Przejdź do głównej zawartości

Encyklopedia przedszkolaka


    Dzieci  najchętniej i najłatwiej uczą się w trakcie zabawy. Nie inaczej jest także u nas. Dziewczynki bardzo chętnie szukają różnic na obrazkach, dopasowują ilustracje do cieni, czy łączą w pary odpowiednie przedmioty. 


 Dzięki książeczkom z serii "Encyklopedia przedszkolaka" mamy ostatnio wiele okazji aby rozwiązywać różnego typu zadania i przy okazji uporządkować wiedzę dziewczynek z różnych dziedzinach, a także nieco ją poszerzyć.

       W nasze ręce trafiło sześć książeczek z tej edukacyjnej serii: uprawiam sport, wiosna, dinozaury, pojazdy, savoir-vivre oraz zwierzęta.  W każdej z nich znajdziemy zadania nie tylko rozwijające wiedzę dzieci z danej dziedziny, ale także aktywizujące ogólne zdolności takie jak: logiczne myślenie, sprawność manualną, spostrzegawczość, koncentrację, cierpliwość oraz koordynację wzrokowo - ruchową



      Przy każdym zadaniu, oprócz jasno wytłumaczonego polecenia, zamieszczona jest informacja dotycząca określonego tematu. Dzięki temu dzieci dowiadują się, między innymi: w jakim środowisku żyją poszczególne zwierzęta; które dinozaury były roślinożerne, a które mięsożerne; jakie pojazdy poruszają się po lądzie, jakie pływają po wodzie, a które latają w powietrzu;  komu należy ustąpić miejsca w autobusie; jakie kwiaty kwitną na wiosnę; oraz poznają różne dyscypliny sportu. 






       Ćwiczenia są zróżnicowane, zarówno jeśli chodzi o stopień trudności, jak i różnorodność zadań. Można tutaj znaleźć: labirynty, łączenie kropek, łączenie cyfr, uzupełnianie brakujących liter, kolorowanie, łączenie obrazków, liczenie, odnajdowanie różnic, rysowanie po śladzie, dopasowywanie obrazka do cienia, uzupełnianie szeregów,  puzzle  i najważniejsze, przynajmniej dla moich dzieci, przyklejanie naklejek!






      Każde zadanie opatrzone jest informacją jaką umiejętność zdobywa dziecko w trakcie jego rozwiązywania: uczę się myśleć, uczę się patrzeć, uczę się liczyć, uczę się rysować.




     Książeczki świetnie sprawdzają się nie tylko w domu, ale także, na przykład, w poczekalni u lekarza. My najchętniej korzystamy z nich w trakcie inhalacji, nie wiem dlaczego, ale moje dziewczyny własnie wtedy najlepiej się koncentrują. Może szum inhalatora je uspokaja?

      W trakcie rozwiązywania zadań z różnych książek z tej serii odkryłam niby prostą, ale zapomnianą ostatnio przez mnie zasadę. Dzieci zdecydowanie chętniej rozwiązują ćwiczenia związane z tematyką która je interesuje. Wiosna, zwierzęta i savoir-vivre zostały rozwiązane praktycznie przy jednym podejściu. Dziewczynki nie miały problemu z wiedzą z tych tematów, ale przede wszystkim bez większego problemu (co dla mnie jest znacznie ważniejsze) potrafiły się skoncentrować i wykonać kilka zadań z rzędu. Natomiast sporty, dinozaury i pojazdy już ich tak nie interesują i tu po dwóch, góra trzech ćwiczeniach, ich zainteresowanie spada i musimy przerywać zabawę.

Tytuł:  Encyklopedia przedszkolaka
Wydawnictwo: Siedmioróg
Rok wydania: 2009
Rozmiar: B5
      




Komentarze

  1. Jak ja uwielbiałam takie książeczki z naklejkami jako dziecko. :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Moja córka uwielbia takie kreatywne książeczki z zadaniami :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Oj naklejki to coś, co dzieciaki uwielbiają :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Nie jestem odosobniona. Też jako dziecko lubiłam tego typu książeczki, szczególnie podczas podróży pociągiem.

    OdpowiedzUsuń
  5. Świetna książeczka. Z naklejkami nie może być nieciekawie i sama zawsze lubiłam te obrazki z różnicami:)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Detektyw Pozytywka

        Nowa seria ćwiczeń na tablicę interaktywną z genial.ly właśnie pojawia się na blogu - nasze lektury .  Mam nadzieję, że chętnie będą z niej korzystali nauczyciele klas początkowych, a także rodzice, którzy będą chcieli przybliżyć swoim pociechom klasykę literatury dziecięcej.

Dziecko na warsztat - Matematyka

      Matematyka - królowa nauk . Nie mogło jej więc zabraknąć także w Dziecku na warsztat.  

Dziecko na warsztat - Geografa

      W styczniowej edycji Dziecka na warsztat króluje geografia . Na początku (we wrześniu) sądziłam, że będzie to dla mnie jeden z najłatwiejszych tematów, jednak gdy przyszło do przygotowywania zajęć dla dziewczynek okazało się że temat jest bardzo obszerny i trzeba zdecydować się na jakiś jego wycinek. Tylko jaki? Należę do osób niezdecydowanych i wolę jednak narzucone tematy :)

Kaszolina - masa plastyczna z kaszy manny

      Wykonanie masy plastycznej z kaszy manny jest niezwykle proste, a do jej zrobienia potrzebne są tylko dwa składniki: kasza i woda. 

Cukierku, Ty łobuzie

       Cukierek to psotny kotek, który podbił serca wielu dzieci i (na szczęście) nie zmienił tego fakt, że jego przygody zostały szkolną lekturą.

Wyklejanka z kolorowego ryżu

       Kilka dni temu rozpoczęliśmy przygotowania do kolejnego warsztatu w ramach akcji Dziecko na Warsztat. Tym razem omawiamy Australię, a jedną z zabaw było wyklejanie różnymi rodzajami kaszy kangura i misia koala (cały warsztat będzie do zobaczenia już w poniedziałek). Myszce tak bardzo spodobało się to zajęcie, że przygotowałam jego inną wersję.

Góra Żar - paralotnie

     W miniony weekend wybraliśmy się na wycieczkę na Górę Żar. Jest to stosunkowo niewysoka (761 m n.p.m.) góra w Beskidach, za to z jej szczytu rozpościerają się niesamowite widoki.

Galaktyka w słoiku

      Próbowaliście kiedyś zamknąć całą galaktykę w słoiku ? My spróbowaliśmy i wiecie co? Udało nam się! I wcale nie było takie trudne.

W co się bawić z dzieckiem na wakacjach?

     Pakując się na wycieczkę za miasto, weekendowy wyjazd czy wakacyjną podróż nie zabieramy ze sobą prawie w ogóle zabawek. Po co zabierać zbędny bagaż skoro tyle rzeczy znajdujących się w okół nas nadaje się do zabawy: są patyki, kamienie, liście i mnóstwo innych darów natury.

Malowanie bibułą

     Tworzymy. Nadal tworzymy i bawimy się kolorami. Pamiętacie nasze malowanie rozpuszczonymi farbami ? Zastanawiałam się czym mogłybyśmy zastąpić farby? Czym mogłybyśmy jeszcze malować za pomocą wody? Bibuła! Bibuła puszcza kolor dużo szybciej niż farby, wystarczy kilka kropel wody i może powstać piękny, kolorowy obraz.

Facebook