Przejdź do głównej zawartości

Serbia z dzieckiem - Belgrad - Twierdza Kalemegdan

Serbia - Belgrad - Twierdza Kalemegdan

          Na zwiedzanie Belgradu mieliśmy przeznaczone około dwie godziny, niewiele ponieważ miał to być tylko przerywnik w trasie na kemping. 

        Z powodu ograniczeń czasowych zdecydowaliśmy, że najlepiej będzie podjechać na Stare Miasto, bo w takich częściach metropolii przeważnie jest najwięcej ciekawych miejsc do odwiedzenia. Wysiedliśmy z samochodu, włączyliśmy mapy google i postanowiliśmy udać się do zaznaczonego na nich punktu widokowego, licząc iż uda nam się z niego zobaczyć jak największą część miasta. 

        Po niedługim spacerze dość szarą i niezbyt czystą ulicą dotarliśmy do dużego parku, gdzie dziewczyny od razu wypatrzyły niewielkie wesołe miasteczko. Po tylu godzinach w samochodzie nie miałam serca odmówić im przejażdżki na karuzeli.

Serbia - Belgrad - wesołe miasteczko

      Obok lunaparku, który moim zdaniem jest rozkładany tylko sezonowo, znajduje się także duży plac  zabaw oraz zoo. Z pewnością można tu spędzić bardzo miło czas z dziećmi, my jednak nie mieliśmy go w nadmiarze, więc po jednej rundce na samochodzikach ruszyliśmy dalej przez park. 

        Idąc w kierunku punktu widokowego zaznaczonego na mapie trafiliśmy na ruiny Twierdzy Kalemegdan, jak się później okazało jednej z ważniejszych atrakcji turystycznych miasta.


Serbia - Belgrad - Twierdza Kalemegdan

Serbia - Belgrad - Twierdza Kalemegdan

      Fortyfikacje zostały wybudowane już w okresie celtyckim, a następnie rozbudowane za czasów rzymskich. 

         Starożytne mury są bardzo chętnie wybierane przez lokalnych mieszkańców do robienia zdjęć ślubnych. My byliśmy w Belgradzie akurat w niedzielę i trafiliśmy na kilka par chcących wykorzystać atrakcyjną scenografię i piękną pogodę do wykonania pamiątkowych zdjęć.

        Z murów twierdzy roztacza się wspaniały widok na północno-zachodnią część miasta oraz na ujście rzeki Sawy do Dunaju.


Serbia - Belgrad - Twierdza Kalemegdan

Serbia - Belgrad - Twierdza Kalemegdan - panorama miasta

Serbia - Belgrad - Twierdza Kalemegdan - panorama miasta

Serbia - Belgrad - Twierdza Kalemegdan - panorama miasta

       Na terenie twierdzy znajdują się również cerkwie, bramy historyczne, grobowce tureckie, a także muzeum wojskowe, którego znaczna część eksponatów usytuowana jest wzdłuż starożytnych murów.

      Dziewczyny bardzo chętnie biegały wśród czołgów, armat i rakiet nieświadome tego jak groźna jest to broń i ile ludzkich istnień unicestwiła.

Serbia - Belgrad - wykopaliska

Serbia - Belgrad - Twierdza Kalemegdan - muzeum wojskowe

Serbia - Belgrad - Twierdza Kalemegdan - muzeum wojskowe

Serbia - Belgrad - Twierdza Kalemegdan - muzeum wojskowe

Serbia - Belgrad - Twierdza Kalemegdan - muzeum wojskowe

Serbia - Belgrad - Twierdza Kalemegdan - muzeum wojskowe
       Nasz czas przeznaczony na zwiedzanie Belgradu dobiegał końca i trzeba było wrócić po samochód. My zostawiliśmy go na jednym z parkingów w centrum Starego Miasta, ale przy Twierdzy też znajduje się dość duży parking, więc jeśli w przyszłości będziecie chcieli odwiedzić to miejsce to polecam podjechać sobie właśnie na niego.

        Mimo że do Twierdzy Kalemegdan trafiliśmy nieco przypadkiem, uważam że jest to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w Belgradzie. Starożytne mury oraz panorama na miasto i ujście rzeki Sawy robią niesamowite wrażenie, a spacer rozległym parkiem okalającym fortyfikacje relaksuje i pozwala się odprężyć po długiej podróży.




   

Komentarze

  1. Fajna miejscówka. Niestety w Serbii byłam tylko przejazdem i strasznie żałuję, że nie udało mi się zatrzymać tam na trochę dłużej.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może jeszcze kiedyś będziesz miała okazję to nadrobić

      Usuń
  2. WOW! Widok na Dunaj obłędny :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Prawda? Pogoda nam też dopisała, a wówczas wszystko jeszcze ładniej wygląda.

