Przejdź do głównej zawartości

Jak nalać wodę do szklanki za pomocą świeczki?


Jak nalać wodę do szklanki za pomocą świeczki?

      Dawno nie było u nas żadnych doświadczeń. Nie oznacza to, że nic nie robimy (choć faktycznie mniej ostatnio eksperymentujemy i musimy to nadrobić), ale przeważnie powtarzamy eksperymenty, które już kiedyś robiliśmy i których dziewczyny albo nie pamiętają, albo wręcz przeciwnie - pamiętają je bardzo dobrze, bardzo je lubią i często chcą robić ponownie.


      Znalazłam jednak zdjęcia z eksperymentu, którego jeszcze nie pokazywaliśmy na blogu. Wiecie, że można nalać wodę z talerzyka do szklanki nie podnosząc go ze stołu?


         Doświadczenie jest niezwykle proste. Na talerzyk nalewamy wodę tak aby zakryła jego dno (dla lepszego efektu wizualnego można zabarwić wodę barwnikiem spożywczym). Następnie kładziemy na niego zapaloną świeczkę i przykrywamy ją pustą szklanką.

Jak nalać wodę do szklanki za pomocą świeczki? Eksperyment ze świeczką.

Jak nalać wodę do szklanki za pomocą świeczki? Eksperyment z wodą.


      Po chwili świeczka gaśnie, a woda wpływa do szklanki. Dlaczego?

Jak nalać wodę do szklanki za pomocą świeczki?

Jak nalać wodę do szklanki za pomocą świeczki?

Jak nalać wodę do szklanki za pomocą świeczki?

      Gdy świeczka gaśnie - zostanie spalony już cały tlen znajdujący się w szklance - ciśnienie powietrza pod szklanką obniża się wytwarzając podciśnienie.  Większe ciśnienie atmosferyczne powoduje, że woda zostaje "wciągnięta" do środka.

       Musimy powrócić do częstszego eksperymentowania!



Komentarze

  1. Ale fajne, dzięki za inspirację - zrobię dzisiaj z moimi Babami:D
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

    OdpowiedzUsuń
  2. O proszę, ciekawy pomysł mi podsunęłaś na dzisiejsze popołudnie! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam nadzieję, że na blogu znajdziesz jeszcze więcej pomysłów, które Cię zainteresują :)

      Usuń
  3. Super. Pokaże dziś moim dzieciom "czary ".�� Dziękuję!

    OdpowiedzUsuń
  4. WOW! Powiem ci, że mnie zaskoczyłaś :) Skąd Ty czerpiesz takie pomysły??

    OdpowiedzUsuń
  5. Ha, już widzę ten blask w oczach dzieci:)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Detektyw Pozytywka

        Nowa seria ćwiczeń na tablicę interaktywną z genial.ly właśnie pojawia się na blogu - nasze lektury .  Mam nadzieję, że chętnie będą z niej korzystali nauczyciele klas początkowych, a także rodzice, którzy będą chcieli przybliżyć swoim pociechom klasykę literatury dziecięcej.

Wielki skarbiec bajek

      Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Kopciuszek, Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków - któż z nas nie zna tych bajek? Pamiętam jak chodziłyśmy z siostrą spać do babci, która wieczorami przenosiła nas w magiczny świat bajek. Jakoś wówczas nie było straszne to, że aby wydostać Babcię i Czerwonego Kapturka z brzucha wilka trzeba było mu rozciąć brzuch. Baba Jaga, która spłonęła w piecu przeznaczonym dla Jasia, także nie przerażała. 

Cukierku, Ty łobuzie

       Cukierek to psotny kotek, który podbił serca wielu dzieci i (na szczęście) nie zmienił tego fakt, że jego przygody zostały szkolną lekturą.

Wachlarz z piórek DIY

Wachlarz z piórek DIY         Wachlarz z piórek DIY zrobiłyśmy z dziewczynkami w ramach przygotowania lekcji dla trzeciej klasy o uczuciach i Japonii. 

Kaszolina - masa plastyczna z kaszy manny

      Wykonanie masy plastycznej z kaszy manny jest niezwykle proste, a do jej zrobienia potrzebne są tylko dwa składniki: kasza i woda. 

Galaktyka w słoiku

      Próbowaliście kiedyś zamknąć całą galaktykę w słoiku ? My spróbowaliśmy i wiecie co? Udało nam się! I wcale nie było takie trudne.

Kraków - Ogród Doświadczeń

           Gdy w sierpniu poznałam rozpiskę nowej edycji Dziecka na warsztat od razu zaczęłam się zastanawiać co będziemy robić przez najbliższe miesiące. Staram się tak planować warsztaty aby dziewczynki były zadowolone i przy okazji może czegoś się nauczyły. 

22 kwietnia Dzień Ziemi

     22 kwietnia obchodzony jest światowy dzień Ziemi z tej okazji zebrałam dla swoich uczniów (dla Was i Waszych uczniów także) kilka filków, ciekawostek i gier zwiazanych z ekologią.

Wyklejanka z kolorowego ryżu

       Kilka dni temu rozpoczęliśmy przygotowania do kolejnego warsztatu w ramach akcji Dziecko na Warsztat. Tym razem omawiamy Australię, a jedną z zabaw było wyklejanie różnymi rodzajami kaszy kangura i misia koala (cały warsztat będzie do zobaczenia już w poniedziałek). Myszce tak bardzo spodobało się to zajęcie, że przygotowałam jego inną wersję.

Przebiśniegi z wacików

     Piękno jest pojęciem względnym. Dla jednych piękna praca plastyczna wykonana przez dziecko to taka do wykonania której rodzic/nauczyciel wszystko przygotował, równo powycinał elementy i instruował dziecko krok po kroku co ma robić, i jak wszystko posklejać aby praca ładnie prezentowała się na wystawce. Dla innych piękna praca to taka, w której dziecko wszystko zrobiło samo, według własnej inwencji, gdzie kolory niekoniecznie zgadzają się z tym co ma swój pierwowzór w przyrodzie, kreski narysowane niewprawną rączką są krzywe, a wycięta nożyczkami linia bardziej przypomina zygzak niż prostą. 

Facebook