Przejdź do głównej zawartości

Historia z przymrużeniem oka


      Historia jest nauczycielką życia - można z niej wyciągnać wiele wniosków na przyszłość i starać się unikać błędów, które zostały już kiedyś popełnione.
     Aby jednak móc korzystać z doświadczeń minionych dziejów należy je najpierw poznać. Sposobów na poznawanie przeszłości jest kilka: można oglądać filmy historyczne, czytać różnego rodzaju teksty źródłowe, biografie, typowe podręczniki szkolne lub książki edukacyjne, które oprócz treści historycznych zapewniają czytalnikom także dobrą zabawę. 

        Takie właśnie, zabawne, pełne humoru książki znajdziemy w dwóch seriach historycznych dostępnych w wydawnictwie HarperKids: Horrrendalna historia Polski oraz Strrraszna historia

  Seria książek Strrraszna histori przedstawia najważniejsze wydarzenia historyczne w zabawny, ale także nieco brutalny i dosłowny sposób. Nic nie jest tu przesadnie ubarwione, a fakty pozostają faktami. Czytelnik prowadzony jest przez książkę bez zbędnego patosu, tak charakterystycznego dla wielu typowych podręczników szkolnych, często zachęcany jest również do samodzielnego myślenia. Ciekawy sposób przedstawieina treśći znacznie ułatwia zapamiętywanie przestawionych w nim informacji i ciekawostek.

       Całości dopełniają  intrygujące ilustracje, niejednokrotnie uatrakcyjnione bystrymi, intrygującymi dialogami.

 Ci koszmarni Celtowie


    Książka przedstawia historę narodu, z którego wywodził się słynny król Artur. Zaczyna się bardzo dawno temu, bo aż 750 lat przed naszą erą, kiedy to starożytni Grecy spotykają kupców z Hallstatt, a kończy  ponad 1200 lat później, gdy wspomniany król Artur przegrywa swoją ostatnią bitwę.

      Z książki dowiemy się między innymi, że to z wierzeń Celtów wywodzi się zwyczaj całowania się pod jemiołą; że bardzo bogatych ludzi po śmierci chowano razem z wozem i koniem (oczywiście najsłabszym koniem i najbardziej zniszczonym wozem, bo po co marnować najlepsze produkty dla kogoś kto i tak zamieni się w kupkę prochu) oraz że Celtowie bardzo lubili różnego typu gry i zgadywanki.



Narwani Normanowie


     To około 3oo letnia historia narodu, z którego wywodzi się Wilhelm Zdobywca. Zaczyna się w momencie, gdy Karol III Prosty, król Francji, podarowuje ziemie północnej Francji wikingowi Rollonowie w nadziei, że nie będą go ona napadać, a kończy gdy francuski władca Filip II zagarnia Normanię.

       Dzięki lekturze dowiadujemy się między innymi tego, że Normanowie byli bardzo religijnym narodem, który wierzył, że Bóg jest po ich stronie, zwłaszcza kiedy walczą z niewiernymi na Sycylii; ich dzieci pracowały po 19 godzin odkąd zaczęły chodzić oraz że normańscy rycerze spali z lalkami.



       Seria Horrrendalna Historia Polski powstała na wzór Strrrasznej Historii, jednak dotyczy naszej Ojczyzny i jej zawiłych losów.

Sakramencki Sarmatyzm


     Historia  prezentowana w książce zaczyna się w XVI wieku kiedy to rozwija się kontrreformacja i słabnie tolerancja religijna, a w kraju wybuchają kolejne wojny, a kończy w 1733 wraz zakończeniem panowania Augusta II Sasa zwanego Mocnym. 



Zagmatwane zabory


       Najnowsza część serii książęk zaczyna się w 1797 roku od powstania Legionów Polskich we Włoszech, a kończy w 1919 roku podpisaniem traktatu wersalskiego i powrotem Polski na mapy świata.



       Jeśli historia zawsze wydawała się Wam nudna i trudna do zapamiętania sięgnijcie po te książki. Z pewnością zmienicie zdanie!

      Za egzemplarze przekazane do recenzji dziękujemy wydawnictwu HarperKids.










Komentarze

  1. Fajna ta seria. Robiliśmy pierwsze podejście, ale jeszcze chwilę musimy poczekać.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Detektyw Pozytywka

        Nowa seria ćwiczeń na tablicę interaktywną z genial.ly właśnie pojawia się na blogu - nasze lektury .  Mam nadzieję, że chętnie będą z niej korzystali nauczyciele klas początkowych, a także rodzice, którzy będą chcieli przybliżyć swoim pociechom klasykę literatury dziecięcej.

Dziecko na warsztat - Matematyka

      Matematyka - królowa nauk . Nie mogło jej więc zabraknąć także w Dziecku na warsztat.  

Dziecko na warsztat - Geografa

      W styczniowej edycji Dziecka na warsztat króluje geografia . Na początku (we wrześniu) sądziłam, że będzie to dla mnie jeden z najłatwiejszych tematów, jednak gdy przyszło do przygotowywania zajęć dla dziewczynek okazało się że temat jest bardzo obszerny i trzeba zdecydować się na jakiś jego wycinek. Tylko jaki? Należę do osób niezdecydowanych i wolę jednak narzucone tematy :)

Kaszolina - masa plastyczna z kaszy manny

      Wykonanie masy plastycznej z kaszy manny jest niezwykle proste, a do jej zrobienia potrzebne są tylko dwa składniki: kasza i woda. 

Cukierku, Ty łobuzie

       Cukierek to psotny kotek, który podbił serca wielu dzieci i (na szczęście) nie zmienił tego fakt, że jego przygody zostały szkolną lekturą.

Wyklejanka z kolorowego ryżu

       Kilka dni temu rozpoczęliśmy przygotowania do kolejnego warsztatu w ramach akcji Dziecko na Warsztat. Tym razem omawiamy Australię, a jedną z zabaw było wyklejanie różnymi rodzajami kaszy kangura i misia koala (cały warsztat będzie do zobaczenia już w poniedziałek). Myszce tak bardzo spodobało się to zajęcie, że przygotowałam jego inną wersję.

Góra Żar - paralotnie

     W miniony weekend wybraliśmy się na wycieczkę na Górę Żar. Jest to stosunkowo niewysoka (761 m n.p.m.) góra w Beskidach, za to z jej szczytu rozpościerają się niesamowite widoki.

Galaktyka w słoiku

      Próbowaliście kiedyś zamknąć całą galaktykę w słoiku ? My spróbowaliśmy i wiecie co? Udało nam się! I wcale nie było takie trudne.

W co się bawić z dzieckiem na wakacjach?

     Pakując się na wycieczkę za miasto, weekendowy wyjazd czy wakacyjną podróż nie zabieramy ze sobą prawie w ogóle zabawek. Po co zabierać zbędny bagaż skoro tyle rzeczy znajdujących się w okół nas nadaje się do zabawy: są patyki, kamienie, liście i mnóstwo innych darów natury.

Malowanie bibułą

     Tworzymy. Nadal tworzymy i bawimy się kolorami. Pamiętacie nasze malowanie rozpuszczonymi farbami ? Zastanawiałam się czym mogłybyśmy zastąpić farby? Czym mogłybyśmy jeszcze malować za pomocą wody? Bibuła! Bibuła puszcza kolor dużo szybciej niż farby, wystarczy kilka kropel wody i może powstać piękny, kolorowy obraz.

Facebook