Przejdź do głównej zawartości

Matematyczne pisanki


        Post miał się pojawić przed świętami w ramach projektu Matematyka na święta, ale oczywiście nie zdążyłam go napisać.


        Przygotowując pomoce dla dzieci zawsze starałam się aby były ładne, kolorowe, zalaminowane, równo powycinane - ogólnie mówiąc takie aby zachęcić dziewczyny do korzystania z nich. Przeważnie jednak były one użyte raz, może dwa, a później lądowały w teczce. Tym razem postanowiłam zrobić nieco inaczej, bez spiny. 

        Matematyczne pisanki przygotowałam dla dziewczyn w dwóch wersjach: dla Kruszynki taką do nauki rozpoznawania cyfr, dla Myszki zaś z dodawaniem. Oba zestawy zawierały tylko kontury pisanek oraz cyfry i kształty napisane jasnym kolorem.  



      Takie podejście okazało się strzałem w dziesiątkę. Dziewczynom bardzo się spodobała zabawa, którą otrzymały. Z wielkim zapałem chwyciły za nożyczki i same zaczęły wycinać jajka.

      Gdy powycinały już wszystkie, każdą z nich przecięłam na pół tworząc puzzle.



      Następnie dziewczynki, na kartkach, przyklejały kawałki jajek odpowiednio dopasowując je do siebie.

      Później jeszcze ćwiczyły (szczególnie Kruszynka) pisanie cyfr oraz rysowanie kształtów po śladzie.

      Nie mogło także zabraknąć malowanie gotowych, posklejanych i uzupełnionych pisanek.





       Ta zabawa uświadomiła mi, że czasami nie warto się zbytnio starać, bo przerost formy nad treścią nie zawsze jest dobry. Kolorowe i gotowe zabawy dla dzieci nie koniecznie są lepsze niż te, w które wykonanie dzieci włożą własny wysiłek. Dziewczyny przy pisankach spędziły bardzo dużo czasu i chętnie wracały do zabawy nimi, przy okazji ćwicząc: wycinanie, pisanie i rysowanie po śladzie, rozpoznawanie cyfr i kształtów, a także dodawanie.



Jeśli chcecie się pobawić tak jak my Matematyczne pisanki są do poprania TU

Komentarze

  1. wszystko pięknie tylko dzieci muszą jeszcze lubić kolorowanie, moje nie lubią i taka zbyt długa zabawa odniosłaby raczej odwrotny skutek

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Każde dziecko jest inne i dlatego właśnie trzeba wybrać taka metodę która odpowiada danemu dziecku. Moja Kruszynka też pokolorowała tylko jedną pisankę, bo nie przepada za rysowaniem, w przeciwieństwie do Myszki. Za to wycinanie i klejenie to u nas niezmienny hit.

      Usuń
  2. Bo my mamy tak mamy, że wszystko pod linijkę :) Ale jak widać po Dziewczynkach, czasem warto odpuścić. Taką matematykę to lubię :) U nas aktualnie naklejki na czasie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetny pomysł! Jaki kreatywny!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Cukierku, Ty łobuzie

       Cukierek to psotny kotek, który podbił serca wielu dzieci i (na szczęście) nie zmienił tego fakt, że jego przygody zostały szkolną lekturą.

Detektyw Pozytywka

        Nowa seria ćwiczeń na tablicę interaktywną z genial.ly właśnie pojawia się na blogu - nasze lektury .  Mam nadzieję, że chętnie będą z niej korzystali nauczyciele klas początkowych, a także rodzice, którzy będą chcieli przybliżyć swoim pociechom klasykę literatury dziecięcej.

Jeże z ziemniaków i makaronu - jesienna praca plastyczna dla przedszkolaków

Jeż z ziemniaków i makaronu - jesienna praca plastyczna dla przedszkolaków       Od miesiąca bawię się i tworzę już nie tylko ze swoimi dziećmi, ale także z przedszkolakami. Moje dziewczyny mają ostatnio coraz mniej czasu na różnego rodzaju prace plastyczne, a jeśli już znajdą wolną chwilę to wolą ją spędzić na tańcu lub zabawach w ogródku niż poświęcić czas na stworzenie jakiegoś artystycznego dzieła. 

Wyklejanka z kolorowego ryżu

       Kilka dni temu rozpoczęliśmy przygotowania do kolejnego warsztatu w ramach akcji Dziecko na Warsztat. Tym razem omawiamy Australię, a jedną z zabaw było wyklejanie różnymi rodzajami kaszy kangura i misia koala (cały warsztat będzie do zobaczenia już w poniedziałek). Myszce tak bardzo spodobało się to zajęcie, że przygotowałam jego inną wersję.

Kaszolina - masa plastyczna z kaszy manny

      Wykonanie masy plastycznej z kaszy manny jest niezwykle proste, a do jej zrobienia potrzebne są tylko dwa składniki: kasza i woda. 

Polska - kodowanie, wykreślanka i symetria

Polska - kodowanie, wykreślanka i symetria       W okresie świąt majowych warto przybliżyć dzieciom nieco informacji o Polsce oraz jej symbolach narodowych .

Tablice manipulacyjne - matematyka online

        Nauka zdalna wprowadziła wiele zmian w życiu każdego ucznia, rodzica i nauczyciela. Dla mnie była to bardzo duża zmiana na plus, dawni nie nauczyłam się tak wiele jak podczas ostatnich miesięcy.

Asiunia

      Asiunia to mała, pięcioletnia dziewczynka, której szczęśliwe dzieciństwo kończy się w dniu, gdy w czasie wojny Niemcy zabierają jej mamę z domu.

Syrenka warszawska - praca plastyczna

Syrenka warszawska - praca plastyczna       Myszka kocha syrenki. I nie ma dla niej większej różnicy czy jest to Syrenka Ariel czy Syrenka Warszawska .

Masa plastyczna z mydła w płynie

Masa plastyczna z mydła w płynie       Dwuskładnikowa masa plastyczna , którą można zrobić w domu w przeciągu minuty, czy to możliwe? Oczywiście!

Facebook