Przejdź do głównej zawartości

Czytam i główkuję - kolejne przygody


     O tym, że w bardzo interesujący sposób można połączyć literaturę z matematyką przekonaliśmy się już kilkukrotnie, czytając książki z serii Czytam i główkuję


     Sympatyczni bohaterowie: kosmita Fredek, który przyleciał na Ziemię szukać chaosu oraz szczurki, zamieszkujące podmiejskie kanały, angażując dzieci w swoje wesołe przygody wprowadzają je w świat matematyki. Zadania proponowane zarówno przez Fredka jak i szczurki ukazują jak bardzo matematyka wiąże się z życiem codziennym. Dzięki takiemu podejściu przestaje ona być abstrakcją, która wielu osobom wydaje się zupełnie niepotrzebna do życia.

Fredek i miara wszystkiego



      Choć Fredek przyleciał na Ziemię szukać nieporządku nie jest w stanie pozbyć się swoich przyzwyczajeń wyniesionych z uporządkowanej Pedanterii. Gdyby tego był mało, miłośnik zupy z żywych śrubek nie może zgasić oczu i zapaść w sen, w związku z czym zamiast bezczynnie leżeć postanawia zbadać planetę na której wylądował. Jego cel to: "Zmierzyć i zważyć wszystko, co się da. Zbadać wielkość." Sprawdza więc wysokość, szerokość i wagę każdej znalezionej w domu rzeczy. Dodatkowo, ku uciesze rodziny, która przygarnęła go  do siebie, każdą "zbadaną" rzecz odkłada na odpowiedni stos, dzięki czemu w pokojach dzieci w końcu panuje porządek. 

        Razem z Fredkiem mierzą, ważą, określają co jest najwyższe, a co najniższe, a także oznaczają odpowiednie godziny nasze pociechy. 







Szczurki nie dają się wygryźć


     Szczurki zawsze mają pod górkę. Po udanych wakacjach na Sardynii wracają do swojego kanału i zastają w nim koty. Okazuje się, że podczas ich nieobecności szef kociej bandy Kaprawe Oczko przywłaszczył sobie ich lokum i urządził w nim koci klubik towarzyski, do którego znoszą swoje złodziejskie zdobycze. Szczurki najpierw chcą odzyskać swoją własność, kierując sprawę do sądu, później jednak orientują się, że szczurów nikt nie lubi i nikt nie stanie po ich stronie. Pozostaje im tylko jedno wyjście - poprosić o pomoc psy. 

       Zadania matematyczne w Szczurkach są zdecydowanie trudniejsze niż te zmieszczone w przygodach Fredeka. Mamy tu między innymi: obliczanie powierzchni i obwodów, mnożenie, dzielenie, szyfry oraz ułamki.









Komentarze

  1. Świetne propozycje aby zainteresować dzieciaki czytaniem, bo poza tekstem jest mnóstwo ciekawostek i fajnych ilustracji ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Do czytania moich dzieci zachęcać nie trzeba, do matematyki już tak :)

      Usuń
  2. Z takimi książkami dzieci polubią czytać :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Detektyw Pozytywka

        Nowa seria ćwiczeń na tablicę interaktywną z genial.ly właśnie pojawia się na blogu - nasze lektury .  Mam nadzieję, że chętnie będą z niej korzystali nauczyciele klas początkowych, a także rodzice, którzy będą chcieli przybliżyć swoim pociechom klasykę literatury dziecięcej.

Dziecko na warsztat - Matematyka

      Matematyka - królowa nauk . Nie mogło jej więc zabraknąć także w Dziecku na warsztat.  

Dziecko na warsztat - Geografa

      W styczniowej edycji Dziecka na warsztat króluje geografia . Na początku (we wrześniu) sądziłam, że będzie to dla mnie jeden z najłatwiejszych tematów, jednak gdy przyszło do przygotowywania zajęć dla dziewczynek okazało się że temat jest bardzo obszerny i trzeba zdecydować się na jakiś jego wycinek. Tylko jaki? Należę do osób niezdecydowanych i wolę jednak narzucone tematy :)

Kaszolina - masa plastyczna z kaszy manny

      Wykonanie masy plastycznej z kaszy manny jest niezwykle proste, a do jej zrobienia potrzebne są tylko dwa składniki: kasza i woda. 

Cukierku, Ty łobuzie

       Cukierek to psotny kotek, który podbił serca wielu dzieci i (na szczęście) nie zmienił tego fakt, że jego przygody zostały szkolną lekturą.

Wyklejanka z kolorowego ryżu

       Kilka dni temu rozpoczęliśmy przygotowania do kolejnego warsztatu w ramach akcji Dziecko na Warsztat. Tym razem omawiamy Australię, a jedną z zabaw było wyklejanie różnymi rodzajami kaszy kangura i misia koala (cały warsztat będzie do zobaczenia już w poniedziałek). Myszce tak bardzo spodobało się to zajęcie, że przygotowałam jego inną wersję.

Góra Żar - paralotnie

     W miniony weekend wybraliśmy się na wycieczkę na Górę Żar. Jest to stosunkowo niewysoka (761 m n.p.m.) góra w Beskidach, za to z jej szczytu rozpościerają się niesamowite widoki.

Galaktyka w słoiku

      Próbowaliście kiedyś zamknąć całą galaktykę w słoiku ? My spróbowaliśmy i wiecie co? Udało nam się! I wcale nie było takie trudne.

W co się bawić z dzieckiem na wakacjach?

     Pakując się na wycieczkę za miasto, weekendowy wyjazd czy wakacyjną podróż nie zabieramy ze sobą prawie w ogóle zabawek. Po co zabierać zbędny bagaż skoro tyle rzeczy znajdujących się w okół nas nadaje się do zabawy: są patyki, kamienie, liście i mnóstwo innych darów natury.

Malowanie bibułą

     Tworzymy. Nadal tworzymy i bawimy się kolorami. Pamiętacie nasze malowanie rozpuszczonymi farbami ? Zastanawiałam się czym mogłybyśmy zastąpić farby? Czym mogłybyśmy jeszcze malować za pomocą wody? Bibuła! Bibuła puszcza kolor dużo szybciej niż farby, wystarczy kilka kropel wody i może powstać piękny, kolorowy obraz.

Facebook