Przejdź do głównej zawartości

Akceptuję, co czuję

 

      

      Akceptacja własnych uczuć jest niezwykle ważną umiejetnością. Nie każdy jest w stanie pogodzić się z buzującymi w nim emocjami, szczególnie jeśli nie należą one do tych przyjemnych. 

     Z myślą o pomocy dzieciom ciut starszym (7 - 12 lat), ich rodzicom oraz nauczycielom autorka Isabelle Filliozat - psychoterapeutka i guru pozytywnego rodzicielstwa we Francji - stworzyła serię książek Akceptuję, co czuję.     Nie są to jednak typowe poradniki, które wskazuję jedyną słuszą drogę do tego jak należy się zachować w danej sytuacji i jak sobie poradzić z zalewającą dorastające dzieci falą emocji. Seria Akcpetuję, co czuję,  to ciekawe zeszyty zadań, które pomagają dzieciom zmierzyć się ze swoimi lękami, poznać emocje, zapisać swój punkt widzenia na różne sprawy, wzmocnić pewność siebie i pokazać, że w swoich rozterkach nie są osamotnieni. 

     Dzięki zadaniom zawartym w ćwiczeniach dzieci mają okazję postawić się na miejscu różnych osób i zastanowić się jak czują się postaci z ksiażki i jak oni sami zachowaliby się w danej sytuacji.     Dzięki dwóm najnowszym pozycjom serii: Kłócimi się, godzimy się oraz Przyjaźń, jak się zaprzyjaźnić i przyjaźnić dzieci będą miały okazję przekonać się, że nie każdy konflikt oznacza wojnę oraz że nie zawsze łatwo jest znaleźć przyjaciół. 

        Konflikt, który jest rozważnie poprowadzony to doskonała okazja do rozmowy, poznania odmiennych punktów widzenia, wysłuchania argumentów drugiej strony oraz wspólnego odszukania rozwiązań, którę będą zaspokajały potrzeby obu stron - to jest możliwe, choć nikt nie mówi, że łatwe.

     Podobnie jest z przyjaźnią, zawarcie prawdziwej przyjaźni wymaga otwarcia się na drugą osobę, na jej potrzeby i niejednokrotnie odmienne zdanie.    Obie książki, które trafiły do nas do recenzji (za co bardzo dziękujemy wydawnictwu) oceniam bardzo pozytywnie zarówno jako rodzi, jak i nauczyciel. Z pewnością niejednokrotnie będę z nich korzystać.
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wiosenna rozgrywka matematyczna

         Najważniejsze w nauce są ćwiczenia i utrwalanie zdobytej wiedzy. Ważne jest także to, żeby dzieci uczyły się z przyjemnością, najlepiej w czasie zabawy. 

Dziecko na warsztat - Matematyka

      Matematyka - królowa nauk . Nie mogło jej więc zabraknąć także w Dziecku na warsztat.  

Dziecko na warsztat - Doświadczenia

     Listopad upłynął nam pod znakiem doświadczeń. Obserwowaliśmy reakcje chemiczne, uczyliśmy rodzynki skakać, zmiękczaliśmy jajko, bawiliśmy się kolorami i ogniem... a wszystko to w ramach kolejnej odsłowny Dziecka na warsztat.

Postanowienia noworoczne

       Rzucę palenie.      Schudnę.      Znajdę lepszą pracę.      Zacznę oszczędzać.      Będę się zdrowo odżywiać.      Wyjadę w podróż marzeń.      Będę lepszym człowiekiem.      Będę mieć zawsze posprzątany dom.      Więcej czasu poświęcę bliskim.      Zapiszę się na siłownię.

Dziecko na warsztat - Geografa

      W styczniowej edycji Dziecka na warsztat króluje geografia . Na początku (we wrześniu) sądziłam, że będzie to dla mnie jeden z najłatwiejszych tematów, jednak gdy przyszło do przygotowywania zajęć dla dziewczynek okazało się że temat jest bardzo obszerny i trzeba zdecydować się na jakiś jego wycinek. Tylko jaki? Należę do osób niezdecydowanych i wolę jednak narzucone tematy :)

Kubuś Puchatek i Przyjaciele. Wielka Księga Opowieści.

      "Już pora wstać wyruszyć z domu, przyjaciela spotkać znów. Miły, okrągły, puchaty, bo to jest mój Kubuś, Puchatek Kubuś..." Kto z nas nie zna Misia o Bardzo Małym Rozumku , o którym jest przytoczona powyższa piosenka?

Plastusiowy pamiętnik

     Mała Ania jedzie do Warszawy z rodzicami i nie spodziewa się, że w czasie tej podróży pozna małego ludzika z plasteliny, który będzie jej towarzyszył przez wiele następnych lat.

Detektyw Pozytywka

        Nowa seria ćwiczeń na tablicę interaktywną z genial.ly właśnie pojawia się na blogu - nasze lektury .  Mam nadzieję, że chętnie będą z niej korzystali nauczyciele klas początkowych, a także rodzice, którzy będą chcieli przybliżyć swoim pociechom klasykę literatury dziecięcej.

Słodki smak dzieciństwa - szyszki

     Jedliście w dzieciństwie słodziutkie szyszki zrobione z dmuchanego ryżu i krówek ? Ja jadłam i doskonale pamiętam nie tylko ich smak, ale także przepis znajdujący się w książce o domowym przedszkolu. (Mam duży problem ze zlokalizowaniem tej książki, ale jak mi się uda to dołączę w tym miejscu jej zdjęcie).

Świąteczna choinka 2015

      AgaMamaDusi z bloga pomieszane-z-poplatanym.blogspot.com  zorganizowała kolejną edycję PROJEKTU CHOINKA. Celem projektu jest przedstawienie zdjęć naszego świątecznego drzewka. Chwaliłyśmy się choinkami w zeszłym roku ( TU ), pochwalimy się i w tym.

Facebook