Przejdź do głównej zawartości

Sylaboratorium - czyli leksykon młodego erudyty


      Początek roku to czas, w którym wiele osób podejmuje noworoczne postanowienia. Schudnąć, więcej ćwiczyć, zacząć oszczędzanie - to chyba najczęściej pojawiające się decyzje. Wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę, jak to z takimi postanowieniami bywa - przeważnie już na przełomie stycznia i lutego pozostają po nich tylko wspomnienia.


      Zawsze jednak warto zainwestować w wiedzę, w zdobywanie nowych informacji i poszerzanie horyzontów. I to nie tylko swoich, ale także dzieci. I nie ma tu znaczenia kiedy zaczniemy to robić, nie ważne czy będzie to początek roku, środek wakacji, czy długie jesienne wieczory.  Na to aby zostać erudytą jest zawsze odpowiedni czas.

         Pomoże na w tym nowość Wydawnictwa Egmont - "Sylaboratorium - czyli leksykon młodego erudyty".



       To niezwykły leksykon, w którym znajdziemy zbiór ciekawych słów podzielonych na sylaby, wszak "kiedy dzielimy słowo na sylaby, wszystkie są akcentowane, wszystkie są najważniejsze. I tak możemy łatwiej słowo poznać."

      Każde hasło, które znajdziemy w książce zostało nie tylko podzielone na sylaby, ale także pokrótce wyjaśnione i humorystycznie opisane za pomocą wiersza lub prozy. Ich autorami są między innymi: Agnieszka Frączek, Zuzanna Orlińska, Wojciech Widłak, Anna Czech i Zofia Stanecka, a wstęp napisał prof. Jerzy Bralczyk. Dodatkowo leksykon uatrakcyjniają dowcipne ilustracje Pawła Pawlaka.

     Całość tworzy niezwykle ciekawą pozycję zupełnie nie przypominającą typowego słownika czy encyklopedii.




        Dzięki leksykonowi każdy ma szansę stać się elokwentny. Pozycja przeznaczona jest dla nieco starszych dzieci, ale z pewnością niejeden dorosły także będzie mógł się dowiedzieć czegoś nowego i wzbogacić swoje słownictwo. Czy wiedzieliście na przykład co oznacza: capstrzyk, jamb, czy sinologia?




      Osoby lubiące zabawę słowem znajdą miejsce w Notesie erudyty (na końcu leksykonu) na tworzenie własnych nowych wyrazów,  używając naklejek z literami dołączonymi do książki. 

       Od dziś bycie erudytą to bułka z masłem. Jeśli nie chcesz wyjść na obiboka koniecznie zapoznaj się z Sylabolatorium!


egmont.pl

Komentarze

  1. Świetna książka do ćwiczeń sylab :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może nie tyle do ćwiczenia sylab, co poznawania nowych słów :)

      Usuń
  2. Słowa bakista wcześniej nie znałam - i podejrzewam,że znalazłoby się tam jeszcze kilka innych obcych mi zwrotów.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest trochę trudnych wyrazów w tej książce, więc i ja rozwijam dzięki niej swoje słownictwo :)

      Usuń
  3. Bardzo fajna pozycja, bo wiele dzieci ma problem z sylabizowaniem :(

    OdpowiedzUsuń
  4. Sama lubię sięgać do słowników, bo po prostu lubię wiedzieć :) A książka zapowiada się ciekawie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Rewelacyjna książka. Bardzo mi się podoba

    OdpowiedzUsuń
  6. Ło kurczę ależ mądra książka! Pozdrawiam!^^

    OdpowiedzUsuń
  7. chyba bym sama jej nie ogarnęła :P wygląda na trudną

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dlatego właśnie każde słowo jest dokładnie wytłumaczone, teraz każdy ma szansę ją ogarnąć :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Detektyw Pozytywka

        Nowa seria ćwiczeń na tablicę interaktywną z genial.ly właśnie pojawia się na blogu - nasze lektury .  Mam nadzieję, że chętnie będą z niej korzystali nauczyciele klas początkowych, a także rodzice, którzy będą chcieli przybliżyć swoim pociechom klasykę literatury dziecięcej.

Wielki skarbiec bajek

      Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Kopciuszek, Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków - któż z nas nie zna tych bajek? Pamiętam jak chodziłyśmy z siostrą spać do babci, która wieczorami przenosiła nas w magiczny świat bajek. Jakoś wówczas nie było straszne to, że aby wydostać Babcię i Czerwonego Kapturka z brzucha wilka trzeba było mu rozciąć brzuch. Baba Jaga, która spłonęła w piecu przeznaczonym dla Jasia, także nie przerażała. 

Wachlarz z piórek DIY

Wachlarz z piórek DIY         Wachlarz z piórek DIY zrobiłyśmy z dziewczynkami w ramach przygotowania lekcji dla trzeciej klasy o uczuciach i Japonii. 

Cukierku, Ty łobuzie

       Cukierek to psotny kotek, który podbił serca wielu dzieci i (na szczęście) nie zmienił tego fakt, że jego przygody zostały szkolną lekturą.

Wiersze na długie wieczory

    " - Dziadku, dziadku,      Posiedź ze mną,      Opowiedz mi bajkę senną.      Senną , ciemną i przyjemną."

Kaszolina - masa plastyczna z kaszy manny

      Wykonanie masy plastycznej z kaszy manny jest niezwykle proste, a do jej zrobienia potrzebne są tylko dwa składniki: kasza i woda. 

Galaktyka w słoiku

      Próbowaliście kiedyś zamknąć całą galaktykę w słoiku ? My spróbowaliśmy i wiecie co? Udało nam się! I wcale nie było takie trudne.

Ciastolina bez gotowania

       Bardzo lubimy bawić się różnego rodzaju masami plastycznymi . Masa plastyczna to nie tylko świetna zabawa, ale także bardzo dobre ćwiczenie wpływające na rozwój mowy, z czym nadal walczymy. 

22 kwietnia Dzień Ziemi

     22 kwietnia obchodzony jest światowy dzień Ziemi z tej okazji zebrałam dla swoich uczniów (dla Was i Waszych uczniów także) kilka filków, ciekawostek i gier zwiazanych z ekologią.

Jeże z ziemniaków i makaronu - jesienna praca plastyczna dla przedszkolaków

Jeż z ziemniaków i makaronu - jesienna praca plastyczna dla przedszkolaków       Od miesiąca bawię się i tworzę już nie tylko ze swoimi dziećmi, ale także z przedszkolakami. Moje dziewczyny mają ostatnio coraz mniej czasu na różnego rodzaju prace plastyczne, a jeśli już znajdą wolną chwilę to wolą ją spędzić na tańcu lub zabawach w ogródku niż poświęcić czas na stworzenie jakiegoś artystycznego dzieła. 

Facebook