Przejdź do głównej zawartości

Serbia z dzieckiem - Belgrad - Twierdza Kalemegdan

Serbia - Belgrad - Twierdza Kalemegdan

          Na zwiedzanie Belgradu mieliśmy przeznaczone około dwie godziny, niewiele ponieważ miał to być tylko przerywnik w trasie na kemping. 

        Z powodu ograniczeń czasowych zdecydowaliśmy, że najlepiej będzie podjechać na Stare Miasto, bo w takich częściach metropolii przeważnie jest najwięcej ciekawych miejsc do odwiedzenia. Wysiedliśmy z samochodu, włączyliśmy mapy google i postanowiliśmy udać się do zaznaczonego na nich punktu widokowego, licząc iż uda nam się z niego zobaczyć jak największą część miasta. 

        Po niedługim spacerze dość szarą i niezbyt czystą ulicą dotarliśmy do dużego parku, gdzie dziewczyny od razu wypatrzyły niewielkie wesołe miasteczko. Po tylu godzinach w samochodzie nie miałam serca odmówić im przejażdżki na karuzeli.

Serbia - Belgrad - wesołe miasteczko

      Obok lunaparku, który moim zdaniem jest rozkładany tylko sezonowo, znajduje się także duży plac  zabaw oraz zoo. Z pewnością można tu spędzić bardzo miło czas z dziećmi, my jednak nie mieliśmy go w nadmiarze, więc po jednej rundce na samochodzikach ruszyliśmy dalej przez park. 

        Idąc w kierunku punktu widokowego zaznaczonego na mapie trafiliśmy na ruiny Twierdzy Kalemegdan, jak się później okazało jednej z ważniejszych atrakcji turystycznych miasta.


Serbia - Belgrad - Twierdza Kalemegdan

Serbia - Belgrad - Twierdza Kalemegdan

      Fortyfikacje zostały wybudowane już w okresie celtyckim, a następnie rozbudowane za czasów rzymskich. 

         Starożytne mury są bardzo chętnie wybierane przez lokalnych mieszkańców do robienia zdjęć ślubnych. My byliśmy w Belgradzie akurat w niedzielę i trafiliśmy na kilka par chcących wykorzystać atrakcyjną scenografię i piękną pogodę do wykonania pamiątkowych zdjęć.

        Z murów twierdzy roztacza się wspaniały widok na północno-zachodnią część miasta oraz na ujście rzeki Sawy do Dunaju.


Serbia - Belgrad - Twierdza Kalemegdan

Serbia - Belgrad - Twierdza Kalemegdan - panorama miasta

Serbia - Belgrad - Twierdza Kalemegdan - panorama miasta

Serbia - Belgrad - Twierdza Kalemegdan - panorama miasta

       Na terenie twierdzy znajdują się również cerkwie, bramy historyczne, grobowce tureckie, a także muzeum wojskowe, którego znaczna część eksponatów usytuowana jest wzdłuż starożytnych murów.

      Dziewczyny bardzo chętnie biegały wśród czołgów, armat i rakiet nieświadome tego jak groźna jest to broń i ile ludzkich istnień unicestwiła.

Serbia - Belgrad - wykopaliska

Serbia - Belgrad - Twierdza Kalemegdan - muzeum wojskowe

Serbia - Belgrad - Twierdza Kalemegdan - muzeum wojskowe

Serbia - Belgrad - Twierdza Kalemegdan - muzeum wojskowe

Serbia - Belgrad - Twierdza Kalemegdan - muzeum wojskowe

Serbia - Belgrad - Twierdza Kalemegdan - muzeum wojskowe
       Nasz czas przeznaczony na zwiedzanie Belgradu dobiegał końca i trzeba było wrócić po samochód. My zostawiliśmy go na jednym z parkingów w centrum Starego Miasta, ale przy Twierdzy też znajduje się dość duży parking, więc jeśli w przyszłości będziecie chcieli odwiedzić to miejsce to polecam podjechać sobie właśnie na niego.

        Mimo że do Twierdzy Kalemegdan trafiliśmy nieco przypadkiem, uważam że jest to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w Belgradzie. Starożytne mury oraz panorama na miasto i ujście rzeki Sawy robią niesamowite wrażenie, a spacer rozległym parkiem okalającym fortyfikacje relaksuje i pozwala się odprężyć po długiej podróży.




