Przejdź do głównej zawartości

Jak nalać wodę do szklanki za pomocą świeczki?


Jak nalać wodę do szklanki za pomocą świeczki?

      Dawno nie było u nas żadnych doświadczeń. Nie oznacza to, że nic nie robimy (choć faktycznie mniej ostatnio eksperymentujemy i musimy to nadrobić), ale przeważnie powtarzamy eksperymenty, które już kiedyś robiliśmy i których dziewczyny albo nie pamiętają, albo wręcz przeciwnie - pamiętają je bardzo dobrze, bardzo je lubią i często chcą robić ponownie.


      Znalazłam jednak zdjęcia z eksperymentu, którego jeszcze nie pokazywaliśmy na blogu. Wiecie, że można nalać wodę z talerzyka do szklanki nie podnosząc go ze stołu?


         Doświadczenie jest niezwykle proste. Na talerzyk nalewamy wodę tak aby zakryła jego dno (dla lepszego efektu wizualnego można zabarwić wodę barwnikiem spożywczym). Następnie kładziemy na niego zapaloną świeczkę i przykrywamy ją pustą szklanką.

Jak nalać wodę do szklanki za pomocą świeczki? Eksperyment ze świeczką.

Jak nalać wodę do szklanki za pomocą świeczki? Eksperyment z wodą.


      Po chwili świeczka gaśnie, a woda wpływa do szklanki. Dlaczego?

Jak nalać wodę do szklanki za pomocą świeczki?

Jak nalać wodę do szklanki za pomocą świeczki?

Jak nalać wodę do szklanki za pomocą świeczki?

      Gdy świeczka gaśnie - zostanie spalony już cały tlen znajdujący się w szklance - ciśnienie powietrza pod szklanką obniża się wytwarzając podciśnienie.  Większe ciśnienie atmosferyczne powoduje, że woda zostaje "wciągnięta" do środka.

       Musimy powrócić do częstszego eksperymentowania!Komentarze

 1. Ale fajne, dzięki za inspirację - zrobię dzisiaj z moimi Babami:D
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 2. O proszę, ciekawy pomysł mi podsunęłaś na dzisiejsze popołudnie! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że na blogu znajdziesz jeszcze więcej pomysłów, które Cię zainteresują :)

   Usuń
 3. Super. Pokaże dziś moim dzieciom "czary ".�� Dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 4. WOW! Powiem ci, że mnie zaskoczyłaś :) Skąd Ty czerpiesz takie pomysły??

  OdpowiedzUsuń
 5. Ha, już widzę ten blask w oczach dzieci:)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Dziecko na warsztat - Matematyka

      Matematyka - królowa nauk . Nie mogło jej więc zabraknąć także w Dziecku na warsztat.  

Dziecko na warsztat - Geografa

      W styczniowej edycji Dziecka na warsztat króluje geografia . Na początku (we wrześniu) sądziłam, że będzie to dla mnie jeden z najłatwiejszych tematów, jednak gdy przyszło do przygotowywania zajęć dla dziewczynek okazało się że temat jest bardzo obszerny i trzeba zdecydować się na jakiś jego wycinek. Tylko jaki? Należę do osób niezdecydowanych i wolę jednak narzucone tematy :)

Dziecko na warsztat - Doświadczenia

     Listopad upłynął nam pod znakiem doświadczeń. Obserwowaliśmy reakcje chemiczne, uczyliśmy rodzynki skakać, zmiękczaliśmy jajko, bawiliśmy się kolorami i ogniem... a wszystko to w ramach kolejnej odsłowny Dziecka na warsztat.

Postanowienia noworoczne

       Rzucę palenie.      Schudnę.      Znajdę lepszą pracę.      Zacznę oszczędzać.      Będę się zdrowo odżywiać.      Wyjadę w podróż marzeń.      Będę lepszym człowiekiem.      Będę mieć zawsze posprzątany dom.      Więcej czasu poświęcę bliskim.      Zapiszę się na siłownię.

Kubuś Puchatek i Przyjaciele. Wielka Księga Opowieści.

      "Już pora wstać wyruszyć z domu, przyjaciela spotkać znów. Miły, okrągły, puchaty, bo to jest mój Kubuś, Puchatek Kubuś..." Kto z nas nie zna Misia o Bardzo Małym Rozumku , o którym jest przytoczona powyższa piosenka?

Świąteczna choinka 2015

      AgaMamaDusi z bloga pomieszane-z-poplatanym.blogspot.com  zorganizowała kolejną edycję PROJEKTU CHOINKA. Celem projektu jest przedstawienie zdjęć naszego świątecznego drzewka. Chwaliłyśmy się choinkami w zeszłym roku ( TU ), pochwalimy się i w tym.

Detektyw Pozytywka

        Nowa seria ćwiczeń na tablicę interaktywną z genial.ly właśnie pojawia się na blogu - nasze lektury .  Mam nadzieję, że chętnie będą z niej korzystali nauczyciele klas początkowych, a także rodzice, którzy będą chcieli przybliżyć swoim pociechom klasykę literatury dziecięcej.

Wiosenna rozgrywka matematyczna

         Najważniejsze w nauce są ćwiczenia i utrwalanie zdobytej wiedzy. Ważne jest także to, żeby dzieci uczyły się z przyjemnością, najlepiej w czasie zabawy. 

Co zabrać pod namiot z dzieckiem?

        Lato w pełni, choć pogoda nie zawsze na to wskazuje. Niemniej jednak, nie zważając na panującą za oknem aurę, postanowiliśmy wyskoczyć na kilka dni pod namiot do Czech. 

Kolorowe lato z Lamą

         Lato. Żółte słońce. Lazurowe morze. Złocisty piasek. Zielony las. Błękitne niebo. Lato to czas otaczających nas zewsząd kolorów. A do kolorów, które serwuje nam w tym czasie przyroda dołącza jeszcze feeria barw niezwykle kolorowej gry wydawnictwa Egmont - Lama.  

Facebook