Przejdź do głównej zawartości

Strrraszna historia

Strrraszna historia

         Będąc w szkole nie lubiłam historii. Te wszystkie suche daty, które koniecznie trzeba było zapamiętać, przyprawiały mnie o zawroty głowy. Podobnie było zresztą z fizyką, chemią i matematyką. Ogólnie chyba można powiedzieć, że nie przepadałam za szkołą :)

        Zdecydowanie brakowało w niej nauczycieli z pasją, którzy potrafiliby nią zarazić swoich uczniów. Moi nauczyciele nie tylko nie zarażali, ale wręcz nas zanudzali. Na historii można było wręcz usnąć, a na chemii kobieta mogłaby mówić równie dobrze po chińsku - tyle samo byśmy z tego zrozumieli.

        Nie wiem jacy dziś są nauczyciele - pewnie różni, jak zawsze, ale teraz przynajmniej dzieci i młodzież mają dostęp do ciekawych książek,  które przybliżają im świat w sposób bardzo ciekawy i przystępny. 

        Przedstawiałam Wam już kiedyś rewelacyjne książki do matematyki Pan Kartezjusz gra w statki oraz Bakterie do kwadratu, a dziś chcę Wam zaprezentować interesujące książki, pozwalające przybliżyć młodzieży nieco temat historii

      Seria książek Strrraszna historia wydawnictwa Egmont przedstawia najważniejsze wydarzenia historyczne w zabawny, ale także nieco brutalny i dosłowny sposób. Nic nie jest tu przesadnie ubarwione, a fakty pozostają faktami. Czytelnik prowadzony jest przez książkę bez zbędnego patosu, tak charakterystycznego dla wielu typowych podręczników szkolnych, często zachęcany jest również do samodzielnego myślenia. Rzadko spotkamy się tu z typową narracją, zdecydowanie częściej mamy do czynienia z pytaniami zadawanymi przez autora, testami wyboru, czy dopasowywaniem poprawnych odpowiedzi do danego zagadnienia. W ten sposób odbiorca nie tylko biernie czyta przedstawiony tekst, ale także jest w niego czynnie zaangażowany, co znacznie ułatwia zapamiętywanie przestawionych w nim informacji i ciekawostek.

       Całości dopełniają  intrygujące ilustracje, niejednokrotnie dość dosłownie i brutalnie obrazujące historyczne fakty.

      Z serii ukazało się dotychczas 6 tytułów:
- Ci niewiarygodni Inkowie
- Ci okrutni Wikingowie
- Ci paskudni Aztekowie
- Ci rewelacyjni Grecy
- Ci wredni Rzymianie
- To okropne średniowiecze
       Kolejne tomy mają się ukazać w pierwszym kwartale 2019 roku. 


Strrraszna historia - Ci niewiarygodni Inkowie


Czy wiecie:
- w jaki sposób budowano wspaniałe drogi i potężne świątynie bez narzędzi z metalu, koła i znajomości pisma,
- na co mógł sobie pozwolić okrutny władca, któremu nie dostarczono świeżej ryby,
- dlaczego dzieci czasami kąpano w moczu, a służba zjadała włosy władcy.Strrraszna historia - Ci okrutni Wikingowie

Czy wiecie:
- dlaczego niektórzy wikingowie nosili imiona Giez, Gbur i Śmierdziuch,
- jak zbudować długą łódź wikingów,
- który z bogów wikingów ubierał się jak kobieta.Strrraszna historia - Ci paskudni Aztekowie

Czy wiecie:
- dlaczego Aztekowie uwielbiali jeść żaby, larwy i jaszczurki,
- jak dręczono dzieci z okazji świętowania Dni Wzrostu,
- czy naprawdę Aztekowie byli kanibalami.Strrraszna historia - Ci rewelacyjni Grecy

Czy wiecie:
- co naprawdę oznaczało życie w spartańskich warunkach,
- skąd wziął się Zeus i cała jego liczna rodzinka bogów z Olimpu,
- czy można wykiwać wyrocznię i zmienić bieg historii.Strrraszna historia - Ci wredni Rzymianie

Czy wiecie:
- co rzymski żołnierz nosił pod spódniczką,
- jak starożytni Brytowie tapirowali sobie włosy,
- po co bogatym Rzymianom potrzebne było vomitorium. Strrraszna historia - To okropne średniowiecze

Czy wiecie:
- czemu kurczakom golono brzuchy,
- jak żartował błazen,

- w jaki sposób leczono ból zębów.

