Przejdź do głównej zawartości

Dziecko na warsztat - Doświadczenia


     Listopad upłynął nam pod znakiem doświadczeń. Obserwowaliśmy reakcje chemiczne, uczyliśmy rodzynki skakać, zmiękczaliśmy jajko, bawiliśmy się kolorami i ogniem... a wszystko to w ramach kolejnej odsłowny Dziecka na warsztat.


     Stali czytelnicy bloga wiedzą, że przygotowania do warsztatu rozpoczęliśmy już we wrześniu wizytą w Ogrodzie Doświadczeń. O naszej wycieczce pisałam kilka dni temu, kto nie czytał może nadrobić to teraz (Kraków - Ogród Doświadczeń). Wycieczka i przeprowadzone w Ogrodzie doświadczenia miały zakończyć nasz warsztat, ale okazało się, że dziewczynkom bardzo spodobało się eksperymentowanie więc trochę się rozkręciłyśmy.


     Przeprowadziliśmy zatem kilka doświadczeń:

Chemia dla przedszkolaka


Do do doświadczenia potrzebne są:
- szklana miska
- woda
- jodyna
- 2 witaminy C
- łyżka mąki ziemniaczanej
- 2 łyżki wody utlenionej
- 2 łyżki octu


     Do szklanej (żeby było lepiej widać) miski z wodą dodałyśmy jodynę, tak aby woda zabarwiła się na mocno herbaciany kolor. 

     W międzyczasie tata rozpuścił witaminę C w niewielkiej ilości ciepłej wody i przygotował krochmal: w połowie szklanki gorącej wody rozpuścił łyżkę mąki ziemniaczanej.

     Do miski z jodyną dodałyśmy 2 łyżki octu, a następnie połowę witaminowego roztworu. Nasza woda w kolorze herbaty zrobiła się nagle biała!


     Następnie dodałyśmy 3 łyżki krochmalu oraz 2 łyżki wody utlenionej. Teraz nastał czas oczekiwania. Dziewczynki robiły "czary-mary" do czasu aż woda zabarwiła się na ciemnozielony kolor.


     Do zielonej wody dodałyśmy resztę rozpuszczonej witaminy C. Chwila moment i woda znów była biała. Czary?

Skaczące rodzynki


Do doświadczenia potrzebna są:
- kilka rodzynek
- woda niegazowana
- woda lekko gazowana
- woda gazowana


     Do 3 szklanek wlałyśmy różne rodzaje wody i wsypałyśmy po kilka rodzynek. Rozpoczęłyśmy obserwacje: w szklance z wodą niegazowaną nic się nie działo. W tej z wodą lekko gazowaną bąbelki zaczęły przyklejać się do rodzynek. Prawdziwe cuda zaczęły się jednak dziać w szklance z wodą gazowaną. Bąbelki nie tylko oblepiły rodzynki ale także zaczęły je unosić!


     Gdy rodzynka dopłynęła do powierzchni wody część bąbelków pękała i rodzynka ponownie opadała w kierunku dna, gdzie nowe bąbelki znów się do niej przyklejały i rodzynka z powrotem szybowała w górę. Prawdziwe skaczące rodzynki!

Podmuch


Do do doświadczenia potrzebne są:
- plastikowa butelka
- nożyczki
- kawałek plastikowej torebki
- gumka
- świeczka


     Nożyczkami odcięłyśmy dno butelki, a do powstałego otworu przyłożyłyśmy kawałek jednorazowej reklamówki, który przymocowałyśmy gumką recepturką. 

    Do zapalonej świeczki przyłożyłyśmy wylot butelki. Dziewczynki na zmianę delikatnie uderzały  paluszkami w napiętą reklamówkę i obserwowały jak płomień świecy "tańczył". Gdy któraś z nich uderzyła mocniej w woreczek świeczka zgasła!

Dymne kółka


     Ten eksperyment wyszedł nam "przy okazji". Gdy świeczka z poprzedniego doświadczenia zgasła tata łapał dym do butelki, a następnie próbował puszczać dymne kółeczka. Kółeczka wyszły, ale zdjęcie nie bardzo.

