Przejdź do głównej zawartości

Strrraszna historia

Strrraszna historia

         Będąc w szkole nie lubiłam historii. Te wszystkie suche daty, które koniecznie trzeba było zapamiętać, przyprawiały mnie o zawroty głowy. Podobnie było zresztą z fizyką, chemią i matematyką. Ogólnie chyba można powiedzieć, że nie przepadałam za szkołą :)

        Zdecydowanie brakowało w niej nauczycieli z pasją, którzy potrafiliby nią zarazić swoich uczniów. Moi nauczyciele nie tylko nie zarażali, ale wręcz nas zanudzali. Na historii można było wręcz usnąć, a na chemii kobieta mogłaby mówić równie dobrze po chińsku - tyle samo byśmy z tego zrozumieli.

        Nie wiem jacy dziś są nauczyciele - pewnie różni, jak zawsze, ale teraz przynajmniej dzieci i młodzież mają dostęp do ciekawych książek,  które przybliżają im świat w sposób bardzo ciekawy i przystępny. 

        Przedstawiałam Wam już kiedyś rewelacyjne książki do matematyki Pan Kartezjusz gra w statki oraz Bakterie do kwadratu, a dziś chcę Wam zaprezentować interesujące książki, pozwalające przybliżyć młodzieży nieco temat historii

      Seria książek Strrraszna historia wydawnictwa Egmont przedstawia najważniejsze wydarzenia historyczne w zabawny, ale także nieco brutalny i dosłowny sposób. Nic nie jest tu przesadnie ubarwione, a fakty pozostają faktami. Czytelnik prowadzony jest przez książkę bez zbędnego patosu, tak charakterystycznego dla wielu typowych podręczników szkolnych, często zachęcany jest również do samodzielnego myślenia. Rzadko spotkamy się tu z typową narracją, zdecydowanie częściej mamy do czynienia z pytaniami zadawanymi przez autora, testami wyboru, czy dopasowywaniem poprawnych odpowiedzi do danego zagadnienia. W ten sposób odbiorca nie tylko biernie czyta przedstawiony tekst, ale także jest w niego czynnie zaangażowany, co znacznie ułatwia zapamiętywanie przestawionych w nim informacji i ciekawostek.

       Całości dopełniają  intrygujące ilustracje, niejednokrotnie dość dosłownie i brutalnie obrazujące historyczne fakty.

      Z serii ukazało się dotychczas 6 tytułów:
- Ci niewiarygodni Inkowie
- Ci okrutni Wikingowie
- Ci paskudni Aztekowie
- Ci rewelacyjni Grecy
- Ci wredni Rzymianie
- To okropne średniowiecze
       Kolejne tomy mają się ukazać w pierwszym kwartale 2019 roku. 


Strrraszna historia - Ci niewiarygodni Inkowie


Czy wiecie:
- w jaki sposób budowano wspaniałe drogi i potężne świątynie bez narzędzi z metalu, koła i znajomości pisma,
- na co mógł sobie pozwolić okrutny władca, któremu nie dostarczono świeżej ryby,
- dlaczego dzieci czasami kąpano w moczu, a służba zjadała włosy władcy.



Strrraszna historia - Ci okrutni Wikingowie

Czy wiecie:
- dlaczego niektórzy wikingowie nosili imiona Giez, Gbur i Śmierdziuch,
- jak zbudować długą łódź wikingów,
- który z bogów wikingów ubierał się jak kobieta.



Strrraszna historia - Ci paskudni Aztekowie

Czy wiecie:
- dlaczego Aztekowie uwielbiali jeść żaby, larwy i jaszczurki,
- jak dręczono dzieci z okazji świętowania Dni Wzrostu,
- czy naprawdę Aztekowie byli kanibalami.



Strrraszna historia - Ci rewelacyjni Grecy

Czy wiecie:
- co naprawdę oznaczało życie w spartańskich warunkach,
- skąd wziął się Zeus i cała jego liczna rodzinka bogów z Olimpu,
- czy można wykiwać wyrocznię i zmienić bieg historii.



Strrraszna historia - Ci wredni Rzymianie

Czy wiecie:
- co rzymski żołnierz nosił pod spódniczką,
- jak starożytni Brytowie tapirowali sobie włosy,
- po co bogatym Rzymianom potrzebne było vomitorium. 