   

Komentarze

  1. Fajna miejscówka. Niestety w Serbii byłam tylko przejazdem i strasznie żałuję, że nie udało mi się zatrzymać tam na trochę dłużej.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może jeszcze kiedyś będziesz miała okazję to nadrobić

      Usuń
  2. WOW! Widok na Dunaj obłędny :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Prawda? Pogoda nam też dopisała, a wówczas wszystko jeszcze ładniej wygląda.

      Usuń
  3. Takie miejsca są dla mnie niesamowicie fascynujące. Uwielbiam!

    OdpowiedzUsuń
  4. Serbia jest na miejsc które chce zobaczyć :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Widoki zachwycające <3
    www.bliskolasu.eu

    OdpowiedzUsuń
  6. Dwie godziny to rzeczywiście niewiele, ale całkiem sporo udało się Wam zobaczyć :) A przy okazji sporo przeżyć :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chyba udało nam się trafić do najciekawszej (przynajmniej naszym zdaniem) części miasta.

      Usuń
  7. Kusisz tymi wpisami by wybrać się w taką podróż

    OdpowiedzUsuń
  8. Ta panorama to prawdziwy efekt wow! super tam... mam nadzieję, że wrócę jeszcze do Serbii aby zobaczyć to wszystko na własne oczy:D
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam, zresztą całe Bałkany są warte odwiedzenia.

      Usuń
  9. Jednak te mury nie są starożytne, a pochodzą przeważnie ze średniowiecza i czasów tureckich ;) Ale twierdza to rzeczywiście obowiązkowy punkt na mapie Belgradu dla turysty. Warto tam się też udać po zmroku.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Większość murów faktycznie pochodzi ze średniowiecza i czasów tureckich, ale pierwotnie twierdza została wybudowana już za czasów celtyckich, a następnie rozbudowana za czasów rzymskich.
      Nie ma jednak się co sprzeczać o daty, najważniejszy jest urok tego miejsca :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Detektyw Pozytywka

        Nowa seria ćwiczeń na tablicę interaktywną z genial.ly właśnie pojawia się na blogu - nasze lektury .  Mam nadzieję, że chętnie będą z niej korzystali nauczyciele klas początkowych, a także rodzice, którzy będą chcieli przybliżyć swoim pociechom klasykę literatury dziecięcej.

Wielki skarbiec bajek

      Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Kopciuszek, Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków - któż z nas nie zna tych bajek? Pamiętam jak chodziłyśmy z siostrą spać do babci, która wieczorami przenosiła nas w magiczny świat bajek. Jakoś wówczas nie było straszne to, że aby wydostać Babcię i Czerwonego Kapturka z brzucha wilka trzeba było mu rozciąć brzuch. Baba Jaga, która spłonęła w piecu przeznaczonym dla Jasia, także nie przerażała. 

Cukierku, Ty łobuzie

       Cukierek to psotny kotek, który podbił serca wielu dzieci i (na szczęście) nie zmienił tego fakt, że jego przygody zostały szkolną lekturą.

Wiersze na długie wieczory

    " - Dziadku, dziadku,      Posiedź ze mną,      Opowiedz mi bajkę senną.      Senną , ciemną i przyjemną."

Wachlarz z piórek DIY

Wachlarz z piórek DIY         Wachlarz z piórek DIY zrobiłyśmy z dziewczynkami w ramach przygotowania lekcji dla trzeciej klasy o uczuciach i Japonii. 

Kaszolina - masa plastyczna z kaszy manny

      Wykonanie masy plastycznej z kaszy manny jest niezwykle proste, a do jej zrobienia potrzebne są tylko dwa składniki: kasza i woda. 

22 kwietnia Dzień Ziemi

     22 kwietnia obchodzony jest światowy dzień Ziemi z tej okazji zebrałam dla swoich uczniów (dla Was i Waszych uczniów także) kilka filków, ciekawostek i gier zwiazanych z ekologią.

Galaktyka w słoiku

      Próbowaliście kiedyś zamknąć całą galaktykę w słoiku ? My spróbowaliśmy i wiecie co? Udało nam się! I wcale nie było takie trudne.

Ciastolina bez gotowania

       Bardzo lubimy bawić się różnego rodzaju masami plastycznymi . Masa plastyczna to nie tylko świetna zabawa, ale także bardzo dobre ćwiczenie wpływające na rozwój mowy, z czym nadal walczymy. 

Kraków - Ogród Doświadczeń

           Gdy w sierpniu poznałam rozpiskę nowej edycji Dziecka na warsztat od razu zaczęłam się zastanawiać co będziemy robić przez najbliższe miesiące. Staram się tak planować warsztaty aby dziewczynki były zadowolone i przy okazji może czegoś się nauczyły. 

Facebook