Gumowe jajko


Do do doświadczenia potrzebne są:
- jajko
- ocet


     Do garnuszka wsadziłyśmy jajko i zalałyśmy go octem. Prawie od razu na jajku pojawiły się bąbelki. Po kilku godzinach wokół jajka powstała obwódka z rozpuszczonej skorupki. Jajko powinno być w occie przez około 10 godzin, nasze leżało zdecydowanie dłużej (około 15 godzin) i jak chciałam go przełożyć na talerz żeby dziewczynki mogły sprawdzić czy jest elastyczne rozwaliło się zupełnie. Musiałyśmy więc powtórzyć doświadczenie.


     Drugie podejście wyszło świetnie. Jajko było bardzo elastyczne. Dziewczynki sprawdzały jakie jest gumowate i porównywały z jajkiem, które nie leżało w occie. 


    Gdy listonosz zostawił w naszej skrzynce na listy przesyłkę z barwnikami spożywczymi zaczęłyśmy robić kolorowe doświadczenia/eksperymenty.


Doświadczenie artystyczne - malowanie na mleku
     

Do do doświadczenia potrzebne są:
- mleko
- barwniki spożywcze
- wykałaczka


     Do talerza wlałam trochę mleka i wkropiłam barwniki spożywcze. Dziewczynki wykałaczkami delikatnie rozprowadzały barwniki tworząc różne dzieła. Bardzo podobało im się obserwowanie jak zmienia się obraz przy niewielkich ruchach rączki.

Rozpuszczanie barwników w oleju


 Do do doświadczenia potrzebne są:
- kilka łyżek oleju
- barwniki spożywcze
- wykałaczka


     Do szklanki wlałyśmy około 0,5 cm oleju i wkropiłyśmy różne barwniki spożywcze. Dziewczynki dostały do rączek wykałaczki i miały za zadanie pomieszkać barwniki z olejem. Okazało się, że barwniki nie chcą się rozpuścić w tłuszczu, Myszce udało się jedynie rozbić większe krople barwników na kilka mniejszych. Wyszły z tego piękne, małe, kolorowe perełki.

Fajerwerki w wodzie


Do do doświadczenia potrzebne są:
- olej
- woda
- barwniki spożywcze
- wykałaczka


     Do szklanki z wodą wlałyśmy olej z barwnikami, który został nam z poprzedniego doświadczenia. Pierwsze co dziewczynki mogły zaobserwować to fakt, iż woda nie połączyła się z olejem, olej wraz z barwnikami zaczął pływać po jej powierzchni. 


     Dziewczynki wykałaczkami przebijały krople barwników spożywczych, w taki sposób aby dać barwnikom dostęp do wody. Gdy barwniki dostały się do wody powoli się rozpuszczały tworząc niesamowite barwne efekty.

Napięcie powierzchniowe


Do do doświadczenia potrzebne są:
mleko
- głęboki talerz
- kreda
- płyn do mycia naczyń


     Do głębokiego talerza wlałyśmy mleko, wystarczy trochę, tylko tyle by przykryło dno. Na mleko starłyśmy kolorową kredę, samo to, że dziewczynki mogły się pobawić tarkę było dla nich niezłą frajdą.  Kolorowa warstwa powinna przykryć całą powierzchnię.


     Następnie na środek talerza wlałyśmy 1-2 krople płynu do mycia naczyń. Dziewczynki patrzyła jak zaczarowane, gdy kreda w przeciągu kilku sekund przemieściła się w stronę brzegów talerza.
Doświadczenie tak spodobało się dziewczynkom, że powtarzaliśmy je kilka razy.

Kolorowe bąbelki - reakcja sody z octem


Do do doświadczenia potrzebne są:  
- miseczki 
- barwniki spożywcze
- ocet
- soda oczyszczona


     W czterech miseczkach rozpuściłyśmy cztery różne kolory barwników, do których dodałyśmy ocet.  Później dziewczynki dostały łyżeczki oraz sodę oczyszczoną i zaczęła się zabawa.


     Gdy soda łączyła się z zabarwionym octem powstawały kolorowe bąbelki, które bardzo chętnie opuszczały miseczki.

