Przejdź do głównej zawartości

Nieznośna niepodległość. Horrrendalna historia Polski

    Nasi rodacy długo walczyli o niepodległość. Robili wszystko, aby Polska powróciła na mapy świata, abyśmy mogli swobodnie rozmawiać w języku polskim, uczyć się historii w polskiej szkole i z dumą prezentować biało - czerwoną flagę.

      Dzień odzyskania przez Polaków niepodległości obchodzimy zawsze z należnym szacunkiem, uczymy nasze dzieci patriotycznych pieśni i przekazujemy im wartości patriotyczne.

     Ale czy ktoś z nas zastanawiał się co było potem? Jak wygladało życie w kraju, który po 123 latach powrócił na mapy Europy? Okres dwudziestolecia międzywojennego to czas pełen radości z odzyskanej wolności, ale także niepokoju o to co będzie później. Z jednej strony to rozkwit radia, telewizji, muzyki i zabawy, a z drugiej wciąż żywy koszmar minionej wojny, a także widmo (choć nie przez wszystkich dostrzegane) kolejnej.

     Wiele o tym jak w latach 20-tych i 30-tych wyglądało życie w kraju dowiemy się z kolejnego tomu Horrrendalnej historii Polski - Nieznośna niepodległość. To książka, która z humorem przedstawia fakty niejednokrotnie pominięte w szkole. Bez zbędnego patosu dowiemy się z niej między innymi tego czy oficer mógł wieźć swoje dziecko w wózku na spacer, ile czasu ułani poświęcali w ciągu dnia na dbanie o swoje konie i jak wyglądały reklamy w tym czasie. 




     Historia nie musi być nudna. Dziękujemy wydawnictwu Harper Kids za przesłanie książki do recenzjii odczarowanie nam historii.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Detektyw Pozytywka

        Nowa seria ćwiczeń na tablicę interaktywną z genial.ly właśnie pojawia się na blogu - nasze lektury .  Mam nadzieję, że chętnie będą z niej korzystali nauczyciele klas początkowych, a także rodzice, którzy będą chcieli przybliżyć swoim pociechom klasykę literatury dziecięcej.

Ciastolina bez gotowania

       Bardzo lubimy bawić się różnego rodzaju masami plastycznymi . Masa plastyczna to nie tylko świetna zabawa, ale także bardzo dobre ćwiczenie wpływające na rozwój mowy, z czym nadal walczymy. 

Wachlarz z piórek DIY

Wachlarz z piórek DIY         Wachlarz z piórek DIY zrobiłyśmy z dziewczynkami w ramach przygotowania lekcji dla trzeciej klasy o uczuciach i Japonii. 

Cukierku, Ty łobuzie

       Cukierek to psotny kotek, który podbił serca wielu dzieci i (na szczęście) nie zmienił tego fakt, że jego przygody zostały szkolną lekturą.

Wiersze na długie wieczory

    " - Dziadku, dziadku,      Posiedź ze mną,      Opowiedz mi bajkę senną.      Senną , ciemną i przyjemną."

Co zabrać pod namiot z dzieckiem?

        Lato w pełni, choć pogoda nie zawsze na to wskazuje. Niemniej jednak, nie zważając na panującą za oknem aurę, postanowiliśmy wyskoczyć na kilka dni pod namiot do Czech. 

Kaszolina - masa plastyczna z kaszy manny

      Wykonanie masy plastycznej z kaszy manny jest niezwykle proste, a do jej zrobienia potrzebne są tylko dwa składniki: kasza i woda. 

Galaktyka w słoiku

      Próbowaliście kiedyś zamknąć całą galaktykę w słoiku ? My spróbowaliśmy i wiecie co? Udało nam się! I wcale nie było takie trudne.

22 kwietnia Dzień Ziemi

     22 kwietnia obchodzony jest światowy dzień Ziemi z tej okazji zebrałam dla swoich uczniów (dla Was i Waszych uczniów także) kilka filków, ciekawostek i gier zwiazanych z ekologią.

Wyklejanka z kolorowego ryżu

       Kilka dni temu rozpoczęliśmy przygotowania do kolejnego warsztatu w ramach akcji Dziecko na Warsztat. Tym razem omawiamy Australię, a jedną z zabaw było wyklejanie różnymi rodzajami kaszy kangura i misia koala (cały warsztat będzie do zobaczenia już w poniedziałek). Myszce tak bardzo spodobało się to zajęcie, że przygotowałam jego inną wersję.

Facebook