      Usuń
  3. Takie miejsca są dla mnie niesamowicie fascynujące. Uwielbiam!

    OdpowiedzUsuń
  4. Serbia jest na miejsc które chce zobaczyć :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Widoki zachwycające <3
    www.bliskolasu.eu

    OdpowiedzUsuń
  6. Dwie godziny to rzeczywiście niewiele, ale całkiem sporo udało się Wam zobaczyć :) A przy okazji sporo przeżyć :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chyba udało nam się trafić do najciekawszej (przynajmniej naszym zdaniem) części miasta.

      Usuń
  7. Kusisz tymi wpisami by wybrać się w taką podróż

    OdpowiedzUsuń
  8. Ta panorama to prawdziwy efekt wow! super tam... mam nadzieję, że wrócę jeszcze do Serbii aby zobaczyć to wszystko na własne oczy:D
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam, zresztą całe Bałkany są warte odwiedzenia.

      Usuń
  9. Jednak te mury nie są starożytne, a pochodzą przeważnie ze średniowiecza i czasów tureckich ;) Ale twierdza to rzeczywiście obowiązkowy punkt na mapie Belgradu dla turysty. Warto tam się też udać po zmroku.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Większość murów faktycznie pochodzi ze średniowiecza i czasów tureckich, ale pierwotnie twierdza została wybudowana już za czasów celtyckich, a następnie rozbudowana za czasów rzymskich.
      Nie ma jednak się co sprzeczać o daty, najważniejszy jest urok tego miejsca :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Cukierku, Ty łobuzie

       Cukierek to psotny kotek, który podbił serca wielu dzieci i (na szczęście) nie zmienił tego fakt, że jego przygody zostały szkolną lekturą.

Detektyw Pozytywka

        Nowa seria ćwiczeń na tablicę interaktywną z genial.ly właśnie pojawia się na blogu - nasze lektury .  Mam nadzieję, że chętnie będą z niej korzystali nauczyciele klas początkowych, a także rodzice, którzy będą chcieli przybliżyć swoim pociechom klasykę literatury dziecięcej.

Jeże z ziemniaków i makaronu - jesienna praca plastyczna dla przedszkolaków

Jeż z ziemniaków i makaronu - jesienna praca plastyczna dla przedszkolaków       Od miesiąca bawię się i tworzę już nie tylko ze swoimi dziećmi, ale także z przedszkolakami. Moje dziewczyny mają ostatnio coraz mniej czasu na różnego rodzaju prace plastyczne, a jeśli już znajdą wolną chwilę to wolą ją spędzić na tańcu lub zabawach w ogródku niż poświęcić czas na stworzenie jakiegoś artystycznego dzieła. 

Wyklejanka z kolorowego ryżu

       Kilka dni temu rozpoczęliśmy przygotowania do kolejnego warsztatu w ramach akcji Dziecko na Warsztat. Tym razem omawiamy Australię, a jedną z zabaw było wyklejanie różnymi rodzajami kaszy kangura i misia koala (cały warsztat będzie do zobaczenia już w poniedziałek). Myszce tak bardzo spodobało się to zajęcie, że przygotowałam jego inną wersję.

Kaszolina - masa plastyczna z kaszy manny

      Wykonanie masy plastycznej z kaszy manny jest niezwykle proste, a do jej zrobienia potrzebne są tylko dwa składniki: kasza i woda. 

Polska - kodowanie, wykreślanka i symetria

Polska - kodowanie, wykreślanka i symetria       W okresie świąt majowych warto przybliżyć dzieciom nieco informacji o Polsce oraz jej symbolach narodowych .

Tablice manipulacyjne - matematyka online

        Nauka zdalna wprowadziła wiele zmian w życiu każdego ucznia, rodzica i nauczyciela. Dla mnie była to bardzo duża zmiana na plus, dawni nie nauczyłam się tak wiele jak podczas ostatnich miesięcy.

Asiunia

      Asiunia to mała, pięcioletnia dziewczynka, której szczęśliwe dzieciństwo kończy się w dniu, gdy w czasie wojny Niemcy zabierają jej mamę z domu.

Syrenka warszawska - praca plastyczna

Syrenka warszawska - praca plastyczna       Myszka kocha syrenki. I nie ma dla niej większej różnicy czy jest to Syrenka Ariel czy Syrenka Warszawska .

Masa plastyczna z mydła w płynie

Masa plastyczna z mydła w płynie       Dwuskładnikowa masa plastyczna , którą można zrobić w domu w przeciągu minuty, czy to możliwe? Oczywiście!

Facebook