Przechodząca wodaDo do doświadczenia potrzebne są:
- szklanki z wodą zabarwioną barwnikami spożywczymi
- puste szklanki
- papier toaletowy lub ręcznik papierowy


     Ustawiłyśmy w kółku 6 szklanek, na przemian z kolorową wodą i puste. Szklanki połączyłyśmy papierem toaletowym, jeden koniec papieru umieszczałyśmy w szklance z wodą, a drugi do pustej.


     To doświadczenie wymaga czasu i cierpliwości. Co jakiś czas wracałyśmy do szklanek i patrzyłyśmy co się dzieje. Papier toaletowy powoli stawał się kolorowy, a puste szklanki zaczęły się napełniać wodą. Gdy wstałyśmy rano okazało się, że we wszystkich szklankach jest dokładnie tyle samo wody, a do tego powstały nam zupełnie nowe kolory. Niebieski połączył się z żółtym i powstał kolor zielony. Po połączeniu czerwonego z niebieskim powstał fioletowy, a w trzeciej szklance pojawił się kolor pomarańczowy, który powstał z połączenia czerwonego z żółtym. Dziewczynki były zachwycone tym, że woda przeszła po papierze do pustych szklanek.

Czy kolory się zmieszają?


Do do doświadczenia potrzebne są:
- szklanki z kolorową wodą


     Zachęcone poprzednim doświadczeniem chciałyśmy sprawdzić czy jeśli połączymy ze sobą, za pomocą papieru, szklanki z różnokolorową wodą to kolory się zmieszają. Do jednej szklanki wlałyśmy zwykłą, niezabarwioną wodę z kranu, chcąc sprawdzić czy zmieni ona kolor.


     Długo czekałyśmy co się będzie działo, ale nie działo się prawie nic. Owszem papier toaletowy się zabarwił, ale woda w poszczególnych szklankach nie zmieniła koloru, nawet czysta woda z kranu pozostałą nadal przezroczysta. Wyciągnęłyśmy więc kolorowy papier i podziwiałyśmy jaki jest kolorowy :)

      Doświadczenia tak nas wciągnęły, że już planujemy zrobienie następnych. Bardzo jestem ciekawa pozostałych warsztatów, przyda nam się trochę inspiracji.


Dziecko na warsztat

Komentarze

 1. Wam to się chyba nigdy pomysły nie skończą ! Bardzo faje doświadczenia, na pewno niektóre z nich wykonamy z Bąblem, jak będzie starszy. Ja ze swojego dzieciństwa najlepiej pamiętam rozmiękczanie jajka octem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nigdy wcześniej nie robiłam doświadczenia z jajkiem. A co do pomysłów, nie wszystkie (niestety) są nasze, na szczęście jest wujek google :)

   Usuń
 2. :) witamy w kolorowym świecie eksperymentów:) bawiliśmy się podobnie;)

  OdpowiedzUsuń
 3. jak będziemy w Krakowie musimy odwiedzić ogród doświadczeń.Wasze eksperymenty są bardzo ciekawe. Zainspirowałam się Waszym warsztatem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że Ci się podobało. A Ogród Doświadczeń faktycznie jest bardzo ciekawy!

   Usuń
 4. Jesteś skarbnicą fantastycznych pomysłów. Mam chemika w domu a jakoś nigdy nie robiliśmy takich eksperymentów. Czas to nadrobić;}}

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mamy chemika w domu, a nawet nie chciał nam wytłumaczyć tych doświadczeń, które robiliśmy wspólnie. Stwierdził, ze są to tak proste redoksy, że nawet nie warto ich wyjaśniać. A dla mnie te doświadczenia to była taka sama magia jak dla dzieci :)

   Usuń
 5. Wspaniałe zajęcia :) U córki w przedszkolu jedna z mam zorganizowała pokaz chemii i dzieciaki były zachwycone!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U Myszki w przedszkolu niedługo będą eksperymenty z powietrzem.

