Przejdź do głównej zawartości

Mikołajki z Siedmiorogiem


       Mikołaj prawdopodobnie odwiedził już większość dzieci. Niektórym zostawił prezenty, kolejnym rózgi, a innym pewnie dopiero zabrał listy i podrzucił nieco słodyczy. Większość dzieci nie miała zapewne okazji go zobaczyć, Mikołaj przychodzi głównie pod osłoną nocy.


      Można jednak zatrzymać Mikołaja na dłużej, wystarczy otworzyć książkę i o każdej porze dnia i nocy, bez względu na porę roku, możemy go mieć tylko dla siebie.

Opowieści o Świętym Mikołaju


       Książka zawiera 5 opowieści o ulubionym Świętym. Dzieci będą miały okazję poczytać między innymi o tym jak Troszki, małe elfy z północy, napisały list do Mikołaja. List miał dostarczyć Siwobrodemu Łabędź Leon, niestety po drodze został uprowadzony... Słuchając opowieści można się także przekonać, że nie tylko dzieci i elfy piszą listy do Mikołaja. Zdarzają się także takie momenty, kiedy to Mikołaj musi napisać list do dzieci i prosić je o pomoc. 

        Z innego opowiadania będziemy mogli dowiedzieć się, że nie tylko nam, ale także aniołkom trafiają się gorsze chwile. Szef anielskiej kuchni zasnął przemęczony pracą podczas pieczenia pierniczków. Nikt nie czuwał nad rozpalonymi piecami, ogień zaczął się rozprzestrzeniać i nagle wybuchł wielki pożar...

      Wszystkie  historie są pełne ciepła, emanują magią świąt i niosą ze sobą przesłanie miłości i pomagania bliźnim w potrzebie. Mnie osobiście najbardziej podoba się jednak nie opowieść o Świętym Mikołaju, a bajka o Ojcu Gerwazym, który w czasie mrozu przygarnął do siebie dwie myszki i wiewiórkę. W ramach wdzięczności zwierzątka naprawiły linę do dzwonu kościelnego, dzięki czemu duchowny mógł zwołać wiernych na pasterkę. Mieszkańcy miasteczka słysząc dźwięk, niedziałającego od kilku lat dzwonu, uświadomili sobie, że zatracili gdzieś prawdziwą istotę świąt. Skupili się na tym co przyziemne, na zakupach, gotowaniu i sprzątaniu, zapominając o tym co w świętach jest naprawdę istotne. 

     Dzieci kochają opowiadania o Mikołaju, a piękne, bajkowo kolorowe ilustracje jeszcze bardziej zachęcają je do sięgnięcia po książeczkę.






       Urokliwe opowieści i niesamowite ilustracje to tylko część zawartości prezentowanej książki. Jej uzupełnieniem są przepisy kulinarne oraz instrukcje przygotowywania świątecznych ozdób, dzięki którym książka staje się jeszcze bardziej atrakcyjna. 



Święty Mikołaj


      Na dalekiej północy przygotowania do świąt idą pełną parą. Elfy przygotowują pudełka na prezenty, wszędzie panuje świąteczna gorączka, a Mikołaj, jakby nie zauważając tego wszystkiego, siedzi smutny i patrzy w okno.  Martwi się tym, czego nie zauważył nikt inny - w tym roku nie dostał ani jednego listu od dzieci...

       Tymczasem w pozostałej części świata także trwają przygotowania do świąt. Dzieci ubierają choinki i robią pod nimi miejsce na świąteczne prezenty. Nie mają pojęcia o tym, że ich listy nie dotarły jeszcze do Mikołaja.

       Okazuje się, że listonoszem, który powinien dostarczyć listy Świętemu, jest niedźwiedź Bruno, a jak wiadomo niedźwiedzie późną jesienią zapadają w zimowy sen i śpią aż do wiosny. Skąd więc Mikołaj będzie wiedział o czym marzą dzieci?

      Czytając tę niewielką książeczkę dzieci będą mogły dowiedzieć się czy bohaterowie bajki otrzymają upragnione prezenty, o które prosili Mikołaja, przykleić naklejki obrazujące treści z danej strony, a na koniec jeszcze pokolorować kolorowankę.






     Łamigłówki mądrej główki

        Ze świątecznych łamigłówek w nasze ręce trafiły dwie książeczki:
- 100 zabaw ze Świętym Mikołajem - dla dzieci 3-4 letnich - dla Kruszynki
- Zimowe łamigłówki - dla dzieci 5-7 letnich - dla Myszki

     W obu książeczkach znajdziemy liczne zagadki, labirynty, kolorowanki, rysowanie obrazków za pomocą łączenia punktów, dopasowywanie brakujących fragmentów układanki, łączenie cech, wyszukiwanie ukrytych obrazków.

