Przejdź do głównej zawartości

Jesienna ścieżka sensoryczna


       Rozwój sensoryczny jest bardzo ważny dla dzieci. Pozwala  odczuwać, porządkować, składać w jedną spójną całość i rozumieć w relacji do siebie bodźce odbierane przez zmysły z otaczającego nas świata.


      W czasach gdy bieganie boso przez całe lato od dawna nie jest praktykowane i gdy nawet do wody wchodzimy w odpowiednich butach, ograniczając bodźce odbierane przez stopy do minimum, to głównie na rodzicach spoczywa odpowiedzialność za dostarczanie dzieciom odpowiednich wrażeń sensorycznych

       Sama również często nakłaniam dziewczyny do zakładania butów gdy biegają po trawie na placach zabaw, bo nigdy nie wiadomo czy nie ma tam jakiegoś szkła czy osy. 

     Dlatego więc staram się od czasu do czasu przygotowywać im w domu ścieżkę sensoryczną. Kiedyś robiłam takie wersje jednodniowe, na podłodze rozkładałam materiały o różnych fakturach, a później przez pół dnia sprzątałam je po całym domu (pokazywałam taką ścieżkę TU)

     Nauczona doświadczeniem teraz przygotowuję ścieżki sensoryczne bardziej wytrzymałe. Takie których można używać kilkukrotnie (nawet przez kilka miesięcy) i które tak nie bałaganią. Nie wysypuję już wszystkiego bezpośrednio na podłogę tylko przyklejam na puzzle piankowe.

     W taki właśnie sposób powstała nasza jesienna ścieżka sensoryczna.






     Ścieżka sensoryczna ma duże znaczenie dla małych stópek: 
- usprawnia motorykę dużą
- rozwija wrażenia dotykowe
- stymuluje receptory

      Do jej przygotowanie wykorzystałam: żołędzie, kasztany, gałązki, szyszki oraz liście. Liście, jako jedyne, nie są przyklejone, a jedynie wsypane do miski. Dzięki temu dzieci mogą sobie nimi poszurać i zakopać w nich stópki.


      Wykonanie ścieżki na puzzlach nie tylko poprawia jej trwałość i utrzymuje czystość w domu, ale także pozwala na dowolne jej modyfikowanie. Każdą z części można dowolnie przekładać, zamieniać kolejność, dodawać lub usuwać ze ścieżki.


       Ścieżka sensoryczna to także świetna zabawa dla dzieci, moim dziewczynkom bardzo się podoba. Zaraz po przyjściu z przedszkola biegną do pokoju, ściągają skarpetki i chodzą po darach jesieni.



     Przygotowanie ścieżki to także świetny pretekst (jeśli ktoś takiego potrzebuje) do jesiennego spaceru.




     Korzystając z okazji, że miałyśmy w domu tyle kolorowych liści sprawdziłyśmy jak wyglądają one pod mikroskopem.



     Jesienne barwy w powiększeniu prezentują się niesamowice!








Komentarze

  1. Dusia latem uwielbia chodzić na bosaka po podwórku ale o tej porze roku to już rzecz jasna nie pozwalam ;-). Myślę że po takiej jesiennej ścieżce sensorycznej też chętnie potuptałaby:-).
    Super pomysł :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety lato trwa tylko 3 miesiące, a później trzeba sobie jakoś radzić :)

      Usuń
  2. Rewelacja! Uwielbiam Wasze zabawowe inspiracje!

    OdpowiedzUsuń
  3. Piekne fotki, ale na szyszkach to bym nie stanęła :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wbrew pozorom są one bardzo miękkie. Najgorzej jest stanąć na żołędziach.

      Usuń
  4. Jakiego kleju pani użyła, żeby te wszystkie dary były tak dobrze przymocowane? pomysł super:-)

    OdpowiedzUsuń
  5. Świetna ta ścieżka. Muszę przygotować coś dla młodego, bo ma problem. Najchętniej nie zdejmowałby skarpetek.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Kubuś Puchatek i Przyjaciele. Wielka Księga Opowieści.

      "Już pora wstać wyruszyć z domu, przyjaciela spotkać znów. Miły, okrągły, puchaty, bo to jest mój Kubuś, Puchatek Kubuś..." Kto z nas nie zna Misia o Bardzo Małym Rozumku , o którym jest przytoczona powyższa piosenka?

Dziecko na warsztat - Doświadczenia

     Listopad upłynął nam pod znakiem doświadczeń. Obserwowaliśmy reakcje chemiczne, uczyliśmy rodzynki skakać, zmiękczaliśmy jajko, bawiliśmy się kolorami i ogniem... a wszystko to w ramach kolejnej odsłowny Dziecka na warsztat.

Słodki smak dzieciństwa - szyszki

     Jedliście w dzieciństwie słodziutkie szyszki zrobione z dmuchanego ryżu i krówek ? Ja jadłam i doskonale pamiętam nie tylko ich smak, ale także przepis znajdujący się w książce o domowym przedszkolu. (Mam duży problem ze zlokalizowaniem tej książki, ale jak mi się uda to dołączę w tym miejscu jej zdjęcie).

Postanowienia noworoczne

       Rzucę palenie.      Schudnę.      Znajdę lepszą pracę.      Zacznę oszczędzać.      Będę się zdrowo odżywiać.      Wyjadę w podróż marzeń.      Będę lepszym człowiekiem.      Będę mieć zawsze posprzątany dom.      Więcej czasu poświęcę bliskim.      Zapiszę się na siłownię.

Piasek kinetyczny

      Moje dziewczynki, jak chyba większość dzieci, bardzo lubią bawić się piaskiem . Robić babki, budować zamki , a najbardziej to chyba po prostu przesypywać go z naczynia do naczynia. W zimie, nawet takiej ciepłej jak tegoroczna (pomijając oczywiście te kilka dni mrozu, to u nas temperatura cały czas jest dodatnia) nie chodzimy jednak do piaskownicy. Ale nie trzeba przecież wcale wychodzić na zewnątrz żeby móc pobawić się piaskiem.

Dziecko na warsztat - Matematyka

      Matematyka - królowa nauk . Nie mogło jej więc zabraknąć także w Dziecku na warsztat.  

Ciastolina bez gotowania

       Bardzo lubimy bawić się różnego rodzaju masami plastycznymi . Masa plastyczna to nie tylko świetna zabawa, ale także bardzo dobre ćwiczenie wpływające na rozwój mowy, z czym nadal walczymy. 

Dziecko na warsztat - Filc

         Dziecko na warsztat, grudzień, święta i filc - jako to wszystko połączyć w jedną spójną całość? Przygotować z filcu świąteczną grę DIY ! 

Zakaz wstępu z dziećmi!

       W sieci kolejny raz rozgorzała dyskusja na temat wprowadzenia zakazu wstępu dzieci do restauracji w Rzymie. Wiele osób nazywa to jawną dyskryminacją rodzin z dziećmi, a ja jako matka dwójki dzieci, uważam, że jest to świetny pomysł.

Mali podróżnicy - Chiny

      Narzekałam ostatnio, że nie mam na nic czasu, ale jak Zara Traveller   ogłosiła projekt podróżniczy to jakoś nie mogłam mu się oprzeć i się przyłączyłam. A co tam, przecież nie muszę sypiać. Projekt jest dość intensywny, bo nowe posty powinny się pojawiać raz w tygodniu. Nie wiem czy dam radę pracować w takim tempie, ale przynajmniej spróbuję, choć kilka zdań może uda mi się sklecić na każdy z tematów.

Facebook