Przejdź do głównej zawartości

Jak nalać wodę do szklanki za pomocą świeczki?


Jak nalać wodę do szklanki za pomocą świeczki?

      Dawno nie było u nas żadnych doświadczeń. Nie oznacza to, że nic nie robimy (choć faktycznie mniej ostatnio eksperymentujemy i musimy to nadrobić), ale przeważnie powtarzamy eksperymenty, które już kiedyś robiliśmy i których dziewczyny albo nie pamiętają, albo wręcz przeciwnie - pamiętają je bardzo dobrze, bardzo je lubią i często chcą robić ponownie.


      Znalazłam jednak zdjęcia z eksperymentu, którego jeszcze nie pokazywaliśmy na blogu. Wiecie, że można nalać wodę z talerzyka do szklanki nie podnosząc go ze stołu?


         Doświadczenie jest niezwykle proste. Na talerzyk nalewamy wodę tak aby zakryła jego dno (dla lepszego efektu wizualnego można zabarwić wodę barwnikiem spożywczym). Następnie kładziemy na niego zapaloną świeczkę i przykrywamy ją pustą szklanką.

Jak nalać wodę do szklanki za pomocą świeczki? Eksperyment ze świeczką.

Jak nalać wodę do szklanki za pomocą świeczki? Eksperyment z wodą.


      Po chwili świeczka gaśnie, a woda wpływa do szklanki. Dlaczego?

Jak nalać wodę do szklanki za pomocą świeczki?

Jak nalać wodę do szklanki za pomocą świeczki?

Jak nalać wodę do szklanki za pomocą świeczki?

      Gdy świeczka gaśnie - zostanie spalony już cały tlen znajdujący się w szklance - ciśnienie powietrza pod szklanką obniża się wytwarzając podciśnienie.  Większe ciśnienie atmosferyczne powoduje, że woda zostaje "wciągnięta" do środka.

       Musimy powrócić do częstszego eksperymentowania!



Komentarze

  1. Ale fajne, dzięki za inspirację - zrobię dzisiaj z moimi Babami:D
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

    OdpowiedzUsuń
  2. O proszę, ciekawy pomysł mi podsunęłaś na dzisiejsze popołudnie! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam nadzieję, że na blogu znajdziesz jeszcze więcej pomysłów, które Cię zainteresują :)

      Usuń
  3. Super. Pokaże dziś moim dzieciom "czary ".�� Dziękuję!

    OdpowiedzUsuń
  4. WOW! Powiem ci, że mnie zaskoczyłaś :) Skąd Ty czerpiesz takie pomysły??

    OdpowiedzUsuń
  5. Ha, już widzę ten blask w oczach dzieci:)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ciastolina bez gotowania

       Bardzo lubimy bawić się różnego rodzaju masami plastycznymi . Masa plastyczna to nie tylko świetna zabawa, ale także bardzo dobre ćwiczenie wpływające na rozwój mowy, z czym nadal walczymy. 

Detektyw Pozytywka

        Nowa seria ćwiczeń na tablicę interaktywną z genial.ly właśnie pojawia się na blogu - nasze lektury .  Mam nadzieję, że chętnie będą z niej korzystali nauczyciele klas początkowych, a także rodzice, którzy będą chcieli przybliżyć swoim pociechom klasykę literatury dziecięcej.

Wachlarz z piórek DIY

Wachlarz z piórek DIY         Wachlarz z piórek DIY zrobiłyśmy z dziewczynkami w ramach przygotowania lekcji dla trzeciej klasy o uczuciach i Japonii. 

Poznajemy kontynenty

     Podróże to nasza pasja. Na dysku czeka na opublikowanie i opisanie wiele zdjęć z naszych wakacyjnych wojaży.  Niestety domowy budżet z gumy nie jest, podobnie zresztą jak czas, więc powracamy do naszych podróży palcem po mapie w ramach projektu Mali Podróżnicy . 

Mali Podróżnicy - Egipt

Mali Podróżnicy - Egipt       Mali Podróżnicy zwiedzają w tym miesiącu Egipt . Gdy w pierwszy dzień zasiedliśmy do wspólnej zabawy Myszka była ubrana w swój ukochany strój Elsy - tata powiedział jej, że przecież Elsa nie mieszkała w Afryce, na co Myszka zripostowała: "ale mogła jechać tam na wakacje". Tak więc mam nadzieję, że Elsa na wakacjach dobrze się bawiła.

Co zabrać pod namiot z dzieckiem?

        Lato w pełni, choć pogoda nie zawsze na to wskazuje. Niemniej jednak, nie zważając na panującą za oknem aurę, postanowiliśmy wyskoczyć na kilka dni pod namiot do Czech. 

Wiersze na długie wieczory

    " - Dziadku, dziadku,      Posiedź ze mną,      Opowiedz mi bajkę senną.      Senną , ciemną i przyjemną."

Dziecko na warsztat - Doświadczenia

     Listopad upłynął nam pod znakiem doświadczeń. Obserwowaliśmy reakcje chemiczne, uczyliśmy rodzynki skakać, zmiękczaliśmy jajko, bawiliśmy się kolorami i ogniem... a wszystko to w ramach kolejnej odsłowny Dziecka na warsztat.

Kaszolina - masa plastyczna z kaszy manny

      Wykonanie masy plastycznej z kaszy manny jest niezwykle proste, a do jej zrobienia potrzebne są tylko dwa składniki: kasza i woda. 

Syrenka warszawska - praca plastyczna

Syrenka warszawska - praca plastyczna       Myszka kocha syrenki. I nie ma dla niej większej różnicy czy jest to Syrenka Ariel czy Syrenka Warszawska .

Facebook