Przejdź do głównej zawartości

Elwirka na śnieżnej pustyni i Porwanie jeża Eliasza

 


      To co najbardziej urzeka w pierwszym kontakcie z najnowszymi pozycjami wydawniczymi z serii Akademia mądrego dziecka. Pomóż mi przetrwać to piękne, nieprzeciętne ilustracje, które zachęcają do głębszego zapoznania się z trzymaną w rękach książką.

      Jednak urzekające obrazy to tylko wstęp do pięknej historii i bardzo mądrej treści, które te książki niosą za sobą. 

      Elwirka jest małym pingwinem cesarskim, który po wykluciu się z jajka musi poradzić sobie na mroźnej Antarktydzie. Pingwinka czeka długa podróż w kierunku oceanu, gdzie będzie uczyła się polować, niestety w skutek działalności człowieka i globalnego ocieplenia lód topnieje i miejscami staje się zbyt cienki, aby można było po nim bezpiecznie się przemieszczać. 



       Eliasz, natomiast, jest nowonarodzonym jeżem, którego mama zostawiła na chwilę samego w kryjówce. Gdy wróciła  do synka jeżyka już nie było. Zabrał go do domu chłopiec, który chciał pomóc małemu jeżykowi, sądząc, że ten został porzucony i bez opieki nie przetrwa nocy. Niestety chłopiec nie miał pojęcia jak bardzo może zaszkodzić Eliaszowi.



      Co łączy obie te z pozoru nie mające ze sobą zbyt wiele wspólnego historie? Obie ukazują jak bardzo ludzie ingerują w środowisko naturalne zwierząt, czyniąc często wiele zła. Nie zawsze jest to zło wyrządzone celowo. Często nie gasząc światła w pomieszczeniu, w którym akurat nie przebywamy, paląc w piecach nieodpowiednim opałem, czy wyrzucając śmieci w niedozwolonych miejscach nie zastanawiamy się nad tym, że nasze czyny tu i teraz mają wpływ na cały ekosystem, nawet na pingwiny żyjące w odległej Antarktydzie.

     Zdarza się także tak, że czasem, chcąc dobrze (jak chłopiec, który chciał uratować jeża) możemy jeszcze bardziej zaszkodzić. Niewiedza szkodzi - dla jeży mleko krowie (którym chłopiec chciał nakarmić jeża) jest śmiertelnie trujące.

      W prezentowanych książkach, oprócz ciekawych przygód głównych bohaterów i wpływie ludzi na środowisko znajdziemy także plansze, które dostarczają sporej dawki wiedzy o zwierzętach.

      
 Książki można kupić TUTAJ, a my dziękujemy wydawnictwu  HarperCollins Polska za przekazanie książek do recenzji. 




 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Detektyw Pozytywka

        Nowa seria ćwiczeń na tablicę interaktywną z genial.ly właśnie pojawia się na blogu - nasze lektury .  Mam nadzieję, że chętnie będą z niej korzystali nauczyciele klas początkowych, a także rodzice, którzy będą chcieli przybliżyć swoim pociechom klasykę literatury dziecięcej.

Dziecko na warsztat - Matematyka

      Matematyka - królowa nauk . Nie mogło jej więc zabraknąć także w Dziecku na warsztat.  

Dziecko na warsztat - Geografa

      W styczniowej edycji Dziecka na warsztat króluje geografia . Na początku (we wrześniu) sądziłam, że będzie to dla mnie jeden z najłatwiejszych tematów, jednak gdy przyszło do przygotowywania zajęć dla dziewczynek okazało się że temat jest bardzo obszerny i trzeba zdecydować się na jakiś jego wycinek. Tylko jaki? Należę do osób niezdecydowanych i wolę jednak narzucone tematy :)

Cukierku, Ty łobuzie

       Cukierek to psotny kotek, który podbił serca wielu dzieci i (na szczęście) nie zmienił tego fakt, że jego przygody zostały szkolną lekturą.

Kaszolina - masa plastyczna z kaszy manny

      Wykonanie masy plastycznej z kaszy manny jest niezwykle proste, a do jej zrobienia potrzebne są tylko dwa składniki: kasza i woda. 

Góra Żar - paralotnie

     W miniony weekend wybraliśmy się na wycieczkę na Górę Żar. Jest to stosunkowo niewysoka (761 m n.p.m.) góra w Beskidach, za to z jej szczytu rozpościerają się niesamowite widoki.

Wyklejanka z kolorowego ryżu

       Kilka dni temu rozpoczęliśmy przygotowania do kolejnego warsztatu w ramach akcji Dziecko na Warsztat. Tym razem omawiamy Australię, a jedną z zabaw było wyklejanie różnymi rodzajami kaszy kangura i misia koala (cały warsztat będzie do zobaczenia już w poniedziałek). Myszce tak bardzo spodobało się to zajęcie, że przygotowałam jego inną wersję.

W co się bawić z dzieckiem na wakacjach?

     Pakując się na wycieczkę za miasto, weekendowy wyjazd czy wakacyjną podróż nie zabieramy ze sobą prawie w ogóle zabawek. Po co zabierać zbędny bagaż skoro tyle rzeczy znajdujących się w okół nas nadaje się do zabawy: są patyki, kamienie, liście i mnóstwo innych darów natury.

Malowanie bibułą

     Tworzymy. Nadal tworzymy i bawimy się kolorami. Pamiętacie nasze malowanie rozpuszczonymi farbami ? Zastanawiałam się czym mogłybyśmy zastąpić farby? Czym mogłybyśmy jeszcze malować za pomocą wody? Bibuła! Bibuła puszcza kolor dużo szybciej niż farby, wystarczy kilka kropel wody i może powstać piękny, kolorowy obraz.

Reksio. Księga wiedzy. Ilustrowany przewodnik dla dzieci.

           Dzieci mają w sobie naturalną ciekawość otaczającego nas świata i chęć zdobywania wiedzy. Wszystko je interesuje, wszystkiego chcą dotknąć, spróbować, poznać. Wszystko jest dla nich nowe, ciekawe i ekscytujące. 

Facebook