Przejdź do głównej zawartości

Macedonia z dzieckiem - Skopje

Macedonia - Skopje


      Skopje - stolica Macedonii przez niektórych uważana jest za jedną z najładniejszych europejskich stolic, a przez innych za symbol kiczu.  Przeczytajcie nasze wrażenia, oglądnijcie zdjęcia i oceńcie sami.

     
     Choć Macedonia istniała już w starożytności - jako iliryjska osada - ostatecznie niepodległość odzyskała dopiero w 1991 roku. Wcześniej była ona podbijana między innymi przez imperium rzymskie i tureckie, by w XX wieku  przejść z rąk tureckich w serbskie i wejść w skład Jugosławii. Liczne wojny oraz ogromne trzęsienie ziemi z 1963 roku, które zniszczyło 80% miasta, spowodowały, że Macedończycy stanęli przed zadaniem odbudowania swojej stolicy na nowo. Odbudowane w stylu komunistycznym miasto nie robiło większego wrażenia, więc na 20 rocznicę odzyskania niepodległości postanowiono to zmienić. 

      W ramach projektu o nazwie "Skopje 2014"  główny placu miasta oraz w jego najbliższa okolica zostały odnowione.  Powstało nowe antyczne miasto. Pojawiło się bardzo dużo pomników przedstawiających ważne dla historii kraju postaci, takie jak: cesarz Justynian I, car Samuel, prawosławni święci, król Filip II, Aleksander Wielki, bohaterowie walk o niepodległość oraz pisarze i malarze.

       Każdy z pomników jest imponujących rozmiarów i wszystkie robią na prawdę niesamowite wrażenie. 

Macedonia - Skopje - pomniki

Macedonia - Skopje - pomniki

Macedonia - Skopje - pomniki

Macedonia - Skopje - pomniki

Macedonia - Skopje - pomniki

Macedonia - Skopje - pomniki

Macedonia - Skopje - pomniki

Macedonia - Skopje - pomniki

Macedonia - Skopje - pomniki

Macedonia - Skopje - pomniki

Macedonia - Skopje - pomniki

Macedonia - Skopje - pomniki

     Niedaleko odnowionej części miasta znajduje się duży parking, na którym zostawiliśmy samochód. Od niego już tylko kilka kroków dzieliło nas od wspaniałych pomników i mostów na rzece Wardar. Gdy tylko naszym oczom ukazało się nowe - stylizowane na stare - miasto zrobiło ono na nas duże wrażenie. Od pierwszego spojrzenia wiedzieliśmy, że zaliczymy się do grupy osób, które nie uznają Skopje za symbol kiczu. Pomniki, liczne fontanny i budynki użyteczności publicznej, także stylizowane na antyk, spodobały się nie tylko nam, ale także dziewczynkom.

      Mnie osobiście najbardziej przypadł do gustu okazały budynek muzeum archeologicznego wraz z jego wieloma greckimi kolumnami. Dziewczynki zaś zachwycały się pokaźną fontanną z czterema ogromnymi rzeźbami matek trzymających na kolanach swoje dzieci.

Macedonia - Skopje - pomniki

Macedonia - Skopje - pomniki

Macedonia - Skopje - pomniki

Macedonia - Skopje - Muzeum Archeologiczne

      Po spacerze po odnowionej części miasta postanowiliśmy jednak poszukać czegoś starego, bardziej oddającego klimat starego miasta. . Udaliśmy się więc w kierunku twierdzy Skopsko Kale. Twierdza, której początki sięgają VI wieku, usytuowana jest na skalistym wzniesieniu. Po trzęsieniu ziemi z 1963 roku, w czasie którego twierdza została bardzo poważnie uszkodzona, nie została już ona odbudowana. Wejście na teren twierdzy jest możliwy, jednak jest ona zaniedbana i zarasta chwastami. Chwastami i pięknymi makami.

      Choć środkowa część twierdzy jest zniszczona i nie zachęca do spacerów, to główny mur zachowany jest w dobrym stanie i warto się nim przejść, aby zobaczyć z góry panoramę Skopje. Palące słońce, co prawda, nie ułatwiało nam zadnia, a rozgrzany kamień jeszcze potęgował wrażenie upału, ale dziewczyny dzielnie dały radę przejść przez całą trasę. Wzdłuż muru, co kilkadziesiąt metrów, usytuowane są małe wieżyczki, na które także można wejść. Niestety największa z wież, znajdująca się na końcu, była zamknięta bramą i nie była udostępniona do zwiedzania. 


Macedonia - Skopje - Twierdza Skopsko Kale

Macedonia - Skopje - Twierdza Skopsko Kale

Macedonia - Skopje - Twierdza Skopsko Kale

Macedonia - Skopje - Twierdza Skopsko Kale

Macedonia - Skopje - Twierdza Skopsko Kale

Macedonia - Skopje - Twierdza Skopsko Kale

Macedonia - Skopje - Twierdza Skopsko Kale

Macedonia - Skopje - Twierdza Skopsko Kale
Macedonia - Skopje - Twierdza Skopsko Kale

      Po zejściu z twierdzy przeszliśmy się jeszcze trochę po mieście i poszliśmy na małe zakupy. 

