Przejdź do głównej zawartości

100 rocznica odzyskania niepodległości

Niepodległość - zabawy dla dzieci

       Już niedługo będziemy obchodzili bardzo ważną - 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to dobry moment aby poruszyć z dziećmi temat naszej niełatwej historii. 


        Rozmawiałyśmy o rozbiorach i walce o wolność także z dziewczynami, szczególnie z Myszką. Zaczęłyśmy od przeczytania kilku wierszyków dotyczących flagi, godła, hymnu narodowego, rozbiorów Polski oraz odzyskania niepodległości z rewelacyjnej książki, która powinna się znaleźć w każdym domu (jej koszt to około 5 zł!), Poznaję Polskę - wiersze o Polsce wydawnictwa Greg.

Poznaję Polskę - wiersze o Polsce

Poznaję Polskę - wiersze o Polsce

       Oprócz czytania Myszka wykonała godło DIY - orła z piórek.  Z wydrukowanego szablonu wycięła godło, którego tło pomalowała na czerwono farbami. Następnie wykleiła jego tułów i skrzydła białymi piórkami oraz przyozdobiła koronę żółtymi cekinami.

Godło DIY - orzeł z piórek

Godło DIY - orzeł z piórek

      Gdy godło z piór było gotowe dałam Myszce do pokolorowania godło według kodu

Godło - kolorowanie wg kodu

Orzeł Biały - kolorowanie wg kodu

      Po wykonaniu prac plastycznych z okazji święta niepodległości przeszłyśmy do puzzli z symbolami narodowymi (mapa, godło, flaga) przeznaczonymi do czytania. Myszka sama je powycinała, ćwicząc przy okazji motorykę małą, a następnie poprzyklejała je w odpowiedniej kolejności do kartki. Puzzle z których korzystałyśmy dają także możliwość kolorowania, więc zabawa dzieci nie musi się skończyć tylko na wycinaniu, przyklejaniu i czytaniu.

Puzzle do czytania

      Znalazłam także fajną mapę Polski do rozwiązywania zadań, można na niej:  narysować flagę, pokolorować godło, znaleźć nazwę stolicy, zaznaczyć Wisłę, Morze Bałtyckie oraz granice państwa, a także poznać sąsiadów Polski.

Polska - zadania dla dzieci

Polska - zadania dla dzieci

        Na dziś zostało nam jeszcze kilka kart do kodowania związanych z niepodległością. 

Kodowanie - Polska, flaga


 Materiały dotyczące święta niepodległości pobrałam z następujących stron:

Godło do kolorowania wg kodu TU
Szablon godła do wyklejenia TU
Puzzle do czytania i kolorowania TU, TU i TU
Mapa Polski z zadaniami TU
Kodowanie TU i TU

Komentarze

  1. Bardzo ciekawe pomysły , nie tylko dla dzieci.
    Pozdrawiam
    zapraszam do mojej strony - też się coś znajdzie dla dzieci

    http://krystynaczarnecka.pl/

    OdpowiedzUsuń
  2. U nas też prace patriotyczne. Czeka mnie również godzina zajęć otwartych w przedszkolu. U starszej w szkole chyba nie ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Super książeczka :) U nas akurat takie prace wszystkie były robione w przedszkolu, wczoraj dziewczynki wyklejały orły a w następnym tygodniu apel.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U nas w przedszkolu i szkole też coś było, ale dziewczyny chętnie bawią się w ten sposób także w domu.

      Usuń
  4. Świetnie się przygotowałyście do tak ważnej rocznicy.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Detektyw Pozytywka

        Nowa seria ćwiczeń na tablicę interaktywną z genial.ly właśnie pojawia się na blogu - nasze lektury .  Mam nadzieję, że chętnie będą z niej korzystali nauczyciele klas początkowych, a także rodzice, którzy będą chcieli przybliżyć swoim pociechom klasykę literatury dziecięcej.

Wielki skarbiec bajek

      Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Kopciuszek, Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków - któż z nas nie zna tych bajek? Pamiętam jak chodziłyśmy z siostrą spać do babci, która wieczorami przenosiła nas w magiczny świat bajek. Jakoś wówczas nie było straszne to, że aby wydostać Babcię i Czerwonego Kapturka z brzucha wilka trzeba było mu rozciąć brzuch. Baba Jaga, która spłonęła w piecu przeznaczonym dla Jasia, także nie przerażała. 

Cukierku, Ty łobuzie

       Cukierek to psotny kotek, który podbił serca wielu dzieci i (na szczęście) nie zmienił tego fakt, że jego przygody zostały szkolną lekturą.

Wiersze na długie wieczory

    " - Dziadku, dziadku,      Posiedź ze mną,      Opowiedz mi bajkę senną.      Senną , ciemną i przyjemną."

Wachlarz z piórek DIY

Wachlarz z piórek DIY         Wachlarz z piórek DIY zrobiłyśmy z dziewczynkami w ramach przygotowania lekcji dla trzeciej klasy o uczuciach i Japonii. 

Kaszolina - masa plastyczna z kaszy manny

      Wykonanie masy plastycznej z kaszy manny jest niezwykle proste, a do jej zrobienia potrzebne są tylko dwa składniki: kasza i woda. 

Galaktyka w słoiku

      Próbowaliście kiedyś zamknąć całą galaktykę w słoiku ? My spróbowaliśmy i wiecie co? Udało nam się! I wcale nie było takie trudne.

22 kwietnia Dzień Ziemi

     22 kwietnia obchodzony jest światowy dzień Ziemi z tej okazji zebrałam dla swoich uczniów (dla Was i Waszych uczniów także) kilka filków, ciekawostek i gier zwiazanych z ekologią.

Kraków - Ogród Doświadczeń

           Gdy w sierpniu poznałam rozpiskę nowej edycji Dziecka na warsztat od razu zaczęłam się zastanawiać co będziemy robić przez najbliższe miesiące. Staram się tak planować warsztaty aby dziewczynki były zadowolone i przy okazji może czegoś się nauczyły. 

Ciastolina bez gotowania

       Bardzo lubimy bawić się różnego rodzaju masami plastycznymi . Masa plastyczna to nie tylko świetna zabawa, ale także bardzo dobre ćwiczenie wpływające na rozwój mowy, z czym nadal walczymy. 

Facebook