Przejdź do głównej zawartości

Nieznośna niepodległość. Horrrendalna historia Polski

    Nasi rodacy długo walczyli o niepodległość. Robili wszystko, aby Polska powróciła na mapy świata, abyśmy mogli swobodnie rozmawiać w języku polskim, uczyć się historii w polskiej szkole i z dumą prezentować biało - czerwoną flagę.

      Dzień odzyskania przez Polaków niepodległości obchodzimy zawsze z należnym szacunkiem, uczymy nasze dzieci patriotycznych pieśni i przekazujemy im wartości patriotyczne.

     Ale czy ktoś z nas zastanawiał się co było potem? Jak wygladało życie w kraju, który po 123 latach powrócił na mapy Europy? Okres dwudziestolecia międzywojennego to czas pełen radości z odzyskanej wolności, ale także niepokoju o to co będzie później. Z jednej strony to rozkwit radia, telewizji, muzyki i zabawy, a z drugiej wciąż żywy koszmar minionej wojny, a także widmo (choć nie przez wszystkich dostrzegane) kolejnej.

     Wiele o tym jak w latach 20-tych i 30-tych wyglądało życie w kraju dowiemy się z kolejnego tomu Horrrendalnej historii Polski - Nieznośna niepodległość. To książka, która z humorem przedstawia fakty niejednokrotnie pominięte w szkole. Bez zbędnego patosu dowiemy się z niej między innymi tego czy oficer mógł wieźć swoje dziecko w wózku na spacer, ile czasu ułani poświęcali w ciągu dnia na dbanie o swoje konie i jak wyglądały reklamy w tym czasie. 




     Historia nie musi być nudna. Dziękujemy wydawnictwu Harper Kids za przesłanie książki do recenzjii odczarowanie nam historii.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Cukierku, Ty łobuzie

       Cukierek to psotny kotek, który podbił serca wielu dzieci i (na szczęście) nie zmienił tego fakt, że jego przygody zostały szkolną lekturą.

Detektyw Pozytywka

        Nowa seria ćwiczeń na tablicę interaktywną z genial.ly właśnie pojawia się na blogu - nasze lektury .  Mam nadzieję, że chętnie będą z niej korzystali nauczyciele klas początkowych, a także rodzice, którzy będą chcieli przybliżyć swoim pociechom klasykę literatury dziecięcej.

Jeże z ziemniaków i makaronu - jesienna praca plastyczna dla przedszkolaków

Jeż z ziemniaków i makaronu - jesienna praca plastyczna dla przedszkolaków       Od miesiąca bawię się i tworzę już nie tylko ze swoimi dziećmi, ale także z przedszkolakami. Moje dziewczyny mają ostatnio coraz mniej czasu na różnego rodzaju prace plastyczne, a jeśli już znajdą wolną chwilę to wolą ją spędzić na tańcu lub zabawach w ogródku niż poświęcić czas na stworzenie jakiegoś artystycznego dzieła. 

Wyklejanka z kolorowego ryżu

       Kilka dni temu rozpoczęliśmy przygotowania do kolejnego warsztatu w ramach akcji Dziecko na Warsztat. Tym razem omawiamy Australię, a jedną z zabaw było wyklejanie różnymi rodzajami kaszy kangura i misia koala (cały warsztat będzie do zobaczenia już w poniedziałek). Myszce tak bardzo spodobało się to zajęcie, że przygotowałam jego inną wersję.

Kaszolina - masa plastyczna z kaszy manny

      Wykonanie masy plastycznej z kaszy manny jest niezwykle proste, a do jej zrobienia potrzebne są tylko dwa składniki: kasza i woda. 

Polska - kodowanie, wykreślanka i symetria

Polska - kodowanie, wykreślanka i symetria       W okresie świąt majowych warto przybliżyć dzieciom nieco informacji o Polsce oraz jej symbolach narodowych .

Tablice manipulacyjne - matematyka online

        Nauka zdalna wprowadziła wiele zmian w życiu każdego ucznia, rodzica i nauczyciela. Dla mnie była to bardzo duża zmiana na plus, dawni nie nauczyłam się tak wiele jak podczas ostatnich miesięcy.

Asiunia

      Asiunia to mała, pięcioletnia dziewczynka, której szczęśliwe dzieciństwo kończy się w dniu, gdy w czasie wojny Niemcy zabierają jej mamę z domu.

Syrenka warszawska - praca plastyczna

Syrenka warszawska - praca plastyczna       Myszka kocha syrenki. I nie ma dla niej większej różnicy czy jest to Syrenka Ariel czy Syrenka Warszawska .

Masa plastyczna z mydła w płynie

Masa plastyczna z mydła w płynie       Dwuskładnikowa masa plastyczna , którą można zrobić w domu w przeciągu minuty, czy to możliwe? Oczywiście!

Facebook