Przejdź do głównej zawartości

Matematyczna choinka


Matematyczna choinka

       Czy można połączyć matematykę ze świętami? Można. Czy można połączyć matematykę dla 2 latka, 4 latka, 6 latka i 8 latka? Można. Czy można połączyć naukę z zabawą? Trzeba!


     Właśnie w tym celu powstała matematyczna choinka. Kilka arkuszy pianki kreatywnej, kawałek rzepa, trochę pracy i ciekawa zabawka edukacyjna jest gotowa.

      Z choinki bardzo chętnie korzystają zarówno przedszkolaki jak i moje dziewczynki. Można na niej poznawać kształty i kolory, uczyć się cyfr i liczenia, ćwiczyć dodawanie, a także mnożenie.

       Najmłodsi - 2 -3 latkowie przyklejają bańki na choinkę według moich instrukcji, np. przyklej czerwoną ozdobę w kształcie gwiazdy. Dzięki temu uczą się rozpoznawać kształty i kolory.

        Nieco starsze przedszkolaki 4 - 5- latki przyklejają bombki w inny sposób. Losują karteczkę z cyfrą, która oznacza ile ozdób mają przykleić. Jeśli nie potrafią odczytać cyfry to klaszczę odpowiednią ilość razy, a ich zadaniem jest policzenie uderzeń, powtórzenie cyfry i przyklejenie odpowiedniej liczby piankowych baniek. Dzięki temu ćwiczą liczenie i zapisy graficzne liczb.

         Wszystkie przedszkolaki lubią też zadania typu: przyklej niebieską ozdobę na najniższej gałązce po lewej stronie.

Matematyczna choinka

        Moje dziewczyny są na nieco wyższym poziomie matematycznego wtajemniczenia, więc dla nich zabawy są trochę inne. Kruszynka ma na każdej bombce napisane zadanie matematyczne z dodawania do 10, a na choince odpowiedzi. Jej zadaniem jest przyporządkowanie odpowiedniej ozdoby do pasującego miejsca na choince. Cyfry dla Kruszynki zapisane są nad górną częścią rzepa, nad dolną zaś znajdują się liczby dla Myszki. Ona jest aktualnie na etapie nauki tabliczki mnożenia, więc właśnie takie działania dla niej przygotowałam.

Matematyczna choinka

Matematyczna choinka

Matematyczna choinka

Matematyczna choinka

Matematyczna choinka


Komentarze

  1. Jak to wszystko zgrabnie połączyłaś :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jej. Już tabliczka marzenia? Pięknie. Pamiętam jaką trudność mi sprawiała. Może gdybym miała takie pomoce byłoby lepiej.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Cukierku, Ty łobuzie

       Cukierek to psotny kotek, który podbił serca wielu dzieci i (na szczęście) nie zmienił tego fakt, że jego przygody zostały szkolną lekturą.

Detektyw Pozytywka

        Nowa seria ćwiczeń na tablicę interaktywną z genial.ly właśnie pojawia się na blogu - nasze lektury .  Mam nadzieję, że chętnie będą z niej korzystali nauczyciele klas początkowych, a także rodzice, którzy będą chcieli przybliżyć swoim pociechom klasykę literatury dziecięcej.

Dziecko na warsztat - Geografa

      W styczniowej edycji Dziecka na warsztat króluje geografia . Na początku (we wrześniu) sądziłam, że będzie to dla mnie jeden z najłatwiejszych tematów, jednak gdy przyszło do przygotowywania zajęć dla dziewczynek okazało się że temat jest bardzo obszerny i trzeba zdecydować się na jakiś jego wycinek. Tylko jaki? Należę do osób niezdecydowanych i wolę jednak narzucone tematy :)

Kaszolina - masa plastyczna z kaszy manny

      Wykonanie masy plastycznej z kaszy manny jest niezwykle proste, a do jej zrobienia potrzebne są tylko dwa składniki: kasza i woda. 

Góra Żar - paralotnie

     W miniony weekend wybraliśmy się na wycieczkę na Górę Żar. Jest to stosunkowo niewysoka (761 m n.p.m.) góra w Beskidach, za to z jej szczytu rozpościerają się niesamowite widoki.

Wyklejanka z kolorowego ryżu

       Kilka dni temu rozpoczęliśmy przygotowania do kolejnego warsztatu w ramach akcji Dziecko na Warsztat. Tym razem omawiamy Australię, a jedną z zabaw było wyklejanie różnymi rodzajami kaszy kangura i misia koala (cały warsztat będzie do zobaczenia już w poniedziałek). Myszce tak bardzo spodobało się to zajęcie, że przygotowałam jego inną wersję.

W co się bawić z dzieckiem na wakacjach?

     Pakując się na wycieczkę za miasto, weekendowy wyjazd czy wakacyjną podróż nie zabieramy ze sobą prawie w ogóle zabawek. Po co zabierać zbędny bagaż skoro tyle rzeczy znajdujących się w okół nas nadaje się do zabawy: są patyki, kamienie, liście i mnóstwo innych darów natury.

Malowanie bibułą

     Tworzymy. Nadal tworzymy i bawimy się kolorami. Pamiętacie nasze malowanie rozpuszczonymi farbami ? Zastanawiałam się czym mogłybyśmy zastąpić farby? Czym mogłybyśmy jeszcze malować za pomocą wody? Bibuła! Bibuła puszcza kolor dużo szybciej niż farby, wystarczy kilka kropel wody i może powstać piękny, kolorowy obraz.

Reksio. Księga wiedzy. Ilustrowany przewodnik dla dzieci.

           Dzieci mają w sobie naturalną ciekawość otaczającego nas świata i chęć zdobywania wiedzy. Wszystko je interesuje, wszystkiego chcą dotknąć, spróbować, poznać. Wszystko jest dla nich nowe, ciekawe i ekscytujące. 

1000 nalepek dla 3-latka

           Nauka przez zabawę jest najlepszą i najprzyjemniejszą formą przyswajania wiedzy przez dzieci, zarówno te mniejsze jak i te trochę większe. Odpowiednio dobrana zabawa wpływa na rozwój dziecka, kształtuje jego wyobraźnię, uczy logicznego myślenia, pobudza aktywność oraz rozwija zainteresowania.

Facebook