   Usuń
 6. Nie ma to jak doświadczenia :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Super! Widzę, że kolory rządzą - u nas podobnie ;) Dzieje się bardzo bardzo dużo - barwne i ciekawe eksperymenty ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Dużo się u Was działo... Eksperyment z rodzynkami niby banalny ale chyba bym na to nie wpadła ;-) No i wszystkie te kolorowe czary też fajne :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Och, Kraków... Podobno pendolino w dwie godzinki z Warszawy:) Fajnie Wam wędrowały te kolory

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dwie godzinki to niewiele, my też mniej więcej tyle tam jedziemy.

   Usuń
 10. Och, Kraków... Podobno pendolino w dwie godzinki z Warszawy:) Fajnie Wam wędrowały te kolory

  OdpowiedzUsuń
 11. Tak, jak się spodziewałam. Mnóstwo ciekawych pomysłów i inspiracji. I to jakich kolorowych.

  OdpowiedzUsuń
 12. Matko, ile inspiracji i atrakcji! Rewelacja. Gratuluję pomysłów, ale przede wszystkim chęci :)
  Dzieciaki na pewno na tym skorzystają, więc działajcie dalej - super!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będziemy działać nadal, właściwie już działamy :)

   Usuń
 13. Super! Bardzo duzo ciekawych pomyslow! Przy najblizszej okazji musimy odwiedzic ogrod doswiadczen!

  OdpowiedzUsuń
 14. Ile świetnych pomysłów! BRAWO :) Aż sobie zapiszę,żeby w przyszlości wykorzystać!

  OdpowiedzUsuń
 15. Dla mnie samej to byłyby świetne atrakcje a co dopiero dla dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Jeden z lepszych warsztatów jakie do tej pory widziałam. Barwny i bogaty, do tego z tego co czytałam temat rozwinął się bardzo spontanicznie, co jest najlepsze dla wchłaniania wiedzy przez małoletnich :) Bardzo mi się podoba, a eksperymenty ze skaczącymi rodzynkami i chemiczną zabawą z jodyną sobie zapamiętam na przyszłość!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że warsztat się podoba! Wykorzystuj co tylko chcesz i bawcie się dobrze!

   Usuń
 17. Już wiem co robić, jak mnie brak weny na zabawy dopadnie :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Pomysłowo i kolorowo! Gratuluję:)

  OdpowiedzUsuń
 19. Super sprawa, przybliżyć dziecku w ten sposób chemię. Brawa za kreatywność! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z przybliżaniem chemii to niestety nie miało zbyt wiele wspólnego :)

   Usuń
 20. Ale musiało być zabawy! :-)

  OdpowiedzUsuń
 21. Ekstra - tyle fajnych inspiracji! :-) Na pewno z nich skorzystać jak Synek podrośnie i będziemy razem eksperymentować :-)

  OdpowiedzUsuń
 22. Super, można tak bawić się bez końca :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Rewelacyjne pomysły na proste, tanie i bardzo fajne zabawy dla dzieci -jak zawsze jestem pod wrażeniem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, a jeśli chodzi o eksperymenty to dopiero się rozkręcamy :)

   Usuń
 24. Fantastyczny warsztat pełen eksperymentów i zabawy!!! Brawo!!

  OdpowiedzUsuń
 25. O tym jajku to kiedyś mi mama opowiadała, a jakoś zapomniałam. Na mleku też chętnie bym porysowała ale Filip na 100% chciałby je wypić :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma z tym problemu, malowaliśmy barwnikami spożywczymi, a nie farbą, więc wszystko jest w 100% jadalne :)

   Usuń
 26. To jest coś :) Bardzo fajna zabawa :)

  OdpowiedzUsuń
 27. o! Jak można kreatywnie wspólnie czas z latoroślą spędzić:)

  OdpowiedzUsuń
 28. sama bym się w takie eksperymenty pobawiła;D

  OdpowiedzUsuń
 29. Ogród doświadczeń to jedno z naszych najulubieńszych miejsc w Krakowie - latem jesteśmy tam stałymi bywalcami, a właśnie dowiedziałam się, że można tam też organizować urodziny. Trzeba to będzie wziąć pod uwagę gdzieś za dwa lata :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja byłam wcześniej tyle razy w Krakowie, ale dopiero ostatnio odkryłam to miejsce.

