Przejdź do głównej zawartości

Pierzemy brudne pieniądze



      Dziś krótko, zwięźle i na temat. Będziemy prali brudne pieniądze.


      Do wykonania doświadczenia potrzebne są:
- dwie miedziane, niezbyt czyste monety
- woda
- cytryna

     Gdy spytałam dziewczynki czy można umyć monety, padła odpowiedź -  "woda". W związku z tym na pierwszą monetę nalałyśmy trochę wody.  Dla porównania na drugą monetę dałyśmy kilka kropel cytryny.


     Już po kilku minutach było można było zaobserwować, że z monetą na którą była nalana woda nic się nie dzieje, natomiast fragment monety pod sokiem z cytryny robi się jaśniejszy, czystszy.


     Wytarłyśmy ręcznikiem papierowym nasze monety i sprawdziłyśmy, która z nich jest czystsza niż przed "praniem". Okazało się, że woda w ogóle nie oczyściła monety, w przeciwieństwie do soku z cytryny.

        Jak to się stało? Na miedzianych monetach w kontakcie z powietrzem tworzy się matowa warstwa, która nie rozpuszcza się w wodzie i jest trudna do usunięcia. Kwas zawarty w soku z cytryny radzi sobie z nalotem dużo lepiej, wyżera matową warstwę i odsłania błyszczącą miedź.


    Na zdjęciach niestety nie widać tego tak dokładnie, ale możecie mi wierzyć, że na żywo wygląda to dużo lepiej. 

     Na poniższym zdjęciu trochę wyraźniej widać na monecie po prawej stronie gdzie była kropla soku z cytryny.




Komentarze

  1. Świetny sposób, zwłaszcza , że czasem monety są w fatalnym stanie, a niektóre sklepy nie chcą takich przyjmować :(

    OdpowiedzUsuń
  2. Super pomysł na takie doświadczenie ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Sposób na wyczyszczenie brudnych grosików...a czasem znajduję takie na szczęście - teraz będę wiedzieć co zrobić żeby to szczęście przyniosły - wyczyścić je porządnie he he

    OdpowiedzUsuń
  4. Tytuł wpisu dość kontrowersyjny :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Super eksperyment. Tytuł posta mnie zaciekawil. Juz czułam ze będzie ciężki i trudny temat a tu cos takiego. ;) pozdrawiam Karolina

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na peanie grubszych pieniędzy bym się nie zdecydowała :)

      Usuń
  6. Nie jak Al Capone, ale tez spektakularnie :-)

    OdpowiedzUsuń
  7. Wszystko pod ręką i jaki świetny eksperyment można zrobić :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Swietne jako eksperyment dla dziecka 😉
    A tak nawiasem mówiąc ja piorę brudne pieniądze najzwyczajniej w świecie w pralce 😂 zazwyczaj w kieszeniach spodni 😂

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Detektyw Pozytywka

        Nowa seria ćwiczeń na tablicę interaktywną z genial.ly właśnie pojawia się na blogu - nasze lektury .  Mam nadzieję, że chętnie będą z niej korzystali nauczyciele klas początkowych, a także rodzice, którzy będą chcieli przybliżyć swoim pociechom klasykę literatury dziecięcej.

Dziecko na warsztat - Matematyka

      Matematyka - królowa nauk . Nie mogło jej więc zabraknąć także w Dziecku na warsztat.  

Dziecko na warsztat - Geografa

      W styczniowej edycji Dziecka na warsztat króluje geografia . Na początku (we wrześniu) sądziłam, że będzie to dla mnie jeden z najłatwiejszych tematów, jednak gdy przyszło do przygotowywania zajęć dla dziewczynek okazało się że temat jest bardzo obszerny i trzeba zdecydować się na jakiś jego wycinek. Tylko jaki? Należę do osób niezdecydowanych i wolę jednak narzucone tematy :)

Kaszolina - masa plastyczna z kaszy manny

      Wykonanie masy plastycznej z kaszy manny jest niezwykle proste, a do jej zrobienia potrzebne są tylko dwa składniki: kasza i woda. 

Cukierku, Ty łobuzie

       Cukierek to psotny kotek, który podbił serca wielu dzieci i (na szczęście) nie zmienił tego fakt, że jego przygody zostały szkolną lekturą.

Wyklejanka z kolorowego ryżu

       Kilka dni temu rozpoczęliśmy przygotowania do kolejnego warsztatu w ramach akcji Dziecko na Warsztat. Tym razem omawiamy Australię, a jedną z zabaw było wyklejanie różnymi rodzajami kaszy kangura i misia koala (cały warsztat będzie do zobaczenia już w poniedziałek). Myszce tak bardzo spodobało się to zajęcie, że przygotowałam jego inną wersję.

Góra Żar - paralotnie

     W miniony weekend wybraliśmy się na wycieczkę na Górę Żar. Jest to stosunkowo niewysoka (761 m n.p.m.) góra w Beskidach, za to z jej szczytu rozpościerają się niesamowite widoki.

Galaktyka w słoiku

      Próbowaliście kiedyś zamknąć całą galaktykę w słoiku ? My spróbowaliśmy i wiecie co? Udało nam się! I wcale nie było takie trudne.

W co się bawić z dzieckiem na wakacjach?

     Pakując się na wycieczkę za miasto, weekendowy wyjazd czy wakacyjną podróż nie zabieramy ze sobą prawie w ogóle zabawek. Po co zabierać zbędny bagaż skoro tyle rzeczy znajdujących się w okół nas nadaje się do zabawy: są patyki, kamienie, liście i mnóstwo innych darów natury.

Malowanie bibułą

     Tworzymy. Nadal tworzymy i bawimy się kolorami. Pamiętacie nasze malowanie rozpuszczonymi farbami ? Zastanawiałam się czym mogłybyśmy zastąpić farby? Czym mogłybyśmy jeszcze malować za pomocą wody? Bibuła! Bibuła puszcza kolor dużo szybciej niż farby, wystarczy kilka kropel wody i może powstać piękny, kolorowy obraz.

Facebook