Przejdź do głównej zawartości

Najpiękniejsze zamki i pałace Europy


     Jaka jest idealna książka na wakacje? Książka, która zachęca do podróży? Kolorowanka, która zajmie dzieci na długi czas? A może książka która zachęci czytelników do kreatywnej zabawy? 


      Najlepsza książka na wakacje to taka, która łączy w sobie wszystkie powyższe cechy - "Najpiękniejsze zamki i pałace Europy. Koloruję, buduję, czytam i podróżuję".

     Po najpiękniejszych zamkach Europy oprowadzają dzieci (i dorosłych) trzej  charyzmatyczni bohaterowie:  Panna Kolorowanka, Henryczek Historyczek i Jerzy Bajkierzy.


    
      Szczerze mówiąc, gdy zaczynałam dziewczynkom czytać tę książkę, nie sądziłam, że mnie samą wciągnie ona tak bardzo. Historia nigdy nie była moją pasją, a jednak nie mogłam się oderwać od lektury. 

     Książka przedstawia 14 najpiękniejszych zamków i pałaców Europy, między innymi bawarski Neuschwanstein - pierwowzór Disneylandu,   niezwykłe zamki nad Loarą: Chenonceau, Sully oraz Chambord, a także Luwr, w którym obecnie mieści się największe muzeum sztuki w Europie.




      Znalazło się również miejsce dla chyba najbardziej znanego zamku w Polsce - siedziby wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego - Zamku w Malborku.



      Opisy zamków nie są suche i rozwlekłe. Wręcz przeciwnie, znajdziemy tu wiele legend i opowiadań, które nie mają pewnie żadnego znaczenia historycznego, nie  zmieniły  nic  w dziejach zamków ani zamieszkujących je władców, ale sprawiają, że książka jest niezwykle ciekawa i czyta się ją z wielkim zainteresowaniem.


      Ilustracje, które są równocześnie kolorowankami, zajmą nasze pociechy na długie godziny, choć uważam, że przy ich szczegółowości, są przeznaczone dla nieco starszych dzieci niż przedział wiekowy 4-7 lat zaznaczony na okładce.

     Do książki dołączona jest makieta zamku do samodzielnego złożenia. 



     Dziewczynkom nie udało się tego zrobić samodzielnie, ale w trójkę dałyśmy sobie radę. Gotowy projekt posłużył do wielu godzin zabawy. Dobudowałyśmy z klocków pozostałą część domu dla króla i królowej oraz stajnię dla królewskiego konia i karety.





      Jeszcze w tym roku chcielibyśmy odwiedzić dwa z opisywanych w książce zamków - Zamek w Malborku oraz Pałac Dożów w Wenecji. Zobaczymy czy nam się uda, trochę obawiam się tłumów w okresie wakacyjnym w Wenecji.


Autor: Tamara Michałowska, Anne de Kersaint
WydawnictwoSiedmioróg
Rok wydania: 2014
Ilość stron: 44
Rozmiar: 24 x 28




Komentarze

  1. Doskonała propozycja na wakacje, moi chłopcy bardzo lubią takie makiet do składania.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. My za to lubimy planować podróże. Każdy znajdzie w tej książce coś dla siebie.

      Usuń
  2. pozycja zachęcająca do podróży i poznawania świata - coś w sam raz na wakacje :)
    szkoda, że główni bohaterowie jakoś mi się nie spodobali, bo sam tekst i pałacowe kolorowanki - wręcz przeciwnie... może powinnam ich bliżej poznać i zaakceptować?
    wizytę w Malborku zdecydowanie oboje z Jankiem polecamy!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W tekście jest niewiele miejsca poświęconego głównym bohaterom. A do ich obecności na ilustracjach można przywyknąć.

      Usuń
  3. mamajanka ma rację, te postacie mało przekonujące ale jako całość bardzo mi się podoba, nauka i zabawa to podstawa!!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Postaci są głównie na ilustracjach więc można nie zwracać na nich uwagi.

      Usuń
  4. Super, idealne dla nas lubimy podróżnicze ciekawostki!

    OdpowiedzUsuń
  5. Makiety, nauka i podróż :) Nawet ja bym się z tej książeczki wiele nauczyła :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Nie wiedziałam że są nawet takie książeczki :)

    http://gabrysiowetestowaniee.blogspot.com/2016/07/kozie-mleko-naturalne-piekno.html

    OdpowiedzUsuń
  7. Ciekawa propozycja. Miałam kiedyś okazję przeglądać i podobała mi się.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo fajna jest, chyba nawet lepsza od Cudów Świata z tej samej serii.