   Usuń
 30. Świetne takie doświadczenia - ileż się dzieci uczą z takich doświadczeń :]
  Buziaki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie raczej niewiele, ale może chociaż rozbudzi się u nich ciekawość świata.

   Usuń
 31. Cudne są Wasze zabawy. Tak sobie myślę, że dziewczynki mogą sobie wybrać w przyszłości karierę naukową lub iść w artystycznym kierunku? Na pewno będą miały świetne wspomnienia z dzieciństwa!
  Buziaki!:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie ciągnie je chyba najbardziej na scenę :) Będą tańczyć :)

   Usuń
 32. świetnie ;) barwnie i bogato ;)

  OdpowiedzUsuń
 33. Szał! Ale mieliście intensywny miesiąc! Najbardziej podobają mi się fajerwerki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak Myszka wracała z przedszkola to mówiła: "chcę eksperymenty!"

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Dziecko na warsztat - Matematyka

      Matematyka - królowa nauk . Nie mogło jej więc zabraknąć także w Dziecku na warsztat.  

Dziecko na warsztat - Geografa

      W styczniowej edycji Dziecka na warsztat króluje geografia . Na początku (we wrześniu) sądziłam, że będzie to dla mnie jeden z najłatwiejszych tematów, jednak gdy przyszło do przygotowywania zajęć dla dziewczynek okazało się że temat jest bardzo obszerny i trzeba zdecydować się na jakiś jego wycinek. Tylko jaki? Należę do osób niezdecydowanych i wolę jednak narzucone tematy :)

Postanowienia noworoczne

       Rzucę palenie.      Schudnę.      Znajdę lepszą pracę.      Zacznę oszczędzać.      Będę się zdrowo odżywiać.      Wyjadę w podróż marzeń.      Będę lepszym człowiekiem.      Będę mieć zawsze posprzątany dom.      Więcej czasu poświęcę bliskim.      Zapiszę się na siłownię.

Kubuś Puchatek i Przyjaciele. Wielka Księga Opowieści.

      "Już pora wstać wyruszyć z domu, przyjaciela spotkać znów. Miły, okrągły, puchaty, bo to jest mój Kubuś, Puchatek Kubuś..." Kto z nas nie zna Misia o Bardzo Małym Rozumku , o którym jest przytoczona powyższa piosenka?

Świąteczna choinka 2015

      AgaMamaDusi z bloga pomieszane-z-poplatanym.blogspot.com  zorganizowała kolejną edycję PROJEKTU CHOINKA. Celem projektu jest przedstawienie zdjęć naszego świątecznego drzewka. Chwaliłyśmy się choinkami w zeszłym roku ( TU ), pochwalimy się i w tym.

Detektyw Pozytywka

        Nowa seria ćwiczeń na tablicę interaktywną z genial.ly właśnie pojawia się na blogu - nasze lektury .  Mam nadzieję, że chętnie będą z niej korzystali nauczyciele klas początkowych, a także rodzice, którzy będą chcieli przybliżyć swoim pociechom klasykę literatury dziecięcej.

Wiosenna rozgrywka matematyczna

         Najważniejsze w nauce są ćwiczenia i utrwalanie zdobytej wiedzy. Ważne jest także to, żeby dzieci uczyły się z przyjemnością, najlepiej w czasie zabawy. 

Co zabrać pod namiot z dzieckiem?

        Lato w pełni, choć pogoda nie zawsze na to wskazuje. Niemniej jednak, nie zważając na panującą za oknem aurę, postanowiliśmy wyskoczyć na kilka dni pod namiot do Czech. 

Kolorowe lato z Lamą

         Lato. Żółte słońce. Lazurowe morze. Złocisty piasek. Zielony las. Błękitne niebo. Lato to czas otaczających nas zewsząd kolorów. A do kolorów, które serwuje nam w tym czasie przyroda dołącza jeszcze feeria barw niezwykle kolorowej gry wydawnictwa Egmont - Lama.  

Facebook