      Zadania, które świetnie wpisując się w zimowo świąteczny klimat, z pewnością urozmaicą nie jeden z długich wieczorów, posiadają trzy stopnie trudności, dzięki czemu stawiają przed dziećmi różne wyzwania. Po rozwiązaniu kilku trudniejszych łamigłówek, dziecko trafia na łatwiejszą i nabiera nowej energii do dalszej pracy. Przynajmniej u nas tak to działa. 

       Dzięki tym aktywizującym książeczkom dzieci trenują koncentrację, rozwijają spostrzegawczość, ćwiczą logiczne myślenie i świetnie się bawią.



Z świątecznym zestawem książek od wydawnictwa Siedmioróg nuda w zimowe wieczory  z pewnością nam nie grozi.




Komentarze

  1. Fantastyczne te Opowieści o Mikołaju, musimy ich poszukać :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetna zabawa i można się nauczyć czegoś :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mikołaj jest w stanie przekonać dzieci nie tylko do tego, żeby były grzeczne :)

      Usuń
  3. Super takie tematyczne książki. Ja dziś z Mikołajem wyciągnęłam jakieś kolorowanki. Natomiast na grudzień zaplanowaną mamy lekturę o narodzinach Jezusa.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. My o narodzinach Jezusa czytamy głównie Biblię, przydałoby nam się też coś innego.

      Usuń
  4. Mikołaj już nas odwiedził, ale chętnie sięgamy do książeczek o nim.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Będziecie go mogli wówczas zachować u siebie na cały rok :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Detektyw Pozytywka

        Nowa seria ćwiczeń na tablicę interaktywną z genial.ly właśnie pojawia się na blogu - nasze lektury .  Mam nadzieję, że chętnie będą z niej korzystali nauczyciele klas początkowych, a także rodzice, którzy będą chcieli przybliżyć swoim pociechom klasykę literatury dziecięcej.

Wielki skarbiec bajek

      Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Kopciuszek, Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków - któż z nas nie zna tych bajek? Pamiętam jak chodziłyśmy z siostrą spać do babci, która wieczorami przenosiła nas w magiczny świat bajek. Jakoś wówczas nie było straszne to, że aby wydostać Babcię i Czerwonego Kapturka z brzucha wilka trzeba było mu rozciąć brzuch. Baba Jaga, która spłonęła w piecu przeznaczonym dla Jasia, także nie przerażała. 

Cukierku, Ty łobuzie

       Cukierek to psotny kotek, który podbił serca wielu dzieci i (na szczęście) nie zmienił tego fakt, że jego przygody zostały szkolną lekturą.

Wiersze na długie wieczory

    " - Dziadku, dziadku,      Posiedź ze mną,      Opowiedz mi bajkę senną.      Senną , ciemną i przyjemną."

Wachlarz z piórek DIY

Wachlarz z piórek DIY         Wachlarz z piórek DIY zrobiłyśmy z dziewczynkami w ramach przygotowania lekcji dla trzeciej klasy o uczuciach i Japonii. 

Kaszolina - masa plastyczna z kaszy manny

      Wykonanie masy plastycznej z kaszy manny jest niezwykle proste, a do jej zrobienia potrzebne są tylko dwa składniki: kasza i woda. 

Galaktyka w słoiku

      Próbowaliście kiedyś zamknąć całą galaktykę w słoiku ? My spróbowaliśmy i wiecie co? Udało nam się! I wcale nie było takie trudne.

22 kwietnia Dzień Ziemi

     22 kwietnia obchodzony jest światowy dzień Ziemi z tej okazji zebrałam dla swoich uczniów (dla Was i Waszych uczniów także) kilka filków, ciekawostek i gier zwiazanych z ekologią.

Kraków - Ogród Doświadczeń

           Gdy w sierpniu poznałam rozpiskę nowej edycji Dziecka na warsztat od razu zaczęłam się zastanawiać co będziemy robić przez najbliższe miesiące. Staram się tak planować warsztaty aby dziewczynki były zadowolone i przy okazji może czegoś się nauczyły. 

Ciastolina bez gotowania

       Bardzo lubimy bawić się różnego rodzaju masami plastycznymi . Masa plastyczna to nie tylko świetna zabawa, ale także bardzo dobre ćwiczenie wpływające na rozwój mowy, z czym nadal walczymy. 

Facebook