść.

       Emilia Kiereś oraz wydawnictwo Egmont ART starają się to zmienić. W książce, która jest zbiorem 14 ballad i romansów Adama Mickiewicza, oprócz samych utworów wieszcza znajdują się także komentarze Emili Kiereś. Streszczona i wyjaśniona jest w nich treść poszczególnych ballad i romansów, opisani są główni bohaterowie, a jeśli istnieje taka konieczność nakreślona jest także sytuacja społeczna i polityczna  jaka panowała w czasach powstawania oryginalnych tekstów. Wszystko to pozwala lepiej zrozumieć poszczególne utwory i na nowo odkryć piękno zarówno ich samych jak i całej epoki romantyzmu

Adam Mickiewicz Ballady i romanse z komentarzami Emilii Kiereś

      Przy czytaniu dzieł Mickiewicza bardzo pomocne są również przypisy znajdujące się u dołu każdej ze stron - wyjaśniają one czytelnikowi znaczenie nie używanych już dziś w naszym ojczystym języku słów. Dzięki nim możemy także zobaczyć jak żywy jest nasz język i uzmysłowić sobie, że ciągle się zmienia i rozwija.

      Idealnym dopełnieniem całości książki, która jest pięknie wydana, oprawiona w twardą okładkę i wydrukowana na kredowym papierze, są nieszablonowe, klimatyczne ilustracje Marianny Sztymy, nawiązują one do treści poszczególnych ballad i romansów oraz nadają im tajemniczy, romantyczny charakter

Adam Mickiewicz Ballady i romanse z komentarzami Emilii Kiereś

Adam Mickiewicz Ballady i romanse z komentarzami Emilii Kiereś

Adam Mickiewicz Ballady i romanse z komentarzami Emilii Kiereś

Adam Mickiewicz Ballady i romanse z komentarzami Emilii Kiereś


Komentarze

  1. Jakby za moich czasów były lektury tak pięknie wydane to może bym je chętniej czytała :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę podobnie, w szkole czytałam dużo książek, ale żadnych lektur

      Usuń
  2. Przypomniały mi się wydania lektur z moich czasów. A "Powrót taty" to wspomnienie chwil z babcią przy kaflowym piecu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W moich czasach lektury były szare i nijakie, w ogóle nie zachęcały do czytania.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ciastolina bez gotowania

       Bardzo lubimy bawić się różnego rodzaju masami plastycznymi . Masa plastyczna to nie tylko świetna zabawa, ale także bardzo dobre ćwiczenie wpływające na rozwój mowy, z czym nadal walczymy. 

Detektyw Pozytywka

        Nowa seria ćwiczeń na tablicę interaktywną z genial.ly właśnie pojawia się na blogu - nasze lektury .  Mam nadzieję, że chętnie będą z niej korzystali nauczyciele klas początkowych, a także rodzice, którzy będą chcieli przybliżyć swoim pociechom klasykę literatury dziecięcej.

Co zabrać pod namiot z dzieckiem?

        Lato w pełni, choć pogoda nie zawsze na to wskazuje. Niemniej jednak, nie zważając na panującą za oknem aurę, postanowiliśmy wyskoczyć na kilka dni pod namiot do Czech. 

Poznajemy kontynenty

     Podróże to nasza pasja. Na dysku czeka na opublikowanie i opisanie wiele zdjęć z naszych wakacyjnych wojaży.  Niestety domowy budżet z gumy nie jest, podobnie zresztą jak czas, więc powracamy do naszych podróży palcem po mapie w ramach projektu Mali Podróżnicy . 

Dziecko na warsztat - Doświadczenia

     Listopad upłynął nam pod znakiem doświadczeń. Obserwowaliśmy reakcje chemiczne, uczyliśmy rodzynki skakać, zmiękczaliśmy jajko, bawiliśmy się kolorami i ogniem... a wszystko to w ramach kolejnej odsłowny Dziecka na warsztat.

Wachlarz z piórek DIY

Wachlarz z piórek DIY         Wachlarz z piórek DIY zrobiłyśmy z dziewczynkami w ramach przygotowania lekcji dla trzeciej klasy o uczuciach i Japonii. 

Syrenka warszawska - praca plastyczna

Syrenka warszawska - praca plastyczna       Myszka kocha syrenki. I nie ma dla niej większej różnicy czy jest to Syrenka Ariel czy Syrenka Warszawska .

Mali Podróżnicy - Egipt

Mali Podróżnicy - Egipt       Mali Podróżnicy zwiedzają w tym miesiącu Egipt . Gdy w pierwszy dzień zasiedliśmy do wspólnej zabawy Myszka była ubrana w swój ukochany strój Elsy - tata powiedział jej, że przecież Elsa nie mieszkała w Afryce, na co Myszka zripostowała: "ale mogła jechać tam na wakacje". Tak więc mam nadzieję, że Elsa na wakacjach dobrze się bawiła.

Galaktyka w słoiku

      Próbowaliście kiedyś zamknąć całą galaktykę w słoiku ? My spróbowaliśmy i wiecie co? Udało nam się! I wcale nie było takie trudne.

Wyklejanka z kolorowego ryżu

       Kilka dni temu rozpoczęliśmy przygotowania do kolejnego warsztatu w ramach akcji Dziecko na Warsztat. Tym razem omawiamy Australię, a jedną z zabaw było wyklejanie różnymi rodzajami kaszy kangura i misia koala (cały warsztat będzie do zobaczenia już w poniedziałek). Myszce tak bardzo spodobało się to zajęcie, że przygotowałam jego inną wersję.

Facebook