Przejdź do głównej zawartości

100 rocznica odzyskania niepodległości

Niepodległość - zabawy dla dzieci

       Już niedługo będziemy obchodzili bardzo ważną - 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to dobry moment aby poruszyć z dziećmi temat naszej niełatwej historii. 


        Rozmawiałyśmy o rozbiorach i walce o wolność także z dziewczynami, szczególnie z Myszką. Zaczęłyśmy od przeczytania kilku wierszyków dotyczących flagi, godła, hymnu narodowego, rozbiorów Polski oraz odzyskania niepodległości z rewelacyjnej książki, która powinna się znaleźć w każdym domu (jej koszt to około 5 zł!), Poznaję Polskę - wiersze o Polsce wydawnictwa Greg.

Poznaję Polskę - wiersze o Polsce

Poznaję Polskę - wiersze o Polsce

       Oprócz czytania Myszka wykonała godło DIY - orła z piórek.  Z wydrukowanego szablonu wycięła godło, którego tło pomalowała na czerwono farbami. Następnie wykleiła jego tułów i skrzydła białymi piórkami oraz przyozdobiła koronę żółtymi cekinami.

Godło DIY - orzeł z piórek

Godło DIY - orzeł z piórek

      Gdy godło z piór było gotowe dałam Myszce do pokolorowania godło według kodu

Godło - kolorowanie wg kodu

Orzeł Biały - kolorowanie wg kodu

      Po wykonaniu prac plastycznych z okazji święta niepodległości przeszłyśmy do puzzli z symbolami narodowymi (mapa, godło, flaga) przeznaczonymi do czytania. Myszka sama je powycinała, ćwicząc przy okazji motorykę małą, a następnie poprzyklejała je w odpowiedniej kolejności do kartki. Puzzle z których korzystałyśmy dają także możliwość kolorowania, więc zabawa dzieci nie musi się skończyć tylko na wycinaniu, przyklejaniu i czytaniu.

Puzzle do czytania

      Znalazłam także fajną mapę Polski do rozwiązywania zadań, można na niej:  narysować flagę, pokolorować godło, znaleźć nazwę stolicy, zaznaczyć Wisłę, Morze Bałtyckie oraz granice państwa, a także poznać sąsiadów Polski.

Polska - zadania dla dzieci

Polska - zadania dla dzieci

        Na dziś zostało nam jeszcze kilka kart do kodowania związanych z niepodległością. 

Kodowanie - Polska, flaga


 Materiały dotyczące święta niepodległości pobrałam z następujących stron:

Godło do kolorowania wg kodu TU
Szablon godła do wyklejenia TU
Puzzle do czytania i kolorowania TU, TU i TU
Mapa Polski z zadaniami TU
Kodowanie TU i TU

Komentarze

  1. Bardzo ciekawe pomysły , nie tylko dla dzieci.
    Pozdrawiam
    zapraszam do mojej strony - też się coś znajdzie dla dzieci

    http://krystynaczarnecka.pl/

    OdpowiedzUsuń
  2. U nas też prace patriotyczne. Czeka mnie również godzina zajęć otwartych w przedszkolu. U starszej w szkole chyba nie ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Super książeczka :) U nas akurat takie prace wszystkie były robione w przedszkolu, wczoraj dziewczynki wyklejały orły a w następnym tygodniu apel.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U nas w przedszkolu i szkole też coś było, ale dziewczyny chętnie bawią się w ten sposób także w domu.

      Usuń
  4. Świetnie się przygotowałyście do tak ważnej rocznicy.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Kubuś Puchatek i Przyjaciele. Wielka Księga Opowieści.

      "Już pora wstać wyruszyć z domu, przyjaciela spotkać znów. Miły, okrągły, puchaty, bo to jest mój Kubuś, Puchatek Kubuś..." Kto z nas nie zna Misia o Bardzo Małym Rozumku , o którym jest przytoczona powyższa piosenka?

Dziecko na warsztat - Doświadczenia

     Listopad upłynął nam pod znakiem doświadczeń. Obserwowaliśmy reakcje chemiczne, uczyliśmy rodzynki skakać, zmiękczaliśmy jajko, bawiliśmy się kolorami i ogniem... a wszystko to w ramach kolejnej odsłowny Dziecka na warsztat.

Słodki smak dzieciństwa - szyszki

     Jedliście w dzieciństwie słodziutkie szyszki zrobione z dmuchanego ryżu i krówek ? Ja jadłam i doskonale pamiętam nie tylko ich smak, ale także przepis znajdujący się w książce o domowym przedszkolu. (Mam duży problem ze zlokalizowaniem tej książki, ale jak mi się uda to dołączę w tym miejscu jej zdjęcie).

Postanowienia noworoczne

       Rzucę palenie.      Schudnę.      Znajdę lepszą pracę.      Zacznę oszczędzać.      Będę się zdrowo odżywiać.      Wyjadę w podróż marzeń.      Będę lepszym człowiekiem.      Będę mieć zawsze posprzątany dom.      Więcej czasu poświęcę bliskim.      Zapiszę się na siłownię.

Piasek kinetyczny

      Moje dziewczynki, jak chyba większość dzieci, bardzo lubią bawić się piaskiem . Robić babki, budować zamki , a najbardziej to chyba po prostu przesypywać go z naczynia do naczynia. W zimie, nawet takiej ciepłej jak tegoroczna (pomijając oczywiście te kilka dni mrozu, to u nas temperatura cały czas jest dodatnia) nie chodzimy jednak do piaskownicy. Ale nie trzeba przecież wcale wychodzić na zewnątrz żeby móc pobawić się piaskiem.

Dziecko na warsztat - Matematyka

      Matematyka - królowa nauk . Nie mogło jej więc zabraknąć także w Dziecku na warsztat.  

Ciastolina bez gotowania

       Bardzo lubimy bawić się różnego rodzaju masami plastycznymi . Masa plastyczna to nie tylko świetna zabawa, ale także bardzo dobre ćwiczenie wpływające na rozwój mowy, z czym nadal walczymy. 

Dziecko na warsztat - Filc

         Dziecko na warsztat, grudzień, święta i filc - jako to wszystko połączyć w jedną spójną całość? Przygotować z filcu świąteczną grę DIY ! 

Zakaz wstępu z dziećmi!

       W sieci kolejny raz rozgorzała dyskusja na temat wprowadzenia zakazu wstępu dzieci do restauracji w Rzymie. Wiele osób nazywa to jawną dyskryminacją rodzin z dziećmi, a ja jako matka dwójki dzieci, uważam, że jest to świetny pomysł.

Mali podróżnicy - Chiny

      Narzekałam ostatnio, że nie mam na nic czasu, ale jak Zara Traveller   ogłosiła projekt podróżniczy to jakoś nie mogłam mu się oprzeć i się przyłączyłam. A co tam, przecież nie muszę sypiać. Projekt jest dość intensywny, bo nowe posty powinny się pojawiać raz w tygodniu. Nie wiem czy dam radę pracować w takim tempie, ale przynajmniej spróbuję, choć kilka zdań może uda mi się sklecić na każdy z tematów.

Facebook