Przejdź do głównej zawartości

Pędzące żółwie


     Żółwie, zazwyczaj wolne, spokojne zwierzęta rozpoczynają wyścig! Gdzie się tak spieszą? Do sałaty! Okazuje się, że głodny żółw to szybki żółw.


        Gra Pędzące żółwie, która od lat cieszy się wielkim powodzeniem, zdobyła liczne nagrody oraz wiele pozytywnych recenzji dopiero niedawno trafiła w nasze ręce.  

       Gra  przeznaczona jest dla dzieci od 5 lat, gwarantuje  więc rozrywkę dla całej rodziny, choć Myszka jakoś nie bardzo może się do niej przekonać. Chyba za dużo razy widziała jak mama z tatą lub babcią grają i nieźle muszą się nakombinować by wygrać. Bo doprowadzenie swojego żółwia do sałaty wcale nie jest takie proste. Przede wszystkim trzeba nie tylko biec swoim żółwiem do przodu (biec to trochę dużo powiedziane, bo żółwie mogą przemieszczać się o jedno, maksymalnie dwa pola do przodu), ale także przeszkadzać w wyprzedzeniu nas przeciwnikowi. Niby nie brzmi to zbyt skomplikowanie, ale w rzeczywistości wcale nie jest to takie łatwe, ponieważ w wyścigu, niezależnie od ilości graczy, zawsze bierze udział pięć żółwi, a dodatkowo nie wiemy, który z nich należy do przeciwnika. To jednak nie wszystkie utrudnienia, kolejnym ograniczeniem jest to, że żółwie mogą się poruszać tylko zgodnie z tym co wskazują posiadane przez graczy karty (5 kart - po użyciu jednej dobieramy kolejną, nową kartę), a może się zdarzyć tak, że żadna z trzymanych przez nas w ręce kart nie uprawnia nas do przesunięcia swojego żółwia do przodu. W tym momencie jesteśmy więc zmuszeni poruszać się innymi żółwiami, nie wiedząc przy tym czy przypadkiem nie pomagamy naszemu przeciwnikowi zbliżyć się do sałaty. Na szczęście w tali są też karty nakazujące cofnięcie się żółwia, dzięki czemu możemy spowolnić zwierzaka, który zbyt szybko zbliża się do celu. Jakby tych wszystkich przeciwności losu było mało żółwie nie potrafią przejść obok siebie tylko "pakują" się swoim rywalom na plecy. Teraz chcąc przesunąć żółwia znajdującego się na samym dole musimy ruszyć wszystkimi, którzy są na nim. Tym sposobem znów niechcący możemy pomóc żółwiowi naszego rywala zbliżyć się do mety. Tutaj jednak pojawia się także miejsce na nieco kombinacji, ponieważ nie mając karty uprawniającej nas do pędzenia po sałatę możemy wdrapać się na plecy innego gada i dzięki niemu zbliżyć się nieco do upragnionego celu.


 


     Gra jest bardzo wciągająca i emocjonująca, często do samego końca nie wiadomo kto gra jakim żółwiem i kto wygrał.

    Dla dzieci oczywiście zasady są nieco ułatwione, przede wszystkim każdy wie jakiego koloru żółwia ma przeciwnik. Różni się także nico sam finał. W wersji dla dzieci, idealistycznej, gdy na metę dobiegnie jednocześnie kilka żółwi, wygrywa ten, który jest na samym dole, ten który na swych barkach doniósł do mety swoich towarzyszy. W wersji dla dorosłych świat nie jest już tak wyidealizowany, tu wygrywa żółw, który jest na samej górze, ten który kosztem innych dostał się do salaty. Samo życie.






     Żółwie, kolorowe drewniane figurki, do swojej sałaty biegną przez planszę imitującą łąkę, na której znajduje się kilka dużych kamieni, po których poruszają się te na co dzień powolne gady. 

     Każda rozegrana partia w Pędzące Żółwie jest inna, czasami rozgrywka trwa tylko 5 minut i wystarczy do jej rozegrania tylko kilka dobranych kart, innym znów razem gramy około 30 minut, a talię trzeba ponownie potasować, bo okazuje się, że karty się skończyły. Regrywalność gry jest bardzo duża, nigdy nie wiadomo jak potoczy się następna rozgrywka. 



       

Komentarze

  1. "Pędzące żółwie" wydaje mi się typowym oksymoronem - ale te Wasze faktycznie wyglądają na bardzo szybkie, zwinne i sprytne ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie, tak samo pomyślałam. Fajnie, że teraz nie ma zwykłych pionków, tylko w kształcie np. żółwia.

