Przejdź do głównej zawartości

Dzieciom o dzieciach

 
       Dzień Dziecka zbliża się wielkimi krokami, a najlepszym prezentem jaki możemy podarować dziecku jest książka, a szczególnie wartościowa książka.

Jak dawniej żyły dzieci

       Czy zastanawialiście się kiedyś jak żyły dzieci 1000, 5000, a nawet 17000 lat temu?  Dzięki książce Jak dawniej żyły dzieci wszyscy możemy się dowiedzieć jak wyglądało życie paleolicie, w starożytnym Egipcie, czy  nieco później, w epoce Wikingów. Ta książka to prawdziwy wehikuł czasu, dzięki któremu wybierzemy się w przeszłość i  poznamy dawne cywilizacje i kultury, które ukształtowały nasz świat. 
     Żyjąca w paleolicie Mat pokazuje nam fascynujące malowidła naskalne i zaprezentuje najnowszą kolekcję ubrań ze skór mamutów. Hanisz prowadzi was  po sumeryjskim mieście Ur i uczy grać w jedną z pierwszych gier planszowych. Z Arą ze starożytnego Egiptu poznajemy świat faraonów – zwiedzamy piramidy i uczymy się czytać hieroglify. Ki z plemienia Olmeków wyjaśnia, skąd się wzięła gumowa piłka i jak przyrządzić pitną czekoladę. Suiko przedstawia nas szogunowi i samurajom na dworze cesarza Japonii, a Freya zaprasza na ucztę wikingów. To będzie niesamowita, zabawna i pouczająca podróż w czasie.
     Jak dawniej żyły dzieci to kolejna propozycja serii Chcę wiedzieć. Akademia Mądrego Dziecka, skierowanej do uczniów.
     Ciekawie przedstawione fakty okraszone oryginalnymi ilustracjami pobudzą ciekawość współczesnych dzieci tym w jak żyli ich rówieśnicy przed wiekami.




Pięknie się różnimy

      To książka z serii Akademia Mądrego Dziecka. Chcę wiedzieć, która powinna się znaleźć w każdej biblioteczce. To pozycja obowiązkowa do przeczytania nie tylko przez każde dziecko, ale także (a może przede wszystkim) przez każdego dorosłego!
     Na kolejnych stronach książki mamy okazję poznać uczniów niezwykłej szkoły, każdy z nich jest inny i każdy wyjątkowy.  Inaczej wyglądają, mają różne upodobania, zdolności i charaktery. Jedni są mniej sprawni, inni wolniej się uczą, jeszcze inni pochodzą z odległych stron świata, ubierają się inaczej lub mówią z akcentem. Uczniowie prezentują różne płcie, modele rodzin, kultury i wierzenia. Dzieciaki uświadamiają czytelnikom, że świat jest wspaniale urozmaicony właśnie dzięki temu, że pięknie się różnimy, choć mamy ze sobą wiele wspólnego - odczuwamy podobne emocje i często  lubimy te same rzeczy.
     Pięknie się różnimy uczy, na czym polega niepełnosprawność fizyczna i intelektualna, pomaga też zwalczać szkodliwe stereotypy, m.in. dotyczące ról społecznych czy podziałów na „chłopięce” i „dziewczęce”. Uświadamia, że rodziną można być na wiele sposobów – ważne, by czuć się kochanym i otoczonym opieką. 
      Pięknie się uczymy to lekcja tolerancji, którą powinien odrobić każdy z nas! Świat jest pełen różnych ludzie, ale ważne by wszystkich szanować, traktować innych miło, a różnice wykorzystać do tego, by nauczyć się czegoś od siebie nawzajem.








Komentarze

  1. Na dzień dziecka kupuje prezenciki na Pandzie, mega urocze i słodziutkie i do dziecka można dostosować takie osobiste bardzo https://prezentpanda.pl/16-prezenty-dla-dziecka

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Cukierku, Ty łobuzie

       Cukierek to psotny kotek, który podbił serca wielu dzieci i (na szczęście) nie zmienił tego fakt, że jego przygody zostały szkolną lekturą.

Detektyw Pozytywka

        Nowa seria ćwiczeń na tablicę interaktywną z genial.ly właśnie pojawia się na blogu - nasze lektury .  Mam nadzieję, że chętnie będą z niej korzystali nauczyciele klas początkowych, a także rodzice, którzy będą chcieli przybliżyć swoim pociechom klasykę literatury dziecięcej.

Jeże z ziemniaków i makaronu - jesienna praca plastyczna dla przedszkolaków

Jeż z ziemniaków i makaronu - jesienna praca plastyczna dla przedszkolaków       Od miesiąca bawię się i tworzę już nie tylko ze swoimi dziećmi, ale także z przedszkolakami. Moje dziewczyny mają ostatnio coraz mniej czasu na różnego rodzaju prace plastyczne, a jeśli już znajdą wolną chwilę to wolą ją spędzić na tańcu lub zabawach w ogródku niż poświęcić czas na stworzenie jakiegoś artystycznego dzieła. 

Wyklejanka z kolorowego ryżu

       Kilka dni temu rozpoczęliśmy przygotowania do kolejnego warsztatu w ramach akcji Dziecko na Warsztat. Tym razem omawiamy Australię, a jedną z zabaw było wyklejanie różnymi rodzajami kaszy kangura i misia koala (cały warsztat będzie do zobaczenia już w poniedziałek). Myszce tak bardzo spodobało się to zajęcie, że przygotowałam jego inną wersję.

Kaszolina - masa plastyczna z kaszy manny

      Wykonanie masy plastycznej z kaszy manny jest niezwykle proste, a do jej zrobienia potrzebne są tylko dwa składniki: kasza i woda. 

Polska - kodowanie, wykreślanka i symetria

Polska - kodowanie, wykreślanka i symetria       W okresie świąt majowych warto przybliżyć dzieciom nieco informacji o Polsce oraz jej symbolach narodowych .

Tablice manipulacyjne - matematyka online

        Nauka zdalna wprowadziła wiele zmian w życiu każdego ucznia, rodzica i nauczyciela. Dla mnie była to bardzo duża zmiana na plus, dawni nie nauczyłam się tak wiele jak podczas ostatnich miesięcy.

Asiunia

      Asiunia to mała, pięcioletnia dziewczynka, której szczęśliwe dzieciństwo kończy się w dniu, gdy w czasie wojny Niemcy zabierają jej mamę z domu.

Syrenka warszawska - praca plastyczna

Syrenka warszawska - praca plastyczna       Myszka kocha syrenki. I nie ma dla niej większej różnicy czy jest to Syrenka Ariel czy Syrenka Warszawska .

Masa plastyczna z mydła w płynie

Masa plastyczna z mydła w płynie       Dwuskładnikowa masa plastyczna , którą można zrobić w domu w przeciągu minuty, czy to możliwe? Oczywiście!

Facebook