        Mój mąż stwierdził, że Skopje jest najładniejszą stolicą jaką do tej pory widział i chyba muszę się  z nim zgodzić - miasto robi niesamowite wrażenie. Koło monumentalnych pomników i stylizowanych na greckie budynków z pewnością nie można przejść obojętnie. Niezależnie jednak od tego czy komuś przypadnie do gustu antyk z XXI wieku, czy uzna  przebudowę miasta za zbyt przesadzoną, wydaje mi się, że każdy powinien  je zobaczyć, aby mógł wyrobić sobie własną opinię na jego temat.





Komentarze

  1. Wakacje wyglądają na bardzo udane! :) Pomimo, że wakacje z dziećmi to coś kompletnie innego niż samemu bądź w parze, tak kompletnie mi to nie przeszkadza :)
    Pozdrawiam,
    Ania

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dla mnie wakacje z dziećmi nie różnią się za bardzo od tych, które mieliśmy wcześniej. Teraz jest nas tylko więcej w aucie i w namiocie, ale sposób podróżowania się nie zmienił.

      Usuń
  2. Bardzo podobało mi się w tym mieście - nie uważam, aby było kiczowate:)
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Super, przyznam, że kierunek, którego nie brałam pod uwagę, całkiem niesłusznie. Naprawdę interesujące, nie dziwię się, że uznane za jedno z najpiękniejszych

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo niesłusznie, Macedonia jest warta odwiedzenia, poczekaj jeszcze na następne posty :)

      Usuń
  4. Bardzo ciekawe miejsca. Mam kolezanki z Macedonii, ale nigdy nie myslalam, zeby wybrac sie tam na urlop :P

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To może przemyśl to jeszcze raz, warto się wybrać do Macedonii choć na kilka dni.

      Usuń
  5. Nigdy nie kojarzyła Macedonii jako piekne miejsce i to był duży błąd!

    OdpowiedzUsuń
  6. Piękne zdjęcia, bo piękne miejsca.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Detektyw Pozytywka

        Nowa seria ćwiczeń na tablicę interaktywną z genial.ly właśnie pojawia się na blogu - nasze lektury .  Mam nadzieję, że chętnie będą z niej korzystali nauczyciele klas początkowych, a także rodzice, którzy będą chcieli przybliżyć swoim pociechom klasykę literatury dziecięcej.

Cukierku, Ty łobuzie

       Cukierek to psotny kotek, który podbił serca wielu dzieci i (na szczęście) nie zmienił tego fakt, że jego przygody zostały szkolną lekturą.

Galaktyka w słoiku

      Próbowaliście kiedyś zamknąć całą galaktykę w słoiku ? My spróbowaliśmy i wiecie co? Udało nam się! I wcale nie było takie trudne.

Przebiśniegi z wacików

     Piękno jest pojęciem względnym. Dla jednych piękna praca plastyczna wykonana przez dziecko to taka do wykonania której rodzic/nauczyciel wszystko przygotował, równo powycinał elementy i instruował dziecko krok po kroku co ma robić, i jak wszystko posklejać aby praca ładnie prezentowała się na wystawce. Dla innych piękna praca to taka, w której dziecko wszystko zrobiło samo, według własnej inwencji, gdzie kolory niekoniecznie zgadzają się z tym co ma swój pierwowzór w przyrodzie, kreski narysowane niewprawną rączką są krzywe, a wycięta nożyczkami linia bardziej przypomina zygzak niż prostą. 

Kubuś Puchatek i Przyjaciele. Wielka Księga Opowieści.

      "Już pora wstać wyruszyć z domu, przyjaciela spotkać znów. Miły, okrągły, puchaty, bo to jest mój Kubuś, Puchatek Kubuś..." Kto z nas nie zna Misia o Bardzo Małym Rozumku , o którym jest przytoczona powyższa piosenka?

Ilustrowany Atlas Świata dla dzieci - Dookoła Świata

     Uwielbiam podróże.  Australia, Skandynawia, Bałkany, zamki nad Loarą, podróż przez Amerykę Południową, Wielki Kanion, Himalaje, Bali, Meksyk... długo mogłabym wymienić miejsca, które chciałabym odwiedzić,  poznać,  zobaczyć.

Mikołajkowe prezenty - sieci handlowe

     Sieci handlowe prześcigają się w przygotowywaniu oferty na prezenty mikołajkowe. Ja najchętniej zakupy robię jednak w internecie, tłok w sklepach mnie przytłacza i strasznie męczy. Jednak dla tych z Was, którzy preferują tradycyjne zakupy, wolą oglądnąć, dotknąć, sprawdzić kupowany przedmiot przygotowałam zestaw gazetek promocyjnych z zabawkami dla dzieci. 

Kraków - Ogród Doświadczeń

           Gdy w sierpniu poznałam rozpiskę nowej edycji Dziecka na warsztat od razu zaczęłam się zastanawiać co będziemy robić przez najbliższe miesiące. Staram się tak planować warsztaty aby dziewczynki były zadowolone i przy okazji może czegoś się nauczyły. 

Wyklejanka z kolorowego ryżu

       Kilka dni temu rozpoczęliśmy przygotowania do kolejnego warsztatu w ramach akcji Dziecko na Warsztat. Tym razem omawiamy Australię, a jedną z zabaw było wyklejanie różnymi rodzajami kaszy kangura i misia koala (cały warsztat będzie do zobaczenia już w poniedziałek). Myszce tak bardzo spodobało się to zajęcie, że przygotowałam jego inną wersję.

Kaszolina - masa plastyczna z kaszy manny

      Wykonanie masy plastycznej z kaszy manny jest niezwykle proste, a do jej zrobienia potrzebne są tylko dwa składniki: kasza i woda. 

Facebook