Przejdź do głównej zawartości

Adam Mickiewicz Ballady i romanse z komentarzami Emilii Kiereś

Adam Mickiewicz Ballady i romanse z komentarzami Emilii Kiereś

      "Tato nie wraca; ranki i wieczory 
        We łzach go czekam i trwodze;
        Rozlały rzeki, pełne zwierza bory
        I pełno zbójców na drodze".



        Pamiętam, gdy będąc jeszcze w podstawówce, przygotowywałyśmy w piwnicy jednej z koleżanek inscenizację do utworu Adama Mickiewicza "Powrót taty". Szykowałyśmy rekwizyty, uczyłyśmy się tekstu z podziałem na role, a na końcu przedstawiałyśmy naszą sztukę przed całą klasę. Dzięki takiemu nieszablonowemu podejściu do realizacji podstawy programowej i szkolnych lektur do dziś mam w pamięci tę sztukę.

      Jest to jednak jeden z nielicznych przykładów tego jak można zachęcić uczniów do zapoznania się z klasycznymi utworami. Dzieła Adama  Mickiewicza powstawały w czasach bardzo odległych, kiedy to mówiło się i pisało zupełnie innym językiem niż dziś, przez co dla współczesnej młodzieży są lekturą dość trudną, zniechęcając ich tym samym do zagłębiania się w ich treść.

       Emilia Kiereś oraz wydawnictwo Egmont ART starają się to zmienić. W książce, która jest zbiorem 14 ballad i romansów Adama Mickiewicza, oprócz samych utworów wieszcza znajdują się także komentarze Emili Kiereś. Streszczona i wyjaśniona jest w nich treść poszczególnych ballad i romansów, opisani są główni bohaterowie, a jeśli istnieje taka konieczność nakreślona jest także sytuacja społeczna i polityczna  jaka panowała w czasach powstawania oryginalnych tekstów. Wszystko to pozwala lepiej zrozumieć poszczególne utwory i na nowo odkryć piękno zarówno ich samych jak i całej epoki romantyzmu

Adam Mickiewicz Ballady i romanse z komentarzami Emilii Kiereś

      Przy czytaniu dzieł Mickiewicza bardzo pomocne są również przypisy znajdujące się u dołu każdej ze stron - wyjaśniają one czytelnikowi znaczenie nie używanych już dziś w naszym ojczystym języku słów. Dzięki nim możemy także zobaczyć jak żywy jest nasz język i uzmysłowić sobie, że ciągle się zmienia i rozwija.

      Idealnym dopełnieniem całości książki, która jest pięknie wydana, oprawiona w twardą okładkę i wydrukowana na kredowym papierze, są nieszablonowe, klimatyczne ilustracje Marianny Sztymy, nawiązują one do treści poszczególnych ballad i romansów oraz nadają im tajemniczy, romantyczny charakter

Adam Mickiewicz Ballady i romanse z komentarzami Emilii Kiereś

Adam Mickiewicz Ballady i romanse z komentarzami Emilii Kiereś

Adam Mickiewicz Ballady i romanse z komentarzami Emilii Kiereś

Adam Mickiewicz Ballady i romanse z komentarzami Emilii Kiereś


Komentarze

  1. Jakby za moich czasów były lektury tak pięknie wydane to może bym je chętniej czytała :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę podobnie, w szkole czytałam dużo książek, ale żadnych lektur

      Usuń
  2. Przypomniały mi się wydania lektur z moich czasów. A "Powrót taty" to wspomnienie chwil z babcią przy kaflowym piecu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W moich czasach lektury były szare i nijakie, w ogóle nie zachęcały do czytania.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Detektyw Pozytywka

        Nowa seria ćwiczeń na tablicę interaktywną z genial.ly właśnie pojawia się na blogu - nasze lektury .  Mam nadzieję, że chętnie będą z niej korzystali nauczyciele klas początkowych, a także rodzice, którzy będą chcieli przybliżyć swoim pociechom klasykę literatury dziecięcej.

Wielki skarbiec bajek

      Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Kopciuszek, Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków - któż z nas nie zna tych bajek? Pamiętam jak chodziłyśmy z siostrą spać do babci, która wieczorami przenosiła nas w magiczny świat bajek. Jakoś wówczas nie było straszne to, że aby wydostać Babcię i Czerwonego Kapturka z brzucha wilka trzeba było mu rozciąć brzuch. Baba Jaga, która spłonęła w piecu przeznaczonym dla Jasia, także nie przerażała. 

Wachlarz z piórek DIY

Wachlarz z piórek DIY         Wachlarz z piórek DIY zrobiłyśmy z dziewczynkami w ramach przygotowania lekcji dla trzeciej klasy o uczuciach i Japonii. 

Cukierku, Ty łobuzie

       Cukierek to psotny kotek, który podbił serca wielu dzieci i (na szczęście) nie zmienił tego fakt, że jego przygody zostały szkolną lekturą.

Ciastolina bez gotowania

       Bardzo lubimy bawić się różnego rodzaju masami plastycznymi . Masa plastyczna to nie tylko świetna zabawa, ale także bardzo dobre ćwiczenie wpływające na rozwój mowy, z czym nadal walczymy. 

Wiersze na długie wieczory

    " - Dziadku, dziadku,      Posiedź ze mną,      Opowiedz mi bajkę senną.      Senną , ciemną i przyjemną."

Kaszolina - masa plastyczna z kaszy manny

      Wykonanie masy plastycznej z kaszy manny jest niezwykle proste, a do jej zrobienia potrzebne są tylko dwa składniki: kasza i woda. 

Galaktyka w słoiku

      Próbowaliście kiedyś zamknąć całą galaktykę w słoiku ? My spróbowaliśmy i wiecie co? Udało nam się! I wcale nie było takie trudne.

22 kwietnia Dzień Ziemi

     22 kwietnia obchodzony jest światowy dzień Ziemi z tej okazji zebrałam dla swoich uczniów (dla Was i Waszych uczniów także) kilka filków, ciekawostek i gier zwiazanych z ekologią.

Poznajemy kontynenty

     Podróże to nasza pasja. Na dysku czeka na opublikowanie i opisanie wiele zdjęć z naszych wakacyjnych wojaży.  Niestety domowy budżet z gumy nie jest, podobnie zresztą jak czas, więc powracamy do naszych podróży palcem po mapie w ramach projektu Mali Podróżnicy . 

Facebook