Przejdź do głównej zawartości

Kryształki z boraksu


         Pamiętacie kryształki z soli robione w szkole? Zawieszanie nitki na ołówku, zanurzanie jej w nasyconym roztworze soli i czekanie aż kryształki "wyrosną"? Trzeba było poczekać kilka dni na efekty, ale dzieciaki i tak były zachwycone.

      A może by tak przyspieszyć cały proces i na piękne kryształki czekać nie kilka dni, a kilka godzin?

       Jest to możliwe! Trzeba tylko zamiast roztworu soli przygotować roztwór boraksu

     Boraksowe kryształy są ładniejsze od tych z soli, a do tego "wyrastają" znacznie szybciej. Najlepiej osadzają się na powierzchniach chropowatych, choć na gładkiej jarzębinie także udało nam się je wyhodować. 

      Pierwsza partia naszych kryształków powstała na patyczkach kreatywnych uformowanych w różne kształty.

    Przy wkładaniu obiektów do słoiczka należy pamiętać, aby nie dotykały one dna ani boków, ponieważ kryształy obrastają cały słoik i wówczas  kolorowy patyczek "przyrośnie" nam do słoika. Tak właśnie stało się z naszym czerwonym serduszkiem.




      Już po kilku godzinach można było zaobserwować krystalizację boraksu, a na drugi dzień patyczki kreatywne były już całe w kryształkach.




      Po udanym eksperymencie chciałam sprawdzić, czy na jarzębinie kryształki także tak ładnie osiądą. Na efekt trzeba było co prawda dłużej czekać, ale było warto.






Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Detektyw Pozytywka

        Nowa seria ćwiczeń na tablicę interaktywną z genial.ly właśnie pojawia się na blogu - nasze lektury .  Mam nadzieję, że chętnie będą z niej korzystali nauczyciele klas początkowych, a także rodzice, którzy będą chcieli przybliżyć swoim pociechom klasykę literatury dziecięcej.

Dziecko na warsztat - Matematyka

      Matematyka - królowa nauk . Nie mogło jej więc zabraknąć także w Dziecku na warsztat.  

Dziecko na warsztat - Geografa

      W styczniowej edycji Dziecka na warsztat króluje geografia . Na początku (we wrześniu) sądziłam, że będzie to dla mnie jeden z najłatwiejszych tematów, jednak gdy przyszło do przygotowywania zajęć dla dziewczynek okazało się że temat jest bardzo obszerny i trzeba zdecydować się na jakiś jego wycinek. Tylko jaki? Należę do osób niezdecydowanych i wolę jednak narzucone tematy :)

Kaszolina - masa plastyczna z kaszy manny

      Wykonanie masy plastycznej z kaszy manny jest niezwykle proste, a do jej zrobienia potrzebne są tylko dwa składniki: kasza i woda. 

Wyklejanka z kolorowego ryżu

       Kilka dni temu rozpoczęliśmy przygotowania do kolejnego warsztatu w ramach akcji Dziecko na Warsztat. Tym razem omawiamy Australię, a jedną z zabaw było wyklejanie różnymi rodzajami kaszy kangura i misia koala (cały warsztat będzie do zobaczenia już w poniedziałek). Myszce tak bardzo spodobało się to zajęcie, że przygotowałam jego inną wersję.

Cukierku, Ty łobuzie

       Cukierek to psotny kotek, który podbił serca wielu dzieci i (na szczęście) nie zmienił tego fakt, że jego przygody zostały szkolną lekturą.

Góra Żar - paralotnie

     W miniony weekend wybraliśmy się na wycieczkę na Górę Żar. Jest to stosunkowo niewysoka (761 m n.p.m.) góra w Beskidach, za to z jej szczytu rozpościerają się niesamowite widoki.

Galaktyka w słoiku

      Próbowaliście kiedyś zamknąć całą galaktykę w słoiku ? My spróbowaliśmy i wiecie co? Udało nam się! I wcale nie było takie trudne.

W co się bawić z dzieckiem na wakacjach?

     Pakując się na wycieczkę za miasto, weekendowy wyjazd czy wakacyjną podróż nie zabieramy ze sobą prawie w ogóle zabawek. Po co zabierać zbędny bagaż skoro tyle rzeczy znajdujących się w okół nas nadaje się do zabawy: są patyki, kamienie, liście i mnóstwo innych darów natury.

Malowanie bibułą

     Tworzymy. Nadal tworzymy i bawimy się kolorami. Pamiętacie nasze malowanie rozpuszczonymi farbami ? Zastanawiałam się czym mogłybyśmy zastąpić farby? Czym mogłybyśmy jeszcze malować za pomocą wody? Bibuła! Bibuła puszcza kolor dużo szybciej niż farby, wystarczy kilka kropel wody i może powstać piękny, kolorowy obraz.

Facebook