Przejdź do głównej zawartości

Encyklopedia przedszkolaka


    Dzieci  najchętniej i najłatwiej uczą się w trakcie zabawy. Nie inaczej jest także u nas. Dziewczynki bardzo chętnie szukają różnic na obrazkach, dopasowują ilustracje do cieni, czy łączą w pary odpowiednie przedmioty. 


 Dzięki książeczkom z serii "Encyklopedia przedszkolaka" mamy ostatnio wiele okazji aby rozwiązywać różnego typu zadania i przy okazji uporządkować wiedzę dziewczynek z różnych dziedzinach, a także nieco ją poszerzyć.

       W nasze ręce trafiło sześć książeczek z tej edukacyjnej serii: uprawiam sport, wiosna, dinozaury, pojazdy, savoir-vivre oraz zwierzęta.  W każdej z nich znajdziemy zadania nie tylko rozwijające wiedzę dzieci z danej dziedziny, ale także aktywizujące ogólne zdolności takie jak: logiczne myślenie, sprawność manualną, spostrzegawczość, koncentrację, cierpliwość oraz koordynację wzrokowo - ruchową



      Przy każdym zadaniu, oprócz jasno wytłumaczonego polecenia, zamieszczona jest informacja dotycząca określonego tematu. Dzięki temu dzieci dowiadują się, między innymi: w jakim środowisku żyją poszczególne zwierzęta; które dinozaury były roślinożerne, a które mięsożerne; jakie pojazdy poruszają się po lądzie, jakie pływają po wodzie, a które latają w powietrzu;  komu należy ustąpić miejsca w autobusie; jakie kwiaty kwitną na wiosnę; oraz poznają różne dyscypliny sportu. 






       Ćwiczenia są zróżnicowane, zarówno jeśli chodzi o stopień trudności, jak i różnorodność zadań. Można tutaj znaleźć: labirynty, łączenie kropek, łączenie cyfr, uzupełnianie brakujących liter, kolorowanie, łączenie obrazków, liczenie, odnajdowanie różnic, rysowanie po śladzie, dopasowywanie obrazka do cienia, uzupełnianie szeregów,  puzzle  i najważniejsze, przynajmniej dla moich dzieci, przyklejanie naklejek!






      Każde zadanie opatrzone jest informacją jaką umiejętność zdobywa dziecko w trakcie jego rozwiązywania: uczę się myśleć, uczę się patrzeć, uczę się liczyć, uczę się rysować.




     Książeczki świetnie sprawdzają się nie tylko w domu, ale także, na przykład, w poczekalni u lekarza. My najchętniej korzystamy z nich w trakcie inhalacji, nie wiem dlaczego, ale moje dziewczyny własnie wtedy najlepiej się koncentrują. Może szum inhalatora je uspokaja?

      W trakcie rozwiązywania zadań z różnych książek z tej serii odkryłam niby prostą, ale zapomnianą ostatnio przez mnie zasadę. Dzieci zdecydowanie chętniej rozwiązują ćwiczenia związane z tematyką która je interesuje. Wiosna, zwierzęta i savoir-vivre zostały rozwiązane praktycznie przy jednym podejściu. Dziewczynki nie miały problemu z wiedzą z tych tematów, ale przede wszystkim bez większego problemu (co dla mnie jest znacznie ważniejsze) potrafiły się skoncentrować i wykonać kilka zadań z rzędu. Natomiast sporty, dinozaury i pojazdy już ich tak nie interesują i tu po dwóch, góra trzech ćwiczeniach, ich zainteresowanie spada i musimy przerywać zabawę.

Tytuł:  Encyklopedia przedszkolaka
Wydawnictwo: Siedmioróg
Rok wydania: 2009
Rozmiar: B5
      




Komentarze

  1. Jak ja uwielbiałam takie książeczki z naklejkami jako dziecko. :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Moja córka uwielbia takie kreatywne książeczki z zadaniami :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Oj naklejki to coś, co dzieciaki uwielbiają :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Nie jestem odosobniona. Też jako dziecko lubiłam tego typu książeczki, szczególnie podczas podróży pociągiem.

