Przejdź do głównej zawartości

Czy rośliny piją?


     Człowiek aby żyć musi pić wodę. Podobnie sytuacja wygląda ze zwierzętami, a jak to jest u roślin? Czy rośliny też piją? Co prawda podlewamy kwiatki aby nie uschły, ale dzieciom chyba nie przemawia zbytnio do wyobraźnie.


     Dlatego właśnie spróbowałyśmy to sprawdzić eksperymentalnie. W pięciu szklankach zabarwiłyśmy wodę barwnikami spożywczymi i do każdej z nich wsadziłyśmy po jednym listku kapusty pekińskiej. 


    Żeby dziewczynki zbyt się nie niecierpliwiły czekając na efekty doświadczenia przygotowałyśmy go wieczorem, aby na rano było już gotowe. 

      Gdy wstałyśmy rano listki kapusty miały już inne kolory, a po przyjściu z przedszkola efekty były jeszcze lepiej widoczne.







      Oprócz tego, że rośliny zmieniły kolor okazało się także, że w szklankach zostało mniej wody niż było jej na początku. Wniosek mógł być tylko jeden: rośliny także potrzebują wody aby żyć.



Komentarze

  1. Czadowe. My poilismy stokrotki...ale widze ze w pekinakiej lepszy efekt

    OdpowiedzUsuń
  2. Patrząc na ten eksperyment przypomniałam sobie, że jak byłam dzieckiem zastanawiałam się skąd w kwiaciarniach biorą kwiatki we wszystkich kolorach tęczy ;-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ale genialnie te liście teraz wyglądają :) Macie nową odmianę kwiatów :))))

    OdpowiedzUsuń
  4. O rany! Genialny eksperyment. A wizualnie jaki ładny ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Kiedy zobaczyłam miniaturkę - to wydawało mi się, że włożyliście do tych szklanek bibułę ;) Efekt naprawdę piękny - i zaskakujący.

    OdpowiedzUsuń
  6. wow nie wiedziłam że takie fajne efekty dają takie eksperymenty

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Detektyw Pozytywka

        Nowa seria ćwiczeń na tablicę interaktywną z genial.ly właśnie pojawia się na blogu - nasze lektury .  Mam nadzieję, że chętnie będą z niej korzystali nauczyciele klas początkowych, a także rodzice, którzy będą chcieli przybliżyć swoim pociechom klasykę literatury dziecięcej.

Wielki skarbiec bajek

      Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Kopciuszek, Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków - któż z nas nie zna tych bajek? Pamiętam jak chodziłyśmy z siostrą spać do babci, która wieczorami przenosiła nas w magiczny świat bajek. Jakoś wówczas nie było straszne to, że aby wydostać Babcię i Czerwonego Kapturka z brzucha wilka trzeba było mu rozciąć brzuch. Baba Jaga, która spłonęła w piecu przeznaczonym dla Jasia, także nie przerażała. 

Wachlarz z piórek DIY

Wachlarz z piórek DIY         Wachlarz z piórek DIY zrobiłyśmy z dziewczynkami w ramach przygotowania lekcji dla trzeciej klasy o uczuciach i Japonii. 

Cukierku, Ty łobuzie

       Cukierek to psotny kotek, który podbił serca wielu dzieci i (na szczęście) nie zmienił tego fakt, że jego przygody zostały szkolną lekturą.

Wiersze na długie wieczory

    " - Dziadku, dziadku,      Posiedź ze mną,      Opowiedz mi bajkę senną.      Senną , ciemną i przyjemną."

Ciastolina bez gotowania

       Bardzo lubimy bawić się różnego rodzaju masami plastycznymi . Masa plastyczna to nie tylko świetna zabawa, ale także bardzo dobre ćwiczenie wpływające na rozwój mowy, z czym nadal walczymy. 

Kaszolina - masa plastyczna z kaszy manny

      Wykonanie masy plastycznej z kaszy manny jest niezwykle proste, a do jej zrobienia potrzebne są tylko dwa składniki: kasza i woda. 

Galaktyka w słoiku

      Próbowaliście kiedyś zamknąć całą galaktykę w słoiku ? My spróbowaliśmy i wiecie co? Udało nam się! I wcale nie było takie trudne.

22 kwietnia Dzień Ziemi

     22 kwietnia obchodzony jest światowy dzień Ziemi z tej okazji zebrałam dla swoich uczniów (dla Was i Waszych uczniów także) kilka filków, ciekawostek i gier zwiazanych z ekologią.

Poznajemy kontynenty

     Podróże to nasza pasja. Na dysku czeka na opublikowanie i opisanie wiele zdjęć z naszych wakacyjnych wojaży.  Niestety domowy budżet z gumy nie jest, podobnie zresztą jak czas, więc powracamy do naszych podróży palcem po mapie w ramach projektu Mali Podróżnicy . 

Facebook