Strrraszna historia - To okropne średniowiecze

Czy wiecie:
- czemu kurczakom golono brzuchy,
- jak żartował błazen,

- w jaki sposób leczono ból zębów.

       Jeśli na któreś z powyższych pytań odpowiedzieliście "nie" to seria Strrraszna historia jest także i dla Was :)


        Z tymi książkami historia z pewnością już nigdy nie będzie nudna, choć zdecydowanie nie są one przeznaczone dla małych dzieci. Sugerowany wiek od 13 lat, moim zdaniem, jest tu jak najbardziej prawidłowo określony. Dla młodszych czytelników świat w nich przedstawiony będzie zbyt barbarzyński, choć nie ma co ukrywać, że niejednokrotnie historia takie właśnie aspekty w sobie zawiera. 


Komentarze

  1. Historia ubrana w takie ramy musi być świetną zabawą!
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Historię zawsze lubiłam, ale wiem że sporo osób za nią nie przepada, szczególnie w szkolnym wydaniu. Takie książeczki pewnie ją odczarowują i sprawiają, że staje się bardziej przystępna.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zdecydowanie, z takimi książkami historia przestaje być nudna.

      Usuń
  3. Fajne ciekawostki można w nich znaleźć:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Mimo, ze córka to zdeklarowany książkoholik, takie tematy jej nie ciągną :) Wydania sa świetne :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Cukierku, Ty łobuzie

       Cukierek to psotny kotek, który podbił serca wielu dzieci i (na szczęście) nie zmienił tego fakt, że jego przygody zostały szkolną lekturą.

Detektyw Pozytywka

        Nowa seria ćwiczeń na tablicę interaktywną z genial.ly właśnie pojawia się na blogu - nasze lektury .  Mam nadzieję, że chętnie będą z niej korzystali nauczyciele klas początkowych, a także rodzice, którzy będą chcieli przybliżyć swoim pociechom klasykę literatury dziecięcej.

Jeże z ziemniaków i makaronu - jesienna praca plastyczna dla przedszkolaków

Jeż z ziemniaków i makaronu - jesienna praca plastyczna dla przedszkolaków       Od miesiąca bawię się i tworzę już nie tylko ze swoimi dziećmi, ale także z przedszkolakami. Moje dziewczyny mają ostatnio coraz mniej czasu na różnego rodzaju prace plastyczne, a jeśli już znajdą wolną chwilę to wolą ją spędzić na tańcu lub zabawach w ogródku niż poświęcić czas na stworzenie jakiegoś artystycznego dzieła. 

Wyklejanka z kolorowego ryżu

       Kilka dni temu rozpoczęliśmy przygotowania do kolejnego warsztatu w ramach akcji Dziecko na Warsztat. Tym razem omawiamy Australię, a jedną z zabaw było wyklejanie różnymi rodzajami kaszy kangura i misia koala (cały warsztat będzie do zobaczenia już w poniedziałek). Myszce tak bardzo spodobało się to zajęcie, że przygotowałam jego inną wersję.

Kaszolina - masa plastyczna z kaszy manny

      Wykonanie masy plastycznej z kaszy manny jest niezwykle proste, a do jej zrobienia potrzebne są tylko dwa składniki: kasza i woda. 

Polska - kodowanie, wykreślanka i symetria

Polska - kodowanie, wykreślanka i symetria       W okresie świąt majowych warto przybliżyć dzieciom nieco informacji o Polsce oraz jej symbolach narodowych .

Tablice manipulacyjne - matematyka online

        Nauka zdalna wprowadziła wiele zmian w życiu każdego ucznia, rodzica i nauczyciela. Dla mnie była to bardzo duża zmiana na plus, dawni nie nauczyłam się tak wiele jak podczas ostatnich miesięcy.

Asiunia

      Asiunia to mała, pięcioletnia dziewczynka, której szczęśliwe dzieciństwo kończy się w dniu, gdy w czasie wojny Niemcy zabierają jej mamę z domu.

Syrenka warszawska - praca plastyczna

Syrenka warszawska - praca plastyczna       Myszka kocha syrenki. I nie ma dla niej większej różnicy czy jest to Syrenka Ariel czy Syrenka Warszawska .

Masa plastyczna z mydła w płynie

Masa plastyczna z mydła w płynie       Dwuskładnikowa masa plastyczna , którą można zrobić w domu w przeciągu minuty, czy to możliwe? Oczywiście!

Facebook