Przejdź do głównej zawartości

Matematyczna choinka


Matematyczna choinka

       Czy można połączyć matematykę ze świętami? Można. Czy można połączyć matematykę dla 2 latka, 4 latka, 6 latka i 8 latka? Można. Czy można połączyć naukę z zabawą? Trzeba!


     Właśnie w tym celu powstała matematyczna choinka. Kilka arkuszy pianki kreatywnej, kawałek rzepa, trochę pracy i ciekawa zabawka edukacyjna jest gotowa.

      Z choinki bardzo chętnie korzystają zarówno przedszkolaki jak i moje dziewczynki. Można na niej poznawać kształty i kolory, uczyć się cyfr i liczenia, ćwiczyć dodawanie, a także mnożenie.

       Najmłodsi - 2 -3 latkowie przyklejają bańki na choinkę według moich instrukcji, np. przyklej czerwoną ozdobę w kształcie gwiazdy. Dzięki temu uczą się rozpoznawać kształty i kolory.

        Nieco starsze przedszkolaki 4 - 5- latki przyklejają bombki w inny sposób. Losują karteczkę z cyfrą, która oznacza ile ozdób mają przykleić. Jeśli nie potrafią odczytać cyfry to klaszczę odpowiednią ilość razy, a ich zadaniem jest policzenie uderzeń, powtórzenie cyfry i przyklejenie odpowiedniej liczby piankowych baniek. Dzięki temu ćwiczą liczenie i zapisy graficzne liczb.

         Wszystkie przedszkolaki lubią też zadania typu: przyklej niebieską ozdobę na najniższej gałązce po lewej stronie.

Matematyczna choinka

        Moje dziewczyny są na nieco wyższym poziomie matematycznego wtajemniczenia, więc dla nich zabawy są trochę inne. Kruszynka ma na każdej bombce napisane zadanie matematyczne z dodawania do 10, a na choince odpowiedzi. Jej zadaniem jest przyporządkowanie odpowiedniej ozdoby do pasującego miejsca na choince. Cyfry dla Kruszynki zapisane są nad górną częścią rzepa, nad dolną zaś znajdują się liczby dla Myszki. Ona jest aktualnie na etapie nauki tabliczki mnożenia, więc właśnie takie działania dla niej przygotowałam.

Matematyczna choinka

Matematyczna choinka

Matematyczna choinka

Matematyczna choinka

Matematyczna choinka


Komentarze

  1. Jak to wszystko zgrabnie połączyłaś :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jej. Już tabliczka marzenia? Pięknie. Pamiętam jaką trudność mi sprawiała. Może gdybym miała takie pomoce byłoby lepiej.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Detektyw Pozytywka

        Nowa seria ćwiczeń na tablicę interaktywną z genial.ly właśnie pojawia się na blogu - nasze lektury .  Mam nadzieję, że chętnie będą z niej korzystali nauczyciele klas początkowych, a także rodzice, którzy będą chcieli przybliżyć swoim pociechom klasykę literatury dziecięcej.

Wielki skarbiec bajek

      Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Kopciuszek, Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków - któż z nas nie zna tych bajek? Pamiętam jak chodziłyśmy z siostrą spać do babci, która wieczorami przenosiła nas w magiczny świat bajek. Jakoś wówczas nie było straszne to, że aby wydostać Babcię i Czerwonego Kapturka z brzucha wilka trzeba było mu rozciąć brzuch. Baba Jaga, która spłonęła w piecu przeznaczonym dla Jasia, także nie przerażała. 

Wachlarz z piórek DIY

Wachlarz z piórek DIY         Wachlarz z piórek DIY zrobiłyśmy z dziewczynkami w ramach przygotowania lekcji dla trzeciej klasy o uczuciach i Japonii. 

Cukierku, Ty łobuzie

       Cukierek to psotny kotek, który podbił serca wielu dzieci i (na szczęście) nie zmienił tego fakt, że jego przygody zostały szkolną lekturą.

Ciastolina bez gotowania

       Bardzo lubimy bawić się różnego rodzaju masami plastycznymi . Masa plastyczna to nie tylko świetna zabawa, ale także bardzo dobre ćwiczenie wpływające na rozwój mowy, z czym nadal walczymy. 

Wiersze na długie wieczory

    " - Dziadku, dziadku,      Posiedź ze mną,      Opowiedz mi bajkę senną.      Senną , ciemną i przyjemną."

Kaszolina - masa plastyczna z kaszy manny

      Wykonanie masy plastycznej z kaszy manny jest niezwykle proste, a do jej zrobienia potrzebne są tylko dwa składniki: kasza i woda. 

Galaktyka w słoiku

      Próbowaliście kiedyś zamknąć całą galaktykę w słoiku ? My spróbowaliśmy i wiecie co? Udało nam się! I wcale nie było takie trudne.

22 kwietnia Dzień Ziemi

     22 kwietnia obchodzony jest światowy dzień Ziemi z tej okazji zebrałam dla swoich uczniów (dla Was i Waszych uczniów także) kilka filków, ciekawostek i gier zwiazanych z ekologią.

Poznajemy kontynenty

     Podróże to nasza pasja. Na dysku czeka na opublikowanie i opisanie wiele zdjęć z naszych wakacyjnych wojaży.  Niestety domowy budżet z gumy nie jest, podobnie zresztą jak czas, więc powracamy do naszych podróży palcem po mapie w ramach projektu Mali Podróżnicy . 

Facebook