      Usuń
  8. W podróż zagraniczną chyba nigdy się nie uda wybrać ale gdyby była taka książka o Polskich zamkach to chętnie bym kupiła ;-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nigdy nie mów nigdy, jeszcze całe życie przed Wami :)

      Usuń
  9. Świetne i pomysłowe :) Ostatnio gdzies widziałam kolorowanki o miastach na przykład, bardzo lubię takie edukacyjne publikacje :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mamy naklejki i kolorowanki z informacjami o Polsce i świecie - też są świetne.

      Usuń
  10. Bardzo kształcąca książeczka.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Dziecko na warsztat - Doświadczenia

     Listopad upłynął nam pod znakiem doświadczeń. Obserwowaliśmy reakcje chemiczne, uczyliśmy rodzynki skakać, zmiękczaliśmy jajko, bawiliśmy się kolorami i ogniem... a wszystko to w ramach kolejnej odsłowny Dziecka na warsztat.

Kubuś Puchatek i Przyjaciele. Wielka Księga Opowieści.

      "Już pora wstać wyruszyć z domu, przyjaciela spotkać znów. Miły, okrągły, puchaty, bo to jest mój Kubuś, Puchatek Kubuś..." Kto z nas nie zna Misia o Bardzo Małym Rozumku , o którym jest przytoczona powyższa piosenka?

Ciastolina bez gotowania

       Bardzo lubimy bawić się różnego rodzaju masami plastycznymi . Masa plastyczna to nie tylko świetna zabawa, ale także bardzo dobre ćwiczenie wpływające na rozwój mowy, z czym nadal walczymy. 

Wielki skarbiec bajek

      Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Kopciuszek, Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków - któż z nas nie zna tych bajek? Pamiętam jak chodziłyśmy z siostrą spać do babci, która wieczorami przenosiła nas w magiczny świat bajek. Jakoś wówczas nie było straszne to, że aby wydostać Babcię i Czerwonego Kapturka z brzucha wilka trzeba było mu rozciąć brzuch. Baba Jaga, która spłonęła w piecu przeznaczonym dla Jasia, także nie przerażała. 

Dziecko na warsztat - Podróże

     Długo zastanawiałam się na jaki temat przeprowadzić z Myszką warsztat w ramach podróży. Z Małymi Podróżnikami zwiedzamy przecież cały świat więc nie chciałam dublować tematów. Gdy w końcu wymyśliłam, prawie w ostatniej chwili, że zamiast znów zwiedzać "palcem po mapie" wybierzemy się po prostu na wycieczkę, tata nam się rozchorował. I znów plany wzięły w łeb.

Galaktyka w słoiku

      Próbowaliście kiedyś zamknąć całą galaktykę w słoiku ? My spróbowaliśmy i wiecie co? Udało nam się! I wcale nie było takie trudne.

Złota Księga Bajek. Najpopularniejsi bohaterowie Disney Junior

           Dziś startuje projekt "Przygody z książką" do którego bardzo chętnie dołączyłyśmy. 

Co zabrać pod namiot z dzieckiem?

        Lato w pełni, choć pogoda nie zawsze na to wskazuje. Niemniej jednak, nie zważając na panującą za oknem aurę, postanowiliśmy wyskoczyć na kilka dni pod namiot do Czech. 

Poznajemy kontynenty

     Podróże to nasza pasja. Na dysku czeka na opublikowanie i opisanie wiele zdjęć z naszych wakacyjnych wojaży.  Niestety domowy budżet z gumy nie jest, podobnie zresztą jak czas, więc powracamy do naszych podróży palcem po mapie w ramach projektu Mali Podróżnicy . 

Kocham Was bardziej niż wczoraj, ale mniej niż jutro

     Większość kobiet starających się dłuższy czas o dziecko wie jak to jest gdy żyje się z miesiąca na miesiąc,  od okresu do okresu, od dni płodnych do dni płodnych. Miesiąc nie ma już 30 czy 31 dni tylko 28 (i nie jest to za każdym razem luty). Każdy kolejny dzień spóźniającej się miesiączki to czas oczekiwania, nadziei i wiary, która za każdym okazywała się płonna i bezpodstawna. Smutek, przygnębienie, rezygnacja, rozżalenie, tęsknota i łzy, to uczucia, które pojawiają się regularnie co miesiąc.

Facebook