Przejdź do głównej zawartości

Matematyka sztuki


     Gdy czytałam plan projektu Matematyka jest piękna jedyny temat z jakim wydawało mi się, że nie będę miała problemu była właśnie matematyka sztuki


      Sztuka od razu skojarzyła mi się z Picassem i kubizmem, a całość z figurami geometrycznymi. Tak więc pomysł miałam od samego początku, ale z realizacją było już znacznie gorzej i przegapiłam termin publikacji. Życie realne wzięło górę nad życiem wirtualnym. 

      Jednak co się odwlecze to nie uciecze i post jest.

     Pierwszą zabawą było tworzenie postaci (i nie tylko) za pomocą różnych figur geometrycznych, podobnie jak robił to Picasso.

źródło: http://obrazy.org/obraz-Pablo+Picasso+Kobieta+w+kapeluszu_main_317_800.jpg







     Przy okazji pobawiłyśmy się także w odwzorowywanie.


      Sztuka to nie tylko malarstwo, ale także architektura. Wróciłyśmy więc do zabawy, którą bawiłyśmy się już jakiś czas temu, a która bardzo podobała się Myszce - odwzorowywanie wież i dopasowywanie klocków. Więcej na ten temat już pisałam TU.





     Na koniec narysowałam jeszcze dla Myszki pajacyka z różnych figur i poprosiłam ją aby spróbowała narysować takiego samego, niestety w ogóle jej to nie szło więc poćwiczyłyśmy tylko rysowanie pojedynczych figur.




Komentarze

  1. Ja tu widzę bazę pod przyszłą karierę artystyczną. :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kariera artystyczna będzie, ale raczej wróżę im karierę sceniczną :)

      Usuń
  2. Mamy gry bazujące na tego typu zadaniach - zarówno w formie papierowej jak i magnesowej. Lubimy razem układać różne wzory. Świetna zabawa.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W papierowej też mamy, magnesowej nie, a pewnie by się dziewczynom podobała też taka forma.

      Usuń
  3. Wystarczą tylko figury geometryczne, aby stworzyć małe dzieła :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Układanki z figur są super :-)

    OdpowiedzUsuń
  5. Geometria rządzi :D A taka zabawa w Picassa musi być przyjemna, wypróbujemy, tylko muszę nas zaopatrzyć w jakieś kolorowe figury :3

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja mam kila z gry ze Smokiem Obibokiem, a kilka sama wycinałam do jakichś wcześniejszych układanek.

      Usuń
  6. Dziewczynki mają niesamowicie ciekawe zajęcia! Podoba mi się taka zabawa i nauka w jednym.
    Buziaki!:))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciekawe czy za kilka lat będą wspominały, ze miały fajne zabawy, czy że jej mama zmuszała do nauki :)

      Usuń
  7. Rzeczywiście piękna ta matematyka :) Zwłaszcza w Waszym wykonaniu.

    OdpowiedzUsuń
  8. Cudownie spędzacie razem czas, podziwiam i dziękuję za tak wiele inspiracji!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam nadzieję, że znajdziesz u nas jeszcze niejedną inspirującą zabawę.

      Usuń
  9. Matematyka może być fajna tylko i wyłącznie poprzez zabawę.
    Świetny pomysł, podobają mi się Twoje pomysły.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  10. Super pomysł. My ostatnio tez zaczelismy bawic sie matematyka, i widac u nas swietne rezultaty!

    OdpowiedzUsuń
  11. Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym matematyka w szkole będzie nie tylko łatwiejsza ale będzie przedmiotem, który będzie sprawiał radość.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Cukierku, Ty łobuzie

       Cukierek to psotny kotek, który podbił serca wielu dzieci i (na szczęście) nie zmienił tego fakt, że jego przygody zostały szkolną lekturą.

Detektyw Pozytywka

        Nowa seria ćwiczeń na tablicę interaktywną z genial.ly właśnie pojawia się na blogu - nasze lektury .  Mam nadzieję, że chętnie będą z niej korzystali nauczyciele klas początkowych, a także rodzice, którzy będą chcieli przybliżyć swoim pociechom klasykę literatury dziecięcej.

Jeże z ziemniaków i makaronu - jesienna praca plastyczna dla przedszkolaków

Jeż z ziemniaków i makaronu - jesienna praca plastyczna dla przedszkolaków       Od miesiąca bawię się i tworzę już nie tylko ze swoimi dziećmi, ale także z przedszkolakami. Moje dziewczyny mają ostatnio coraz mniej czasu na różnego rodzaju prace plastyczne, a jeśli już znajdą wolną chwilę to wolą ją spędzić na tańcu lub zabawach w ogródku niż poświęcić czas na stworzenie jakiegoś artystycznego dzieła. 

Wyklejanka z kolorowego ryżu

       Kilka dni temu rozpoczęliśmy przygotowania do kolejnego warsztatu w ramach akcji Dziecko na Warsztat. Tym razem omawiamy Australię, a jedną z zabaw było wyklejanie różnymi rodzajami kaszy kangura i misia koala (cały warsztat będzie do zobaczenia już w poniedziałek). Myszce tak bardzo spodobało się to zajęcie, że przygotowałam jego inną wersję.

Kaszolina - masa plastyczna z kaszy manny

      Wykonanie masy plastycznej z kaszy manny jest niezwykle proste, a do jej zrobienia potrzebne są tylko dwa składniki: kasza i woda. 

Polska - kodowanie, wykreślanka i symetria

Polska - kodowanie, wykreślanka i symetria       W okresie świąt majowych warto przybliżyć dzieciom nieco informacji o Polsce oraz jej symbolach narodowych .

Tablice manipulacyjne - matematyka online

        Nauka zdalna wprowadziła wiele zmian w życiu każdego ucznia, rodzica i nauczyciela. Dla mnie była to bardzo duża zmiana na plus, dawni nie nauczyłam się tak wiele jak podczas ostatnich miesięcy.

Asiunia

      Asiunia to mała, pięcioletnia dziewczynka, której szczęśliwe dzieciństwo kończy się w dniu, gdy w czasie wojny Niemcy zabierają jej mamę z domu.

Syrenka warszawska - praca plastyczna

Syrenka warszawska - praca plastyczna       Myszka kocha syrenki. I nie ma dla niej większej różnicy czy jest to Syrenka Ariel czy Syrenka Warszawska .

Masa plastyczna z mydła w płynie

Masa plastyczna z mydła w płynie       Dwuskładnikowa masa plastyczna , którą można zrobić w domu w przeciągu minuty, czy to możliwe? Oczywiście!

Facebook