    OdpowiedzUsuń
  5. Świetna książeczka. Z naklejkami nie może być nieciekawie i sama zawsze lubiłam te obrazki z różnicami:)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Dziecko na warsztat - Doświadczenia

     Listopad upłynął nam pod znakiem doświadczeń. Obserwowaliśmy reakcje chemiczne, uczyliśmy rodzynki skakać, zmiękczaliśmy jajko, bawiliśmy się kolorami i ogniem... a wszystko to w ramach kolejnej odsłowny Dziecka na warsztat.

Kubuś Puchatek i Przyjaciele. Wielka Księga Opowieści.

      "Już pora wstać wyruszyć z domu, przyjaciela spotkać znów. Miły, okrągły, puchaty, bo to jest mój Kubuś, Puchatek Kubuś..." Kto z nas nie zna Misia o Bardzo Małym Rozumku , o którym jest przytoczona powyższa piosenka?

Ciastolina bez gotowania

       Bardzo lubimy bawić się różnego rodzaju masami plastycznymi . Masa plastyczna to nie tylko świetna zabawa, ale także bardzo dobre ćwiczenie wpływające na rozwój mowy, z czym nadal walczymy. 

Wielki skarbiec bajek

      Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Kopciuszek, Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków - któż z nas nie zna tych bajek? Pamiętam jak chodziłyśmy z siostrą spać do babci, która wieczorami przenosiła nas w magiczny świat bajek. Jakoś wówczas nie było straszne to, że aby wydostać Babcię i Czerwonego Kapturka z brzucha wilka trzeba było mu rozciąć brzuch. Baba Jaga, która spłonęła w piecu przeznaczonym dla Jasia, także nie przerażała. 

Dziecko na warsztat - Podróże

     Długo zastanawiałam się na jaki temat przeprowadzić z Myszką warsztat w ramach podróży. Z Małymi Podróżnikami zwiedzamy przecież cały świat więc nie chciałam dublować tematów. Gdy w końcu wymyśliłam, prawie w ostatniej chwili, że zamiast znów zwiedzać "palcem po mapie" wybierzemy się po prostu na wycieczkę, tata nam się rozchorował. I znów plany wzięły w łeb.

Galaktyka w słoiku

      Próbowaliście kiedyś zamknąć całą galaktykę w słoiku ? My spróbowaliśmy i wiecie co? Udało nam się! I wcale nie było takie trudne.

Złota Księga Bajek. Najpopularniejsi bohaterowie Disney Junior

           Dziś startuje projekt "Przygody z książką" do którego bardzo chętnie dołączyłyśmy. 

Co zabrać pod namiot z dzieckiem?

        Lato w pełni, choć pogoda nie zawsze na to wskazuje. Niemniej jednak, nie zważając na panującą za oknem aurę, postanowiliśmy wyskoczyć na kilka dni pod namiot do Czech. 

Poznajemy kontynenty

     Podróże to nasza pasja. Na dysku czeka na opublikowanie i opisanie wiele zdjęć z naszych wakacyjnych wojaży.  Niestety domowy budżet z gumy nie jest, podobnie zresztą jak czas, więc powracamy do naszych podróży palcem po mapie w ramach projektu Mali Podróżnicy . 

Kocham Was bardziej niż wczoraj, ale mniej niż jutro

     Większość kobiet starających się dłuższy czas o dziecko wie jak to jest gdy żyje się z miesiąca na miesiąc,  od okresu do okresu, od dni płodnych do dni płodnych. Miesiąc nie ma już 30 czy 31 dni tylko 28 (i nie jest to za każdym razem luty). Każdy kolejny dzień spóźniającej się miesiączki to czas oczekiwania, nadziei i wiary, która za każdym okazywała się płonna i bezpodstawna. Smutek, przygnębienie, rezygnacja, rozżalenie, tęsknota i łzy, to uczucia, które pojawiają się regularnie co miesiąc.

Facebook