Przejdź do głównej zawartości

Adam Mickiewicz Ballady i romanse z komentarzami Emilii Kiereś

Adam Mickiewicz Ballady i romanse z komentarzami Emilii Kiereś

      "Tato nie wraca; ranki i wieczory 
        We łzach go czekam i trwodze;
        Rozlały rzeki, pełne zwierza bory
        I pełno zbójców na drodze".



        Pamiętam, gdy będąc jeszcze w podstawówce, przygotowywałyśmy w piwnicy jednej z koleżanek inscenizację do utworu Adama Mickiewicza "Powrót taty". Szykowałyśmy rekwizyty, uczyłyśmy się tekstu z podziałem na role, a na końcu przedstawiałyśmy naszą sztukę przed całą klasę. Dzięki takiemu nieszablonowemu podejściu do realizacji podstawy programowej i szkolnych lektur do dziś mam w pamięci tę sztukę.

      Jest to jednak jeden z nielicznych przykładów tego jak można zachęcić uczniów do zapoznania się z klasycznymi utworami. Dzieła Adama  Mickiewicza powstawały w czasach bardzo odległych, kiedy to mówiło się i pisało zupełnie innym językiem niż dziś, przez co dla współczesnej młodzieży są lekturą dość trudną, zniechęcając ich tym samym do zagłębiania się w ich treść.

       Emilia Kiereś oraz wydawnictwo Egmont ART starają się to zmienić. W książce, która jest zbiorem 14 ballad i romansów Adama Mickiewicza, oprócz samych utworów wieszcza znajdują się także komentarze Emili Kiereś. Streszczona i wyjaśniona jest w nich treść poszczególnych ballad i romansów, opisani są główni bohaterowie, a jeśli istnieje taka konieczność nakreślona jest także sytuacja społeczna i polityczna  jaka panowała w czasach powstawania oryginalnych tekstów. Wszystko to pozwala lepiej zrozumieć poszczególne utwory i na nowo odkryć piękno zarówno ich samych jak i całej epoki romantyzmu

Adam Mickiewicz Ballady i romanse z komentarzami Emilii Kiereś

      Przy czytaniu dzieł Mickiewicza bardzo pomocne są również przypisy znajdujące się u dołu każdej ze stron - wyjaśniają one czytelnikowi znaczenie nie używanych już dziś w naszym ojczystym języku słów. Dzięki nim możemy także zobaczyć jak żywy jest nasz język i uzmysłowić sobie, że ciągle się zmienia i rozwija.

      Idealnym dopełnieniem całości książki, która jest pięknie wydana, oprawiona w twardą okładkę i wydrukowana na kredowym papierze, są nieszablonowe, klimatyczne ilustracje Marianny Sztymy, nawiązują one do treści poszczególnych ballad i romansów oraz nadają im tajemniczy, romantyczny charakter

Adam Mickiewicz Ballady i romanse z komentarzami Emilii Kiereś

Adam Mickiewicz Ballady i romanse z komentarzami Emilii Kiereś

Adam Mickiewicz Ballady i romanse z komentarzami Emilii Kiereś

Adam Mickiewicz Ballady i romanse z komentarzami Emilii Kiereś


Komentarze

  1. Jakby za moich czasów były lektury tak pięknie wydane to może bym je chętniej czytała :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę podobnie, w szkole czytałam dużo książek, ale żadnych lektur

      Usuń
  2. Przypomniały mi się wydania lektur z moich czasów. A "Powrót taty" to wspomnienie chwil z babcią przy kaflowym piecu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W moich czasach lektury były szare i nijakie, w ogóle nie zachęcały do czytania.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Detektyw Pozytywka

        Nowa seria ćwiczeń na tablicę interaktywną z genial.ly właśnie pojawia się na blogu - nasze lektury .  Mam nadzieję, że chętnie będą z niej korzystali nauczyciele klas początkowych, a także rodzice, którzy będą chcieli przybliżyć swoim pociechom klasykę literatury dziecięcej.

Dziecko na warsztat - Matematyka

      Matematyka - królowa nauk . Nie mogło jej więc zabraknąć także w Dziecku na warsztat.  

Dziecko na warsztat - Geografa

      W styczniowej edycji Dziecka na warsztat króluje geografia . Na początku (we wrześniu) sądziłam, że będzie to dla mnie jeden z najłatwiejszych tematów, jednak gdy przyszło do przygotowywania zajęć dla dziewczynek okazało się że temat jest bardzo obszerny i trzeba zdecydować się na jakiś jego wycinek. Tylko jaki? Należę do osób niezdecydowanych i wolę jednak narzucone tematy :)

Cukierku, Ty łobuzie

       Cukierek to psotny kotek, który podbił serca wielu dzieci i (na szczęście) nie zmienił tego fakt, że jego przygody zostały szkolną lekturą.

Kaszolina - masa plastyczna z kaszy manny

      Wykonanie masy plastycznej z kaszy manny jest niezwykle proste, a do jej zrobienia potrzebne są tylko dwa składniki: kasza i woda. 

Góra Żar - paralotnie

     W miniony weekend wybraliśmy się na wycieczkę na Górę Żar. Jest to stosunkowo niewysoka (761 m n.p.m.) góra w Beskidach, za to z jej szczytu rozpościerają się niesamowite widoki.

W co się bawić z dzieckiem na wakacjach?

     Pakując się na wycieczkę za miasto, weekendowy wyjazd czy wakacyjną podróż nie zabieramy ze sobą prawie w ogóle zabawek. Po co zabierać zbędny bagaż skoro tyle rzeczy znajdujących się w okół nas nadaje się do zabawy: są patyki, kamienie, liście i mnóstwo innych darów natury.

Malowanie bibułą

     Tworzymy. Nadal tworzymy i bawimy się kolorami. Pamiętacie nasze malowanie rozpuszczonymi farbami ? Zastanawiałam się czym mogłybyśmy zastąpić farby? Czym mogłybyśmy jeszcze malować za pomocą wody? Bibuła! Bibuła puszcza kolor dużo szybciej niż farby, wystarczy kilka kropel wody i może powstać piękny, kolorowy obraz.

Wyklejanka z kolorowego ryżu

       Kilka dni temu rozpoczęliśmy przygotowania do kolejnego warsztatu w ramach akcji Dziecko na Warsztat. Tym razem omawiamy Australię, a jedną z zabaw było wyklejanie różnymi rodzajami kaszy kangura i misia koala (cały warsztat będzie do zobaczenia już w poniedziałek). Myszce tak bardzo spodobało się to zajęcie, że przygotowałam jego inną wersję.

Reksio. Księga wiedzy. Ilustrowany przewodnik dla dzieci.

           Dzieci mają w sobie naturalną ciekawość otaczającego nas świata i chęć zdobywania wiedzy. Wszystko je interesuje, wszystkiego chcą dotknąć, spróbować, poznać. Wszystko jest dla nich nowe, ciekawe i ekscytujące. 

Facebook