Przejdź do głównej zawartości

Galaktyka w słoiku


     Próbowaliście kiedyś zamknąć całą galaktykę w słoiku? My spróbowaliśmy i wiecie co? Udało nam się! I wcale nie było takie trudne.


     Do przygotowania galaktyki potrzebnych jest tylko kilka rzeczy: słoik, woda, barwniki spożywcze, wata oraz brokat.


         Do słoika należy wlać wodę i zabarwić ją na niebiesko (barwnika jednak nie może być zbyt dużo).


     Do zabarwionej wody wkładamy watę, którą później posypujemy brokatem i delikatnie mieszamy.



      Następnie dokładamy kolejną porcję waty, tak aby zapełnić słoik i wlewamy wodę, tym razem zabarwioną na czerwono.


      Całość trzeba jeszcze raz delikatnie pomieszać i można już podziwiać całą galaktykę zamkniętą w małym słoiku.



       Doświadczenie powtórzyliśmy jeszcze raz, tym razem jednak na końcu pomieszaliśmy wszystko zdecydowanie delikatniej niż za pierwszym razem. Dzięki temu eksperyment wyszedł jeszcze ładniej, bo kolory nie zmieszały się ze sobą.





Komentarze

  1. Kiedyś też robiłyśmy ale wasza wyszła chyba ładniej... Tzn tak bardziej magicznie :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Super kolory też za pare dni pokażemy kolorową wate ale inaczej

    OdpowiedzUsuń
  3. Kto by pomyślał, że galaktyka zmieści się w słoiku :) Świetny eksperyment. I tym sposobem przypomniałaś mi, że już piątek. Jupi.

    OdpowiedzUsuń
  4. Galaktyka w słoiku to coś co planujemy od dawna! W końcu muszę to zrobić!

    OdpowiedzUsuń
  5. Świetne doświadczenie na początek kariery młodego chemika ;) Brokat robi tutaj dobrą robotę. Ale przydałyby się jeszcze jakieś czarne dziury :D

    OdpowiedzUsuń
  6. Super pomysł :) wykorzystam z przedszkolakami i z synem :) dziękuję za inspiracje.

    OdpowiedzUsuń
  7. wow ale macie pomysły muszę chyba się zmobilizować i takie zrobić doświadczenie z moimi chłopakami :D

    OdpowiedzUsuń
  8. Jestem pod wrażeniem wzrokowym,ile w tym słoiku kryje się piękna.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Taka mała rzecz, a potrafi choć w części oddać piękno wszechświata :)

      Usuń
  9. Pomysłowe, wygląda genialnie :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Cześć, jak dużo waty jest potrzebne na wypełnienie jednego słoika? Mamy w planach robić galaktyki na kosmicznych urodzinach syna, w sumie jakieś 12 słoików i zastanawiam się teraz ile tej waty zorganizować...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mała wata powinna wystarczyć na około 5 słoiczków, ale to oczywiście zależy także od wielkości słoika i zapału dzieci :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Cukierku, Ty łobuzie

       Cukierek to psotny kotek, który podbił serca wielu dzieci i (na szczęście) nie zmienił tego fakt, że jego przygody zostały szkolną lekturą.

Detektyw Pozytywka

        Nowa seria ćwiczeń na tablicę interaktywną z genial.ly właśnie pojawia się na blogu - nasze lektury .  Mam nadzieję, że chętnie będą z niej korzystali nauczyciele klas początkowych, a także rodzice, którzy będą chcieli przybliżyć swoim pociechom klasykę literatury dziecięcej.

Jeże z ziemniaków i makaronu - jesienna praca plastyczna dla przedszkolaków

Jeż z ziemniaków i makaronu - jesienna praca plastyczna dla przedszkolaków       Od miesiąca bawię się i tworzę już nie tylko ze swoimi dziećmi, ale także z przedszkolakami. Moje dziewczyny mają ostatnio coraz mniej czasu na różnego rodzaju prace plastyczne, a jeśli już znajdą wolną chwilę to wolą ją spędzić na tańcu lub zabawach w ogródku niż poświęcić czas na stworzenie jakiegoś artystycznego dzieła. 

Wyklejanka z kolorowego ryżu

       Kilka dni temu rozpoczęliśmy przygotowania do kolejnego warsztatu w ramach akcji Dziecko na Warsztat. Tym razem omawiamy Australię, a jedną z zabaw było wyklejanie różnymi rodzajami kaszy kangura i misia koala (cały warsztat będzie do zobaczenia już w poniedziałek). Myszce tak bardzo spodobało się to zajęcie, że przygotowałam jego inną wersję.

Kaszolina - masa plastyczna z kaszy manny

      Wykonanie masy plastycznej z kaszy manny jest niezwykle proste, a do jej zrobienia potrzebne są tylko dwa składniki: kasza i woda. 

Polska - kodowanie, wykreślanka i symetria

Polska - kodowanie, wykreślanka i symetria       W okresie świąt majowych warto przybliżyć dzieciom nieco informacji o Polsce oraz jej symbolach narodowych .

Tablice manipulacyjne - matematyka online

        Nauka zdalna wprowadziła wiele zmian w życiu każdego ucznia, rodzica i nauczyciela. Dla mnie była to bardzo duża zmiana na plus, dawni nie nauczyłam się tak wiele jak podczas ostatnich miesięcy.

Asiunia

      Asiunia to mała, pięcioletnia dziewczynka, której szczęśliwe dzieciństwo kończy się w dniu, gdy w czasie wojny Niemcy zabierają jej mamę z domu.

Syrenka warszawska - praca plastyczna

Syrenka warszawska - praca plastyczna       Myszka kocha syrenki. I nie ma dla niej większej różnicy czy jest to Syrenka Ariel czy Syrenka Warszawska .

Masa plastyczna z mydła w płynie

Masa plastyczna z mydła w płynie       Dwuskładnikowa masa plastyczna , którą można zrobić w domu w przeciągu minuty, czy to możliwe? Oczywiście!

Facebook