Przejdź do głównej zawartości

Elwirka na śnieżnej pustyni i Porwanie jeża Eliasza

 


      To co najbardziej urzeka w pierwszym kontakcie z najnowszymi pozycjami wydawniczymi z serii Akademia mądrego dziecka. Pomóż mi przetrwać to piękne, nieprzeciętne ilustracje, które zachęcają do głębszego zapoznania się z trzymaną w rękach książką.

      Jednak urzekające obrazy to tylko wstęp do pięknej historii i bardzo mądrej treści, które te książki niosą za sobą. 

      Elwirka jest małym pingwinem cesarskim, który po wykluciu się z jajka musi poradzić sobie na mroźnej Antarktydzie. Pingwinka czeka długa podróż w kierunku oceanu, gdzie będzie uczyła się polować, niestety w skutek działalności człowieka i globalnego ocieplenia lód topnieje i miejscami staje się zbyt cienki, aby można było po nim bezpiecznie się przemieszczać. 



       Eliasz, natomiast, jest nowonarodzonym jeżem, którego mama zostawiła na chwilę samego w kryjówce. Gdy wróciła  do synka jeżyka już nie było. Zabrał go do domu chłopiec, który chciał pomóc małemu jeżykowi, sądząc, że ten został porzucony i bez opieki nie przetrwa nocy. Niestety chłopiec nie miał pojęcia jak bardzo może zaszkodzić Eliaszowi.



      Co łączy obie te z pozoru nie mające ze sobą zbyt wiele wspólnego historie? Obie ukazują jak bardzo ludzie ingerują w środowisko naturalne zwierząt, czyniąc często wiele zła. Nie zawsze jest to zło wyrządzone celowo. Często nie gasząc światła w pomieszczeniu, w którym akurat nie przebywamy, paląc w piecach nieodpowiednim opałem, czy wyrzucając śmieci w niedozwolonych miejscach nie zastanawiamy się nad tym, że nasze czyny tu i teraz mają wpływ na cały ekosystem, nawet na pingwiny żyjące w odległej Antarktydzie.

     Zdarza się także tak, że czasem, chcąc dobrze (jak chłopiec, który chciał uratować jeża) możemy jeszcze bardziej zaszkodzić. Niewiedza szkodzi - dla jeży mleko krowie (którym chłopiec chciał nakarmić jeża) jest śmiertelnie trujące.

      W prezentowanych książkach, oprócz ciekawych przygód głównych bohaterów i wpływie ludzi na środowisko znajdziemy także plansze, które dostarczają sporej dawki wiedzy o zwierzętach.

      
 Książki można kupić TUTAJ, a my dziękujemy wydawnictwu  HarperCollins Polska za przekazanie książek do recenzji. 




 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Detektyw Pozytywka

        Nowa seria ćwiczeń na tablicę interaktywną z genial.ly właśnie pojawia się na blogu - nasze lektury .  Mam nadzieję, że chętnie będą z niej korzystali nauczyciele klas początkowych, a także rodzice, którzy będą chcieli przybliżyć swoim pociechom klasykę literatury dziecięcej.

Wielki skarbiec bajek

      Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Kopciuszek, Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków - któż z nas nie zna tych bajek? Pamiętam jak chodziłyśmy z siostrą spać do babci, która wieczorami przenosiła nas w magiczny świat bajek. Jakoś wówczas nie było straszne to, że aby wydostać Babcię i Czerwonego Kapturka z brzucha wilka trzeba było mu rozciąć brzuch. Baba Jaga, która spłonęła w piecu przeznaczonym dla Jasia, także nie przerażała. 

Cukierku, Ty łobuzie

       Cukierek to psotny kotek, który podbił serca wielu dzieci i (na szczęście) nie zmienił tego fakt, że jego przygody zostały szkolną lekturą.

Wachlarz z piórek DIY

Wachlarz z piórek DIY         Wachlarz z piórek DIY zrobiłyśmy z dziewczynkami w ramach przygotowania lekcji dla trzeciej klasy o uczuciach i Japonii. 

Kaszolina - masa plastyczna z kaszy manny

      Wykonanie masy plastycznej z kaszy manny jest niezwykle proste, a do jej zrobienia potrzebne są tylko dwa składniki: kasza i woda. 

Galaktyka w słoiku

      Próbowaliście kiedyś zamknąć całą galaktykę w słoiku ? My spróbowaliśmy i wiecie co? Udało nam się! I wcale nie było takie trudne.

Kraków - Ogród Doświadczeń

           Gdy w sierpniu poznałam rozpiskę nowej edycji Dziecka na warsztat od razu zaczęłam się zastanawiać co będziemy robić przez najbliższe miesiące. Staram się tak planować warsztaty aby dziewczynki były zadowolone i przy okazji może czegoś się nauczyły. 

22 kwietnia Dzień Ziemi

     22 kwietnia obchodzony jest światowy dzień Ziemi z tej okazji zebrałam dla swoich uczniów (dla Was i Waszych uczniów także) kilka filków, ciekawostek i gier zwiazanych z ekologią.

Przebiśniegi z wacików

     Piękno jest pojęciem względnym. Dla jednych piękna praca plastyczna wykonana przez dziecko to taka do wykonania której rodzic/nauczyciel wszystko przygotował, równo powycinał elementy i instruował dziecko krok po kroku co ma robić, i jak wszystko posklejać aby praca ładnie prezentowała się na wystawce. Dla innych piękna praca to taka, w której dziecko wszystko zrobiło samo, według własnej inwencji, gdzie kolory niekoniecznie zgadzają się z tym co ma swój pierwowzór w przyrodzie, kreski narysowane niewprawną rączką są krzywe, a wycięta nożyczkami linia bardziej przypomina zygzak niż prostą. 

Wyklejanka z kolorowego ryżu

       Kilka dni temu rozpoczęliśmy przygotowania do kolejnego warsztatu w ramach akcji Dziecko na Warsztat. Tym razem omawiamy Australię, a jedną z zabaw było wyklejanie różnymi rodzajami kaszy kangura i misia koala (cały warsztat będzie do zobaczenia już w poniedziałek). Myszce tak bardzo spodobało się to zajęcie, że przygotowałam jego inną wersję.

Facebook