Zastanawialiście się kiedyś jak to jest z naszymi zmysłami? Czy jesteście pewni, że można im ufać? Czy to co nam się wydaje ciepłe na pewno jest ciepłe, a to co sądzimy, że jest zimne faktycznie takie jest?
Postanowiłyśmy z Myszką to sprawdzić. Przygotowałyśmy trzy talerze z wodą. Do jednego wlałyśmy ciepłą wodę, do drugiego zimną, a do trzeciego letnią. Wodę zabarwiłyśmy tylko ze względów wizualnych i dla większej frajdy Myszki, bo co to za zabawa trzymać ręce w zwykłej wodzie? Nic nadzwyczajnego, ale woda kolorowa to już zupełnie coś innego. Tak więc woda czerwona to woda ciepła, a woda niebieska to woda zimna.
Myszka wsadziła na kilka minut prawą rączkę do talerza z niebieską zimną cieczą, a lewą do tego z czerwoną i ciepłą.
Następnie wsadziła obie rączki do talerza z letnią wodą i okazało się, że mimo iż wsadziła ręce do tego samego talerza, każda z rąk inaczej odczuwa temperaturę znajdującej się w nim wody. Dla prawej ręki woda była ciepła, natomiast dla lewej zimna. Ale jak to jest możliwe skoro to ta sama woda?
Na skórze znajdują się receptory, które pozwalają nam czuć, czy to, czego dotykamy jest ciepłe czy zimne. W zimnej wodzie receptory wrażliwe na zimno są bardzo pobudzone i przekazują informacje do mózgu, dzięki czemu odczuwamy zimno. Gdy później znużymy tą samą rękę w letniej wodzie, aktywne stają się receptory ciepła. Receptory zimna reagują słabiej ponieważ chłód jest mniej intensywny niż w poprzedniej wodzie. W efekcie mózg źle interpretuje sytuację uważając, że woda jest cieplejsza niż jest w rzeczywistości.
Z ciepłą wodą jest odwrotnie.
A wydawałoby się, że komu jak komu, ale sobie ufać możemy. Nic bardziej mylnego.
Super! Nie skomplikowane, niewiele skłądników...a ile nauki! Podoba mi się i zapisuję sobie w zeszyt do zrobienia chłopcom:)
OdpowiedzUsuńWystarczy woda i można eksperymentować!
UsuńFajnie wyszło i jak obrazowo :-)
OdpowiedzUsuńMyszce niebieski barwnik z ręki zszedł dopiero po mniej więcej 24 godzinach :)
Usuńpotwierdzam! robiliśmy :)
OdpowiedzUsuńSuper pomysł na zabawę :)
OdpowiedzUsuń:)
UsuńSuper zabawa ! :)
OdpowiedzUsuńhttp://gabrysiowetestowaniee.blogspot.com/2016/10/mlekoaki-zdrowe-sniadanie-z-lubella-dla.html
:)
UsuńAleż to profesjonalnie wytłumaczyłaś:-D
OdpowiedzUsuńKorzystałam z poważnych źródeł :)
UsuńFajnie, że tak naukowo wytłumaczyłas coś oczywistego. Chyba od zawsze wiedziałam, że tak jest, ale nigdy nie zastanawiałam się dlaczego.
OdpowiedzUsuńCzasem najbardziej oczywistą rzecz jest najtrudniej wytłumaczyć.
UsuńZimne czy ciepłe, a do tego ile frajdy, bo kolorowe :)
OdpowiedzUsuńDziękujemy za uznanie :)
UsuńJuż wiem dlaczego woda w kąpieli wręcz parzy, jak się wjedzie do wanny zaraz po przebywaniu na mrozie :)
OdpowiedzUsuńPewnie wiele codziennych sytuacji ma równie fascynujące wytłumaczenie, dziękujemy za wpis :)
Usuń