      Usuń
    2. Uwierzcie, że żółwie potrafią być naprawdę szybkie, tylko na ogół im się niechce. Kiedyś miałam dużego żółwia i jako dziecko wyprowadzałam go na sznurku na spacer. Nie ciągnęłam go tylko czekałam aż sam się ruszy. W końcu mi się znudziło, rzuciłam sznurek i odwróciłam się na jakiś czas. Gdy się odwróciłam zobaczyłam tylko jak coś szybko sunie wzdłuż płotu. Także ten, żółwie nie tylko do sałaty tak pędzą, do wolności również ;)

      Usuń
    3. Jedzenie i wolność to siła napędowa nie tylko dla żółwi...

      Usuń
  2. gra kilka lat temu skradła nasze serca i mimo, że Młody rośnie, to często po nią sięgamy ...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wydaje mi się, że ta gra właśnie lepiej sprawdza się gdy grają w nią starsze dzieci i dorośli

      Usuń
  3. Wiele dobrego już czytałam o tej grze, więc pewnie i my się kiedyś skusimy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Akurat na tą grę będziecie musieli trochę dłużej poczekać jeśli będziecie chcieli grać z Tygrysem, no chyba, że na razie pograsz sama z mężem :)

      Usuń
  4. Znamy,mamy :-) Polecamy też inne "pędzące zwierzaki" :-)

    OdpowiedzUsuń
  5. Zolwie wcale nie sa poeolne. Ogladalem zolwie ninja i wiem;) gra smiechowa:)

    OdpowiedzUsuń
  6. Już sama nazwa zachęca do zabawy :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Lubimy i również zachęcamy.

    OdpowiedzUsuń
  8. ciekawa no nie wiem czy chłopaków by zaciekawiła

    OdpowiedzUsuń
  9. Fajna gra. Ja już się nie umiem doczekać jak moje dziecko dorośnie do etapu planszówek :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Cukierku, Ty łobuzie

       Cukierek to psotny kotek, który podbił serca wielu dzieci i (na szczęście) nie zmienił tego fakt, że jego przygody zostały szkolną lekturą.

Detektyw Pozytywka

        Nowa seria ćwiczeń na tablicę interaktywną z genial.ly właśnie pojawia się na blogu - nasze lektury .  Mam nadzieję, że chętnie będą z niej korzystali nauczyciele klas początkowych, a także rodzice, którzy będą chcieli przybliżyć swoim pociechom klasykę literatury dziecięcej.

Jeże z ziemniaków i makaronu - jesienna praca plastyczna dla przedszkolaków

Jeż z ziemniaków i makaronu - jesienna praca plastyczna dla przedszkolaków       Od miesiąca bawię się i tworzę już nie tylko ze swoimi dziećmi, ale także z przedszkolakami. Moje dziewczyny mają ostatnio coraz mniej czasu na różnego rodzaju prace plastyczne, a jeśli już znajdą wolną chwilę to wolą ją spędzić na tańcu lub zabawach w ogródku niż poświęcić czas na stworzenie jakiegoś artystycznego dzieła. 

Wyklejanka z kolorowego ryżu

       Kilka dni temu rozpoczęliśmy przygotowania do kolejnego warsztatu w ramach akcji Dziecko na Warsztat. Tym razem omawiamy Australię, a jedną z zabaw było wyklejanie różnymi rodzajami kaszy kangura i misia koala (cały warsztat będzie do zobaczenia już w poniedziałek). Myszce tak bardzo spodobało się to zajęcie, że przygotowałam jego inną wersję.

Kaszolina - masa plastyczna z kaszy manny

      Wykonanie masy plastycznej z kaszy manny jest niezwykle proste, a do jej zrobienia potrzebne są tylko dwa składniki: kasza i woda. 

Polska - kodowanie, wykreślanka i symetria

Polska - kodowanie, wykreślanka i symetria       W okresie świąt majowych warto przybliżyć dzieciom nieco informacji o Polsce oraz jej symbolach narodowych .

Tablice manipulacyjne - matematyka online

        Nauka zdalna wprowadziła wiele zmian w życiu każdego ucznia, rodzica i nauczyciela. Dla mnie była to bardzo duża zmiana na plus, dawni nie nauczyłam się tak wiele jak podczas ostatnich miesięcy.

Asiunia

      Asiunia to mała, pięcioletnia dziewczynka, której szczęśliwe dzieciństwo kończy się w dniu, gdy w czasie wojny Niemcy zabierają jej mamę z domu.

Syrenka warszawska - praca plastyczna

Syrenka warszawska - praca plastyczna       Myszka kocha syrenki. I nie ma dla niej większej różnicy czy jest to Syrenka Ariel czy Syrenka Warszawska .

Masa plastyczna z mydła w płynie

Masa plastyczna z mydła w płynie       Dwuskładnikowa masa plastyczna , którą można zrobić w domu w przeciągu minuty, czy to możliwe? Oczywiście!

Facebook