       Jeśli na któreś z powyższych pytań odpowiedzieliście "nie" to seria Strrraszna historia jest także i dla Was :)


        Z tymi książkami historia z pewnością już nigdy nie będzie nudna, choć zdecydowanie nie są one przeznaczone dla małych dzieci. Sugerowany wiek od 13 lat, moim zdaniem, jest tu jak najbardziej prawidłowo określony. Dla młodszych czytelników świat w nich przedstawiony będzie zbyt barbarzyński, choć nie ma co ukrywać, że niejednokrotnie historia takie właśnie aspekty w sobie zawiera. 


Komentarze

 1. Historia ubrana w takie ramy musi być świetną zabawą!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Historię zawsze lubiłam, ale wiem że sporo osób za nią nie przepada, szczególnie w szkolnym wydaniu. Takie książeczki pewnie ją odczarowują i sprawiają, że staje się bardziej przystępna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie, z takimi książkami historia przestaje być nudna.

   Usuń
 3. Fajne ciekawostki można w nich znaleźć:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mimo, ze córka to zdeklarowany książkoholik, takie tematy jej nie ciągną :) Wydania sa świetne :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Dziecko na warsztat - Matematyka

      Matematyka - królowa nauk . Nie mogło jej więc zabraknąć także w Dziecku na warsztat.  

Dziecko na warsztat - Geografa

      W styczniowej edycji Dziecka na warsztat króluje geografia . Na początku (we wrześniu) sądziłam, że będzie to dla mnie jeden z najłatwiejszych tematów, jednak gdy przyszło do przygotowywania zajęć dla dziewczynek okazało się że temat jest bardzo obszerny i trzeba zdecydować się na jakiś jego wycinek. Tylko jaki? Należę do osób niezdecydowanych i wolę jednak narzucone tematy :)

Dziecko na warsztat - Doświadczenia

     Listopad upłynął nam pod znakiem doświadczeń. Obserwowaliśmy reakcje chemiczne, uczyliśmy rodzynki skakać, zmiękczaliśmy jajko, bawiliśmy się kolorami i ogniem... a wszystko to w ramach kolejnej odsłowny Dziecka na warsztat.

Postanowienia noworoczne

       Rzucę palenie.      Schudnę.      Znajdę lepszą pracę.      Zacznę oszczędzać.      Będę się zdrowo odżywiać.      Wyjadę w podróż marzeń.      Będę lepszym człowiekiem.      Będę mieć zawsze posprzątany dom.      Więcej czasu poświęcę bliskim.      Zapiszę się na siłownię.

Kubuś Puchatek i Przyjaciele. Wielka Księga Opowieści.

      "Już pora wstać wyruszyć z domu, przyjaciela spotkać znów. Miły, okrągły, puchaty, bo to jest mój Kubuś, Puchatek Kubuś..." Kto z nas nie zna Misia o Bardzo Małym Rozumku , o którym jest przytoczona powyższa piosenka?

Świąteczna choinka 2015

      AgaMamaDusi z bloga pomieszane-z-poplatanym.blogspot.com  zorganizowała kolejną edycję PROJEKTU CHOINKA. Celem projektu jest przedstawienie zdjęć naszego świątecznego drzewka. Chwaliłyśmy się choinkami w zeszłym roku ( TU ), pochwalimy się i w tym.

Detektyw Pozytywka

        Nowa seria ćwiczeń na tablicę interaktywną z genial.ly właśnie pojawia się na blogu - nasze lektury .  Mam nadzieję, że chętnie będą z niej korzystali nauczyciele klas początkowych, a także rodzice, którzy będą chcieli przybliżyć swoim pociechom klasykę literatury dziecięcej.

Wiosenna rozgrywka matematyczna

         Najważniejsze w nauce są ćwiczenia i utrwalanie zdobytej wiedzy. Ważne jest także to, żeby dzieci uczyły się z przyjemnością, najlepiej w czasie zabawy. 

Co zabrać pod namiot z dzieckiem?

        Lato w pełni, choć pogoda nie zawsze na to wskazuje. Niemniej jednak, nie zważając na panującą za oknem aurę, postanowiliśmy wyskoczyć na kilka dni pod namiot do Czech. 

Kolorowe lato z Lamą

         Lato. Żółte słońce. Lazurowe morze. Złocisty piasek. Zielony las. Błękitne niebo. Lato to czas otaczających nas zewsząd kolorów. A do kolorów, które serwuje nam w tym czasie przyroda dołącza jeszcze feeria barw niezwykle kolorowej gry wydawnictwa Egmont - Lama.  

Facebook