Przejdź do głównej zawartości

Wodny mikroskop


     Piątek - weekendu początek. Czas więc na eksperyment. Dziś prezentujemy wodny mikroskop - łatwy i szybki w wykonaniu niestety bardzo niefotogeniczny.


     Do jego przygotowania potrzebny jest tylko kawałek kartonu, kawałek przejrzystego plastiku i kropla wody.

     W kartonie należy wykonać małą dziurkę, na której trzeba umieścić plastik. Przed jego przyklejeniem dałam dziewczynkom jeszcze karton do pomalowania żeby nasz mikroskop był ładniejszy. Sama w międzyczasie zajęłam się przygotowywaniem następnej zabawy (na poniedziałkowe Dziecko na warsztat) i to niestety zniechęciło moje córeczki do rysowana. Nabazgrały kilka kresek i stwierdziły, że gotowe.


   Gdy plastik był już przyklejony do kartonu sprawdziłyśmy jak przez otwór widać litery w książce. Jak się można było tego spodziewać litery wyglądały dokładnie tak samo jak gdy patrzyło się na nie bez oprzyrządowania.

     
     Aby powstał mikroskop należało wykonać jeszcze jedną czynność - umieścić kroplę wody na plastiku dokładnie nad dziurką.  Teraz litery w książce wyglądały inaczej, były większe.



     Niestety ciężko to uchwycić na fotografii, ale dziewczynom spodobało się oglądanie napisów przez własnoręcznie stworzone szkło powiększające.


    Kropla wody ma taki sam kształt jak szkło powiększające. Promienie światłą, przechodząc przez nią, ulegają załamaniu dlatego przedmiot, na który patrzymy wydaje nam się większy.


Komentarze

  1. super! Nie robiliśmy tego nigdy.

    OdpowiedzUsuń
  2. świetne kropelkowe szkło powiększające

    OdpowiedzUsuń
  3. Pomysłowe.
    My jeszcze tego nie robiliśmy. Jeszcze nic z optyki nie robiliśmy. Dziękujemy za inspirację i zapraszamy do nas na nowy eksperyment ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Będę musiała zrobić z podopieczną :)

    OdpowiedzUsuń
  5. ciekawy eksperyment:) jak zawsze.;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Żeby było bardziej fotogenicznie i lepiej widocznie, dobrze użyć zamiast kartony dużej, płaskiej nakrętki na śrubę. :)

    OdpowiedzUsuń
  7. oo ciekawe muszę to pokazać chłopakom

    OdpowiedzUsuń
  8. Mi już brakuje słów... Kolejny genialny eksperyment.

    OdpowiedzUsuń
  9. Rewelacja, jestem pod wielkim wrażeniem :-)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Detektyw Pozytywka

        Nowa seria ćwiczeń na tablicę interaktywną z genial.ly właśnie pojawia się na blogu - nasze lektury .  Mam nadzieję, że chętnie będą z niej korzystali nauczyciele klas początkowych, a także rodzice, którzy będą chcieli przybliżyć swoim pociechom klasykę literatury dziecięcej.

Wielki skarbiec bajek

      Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Kopciuszek, Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków - któż z nas nie zna tych bajek? Pamiętam jak chodziłyśmy z siostrą spać do babci, która wieczorami przenosiła nas w magiczny świat bajek. Jakoś wówczas nie było straszne to, że aby wydostać Babcię i Czerwonego Kapturka z brzucha wilka trzeba było mu rozciąć brzuch. Baba Jaga, która spłonęła w piecu przeznaczonym dla Jasia, także nie przerażała. 

Wachlarz z piórek DIY

Wachlarz z piórek DIY         Wachlarz z piórek DIY zrobiłyśmy z dziewczynkami w ramach przygotowania lekcji dla trzeciej klasy o uczuciach i Japonii. 

Cukierku, Ty łobuzie

       Cukierek to psotny kotek, który podbił serca wielu dzieci i (na szczęście) nie zmienił tego fakt, że jego przygody zostały szkolną lekturą.

Wiersze na długie wieczory

    " - Dziadku, dziadku,      Posiedź ze mną,      Opowiedz mi bajkę senną.      Senną , ciemną i przyjemną."

Ciastolina bez gotowania

       Bardzo lubimy bawić się różnego rodzaju masami plastycznymi . Masa plastyczna to nie tylko świetna zabawa, ale także bardzo dobre ćwiczenie wpływające na rozwój mowy, z czym nadal walczymy. 

Kaszolina - masa plastyczna z kaszy manny

      Wykonanie masy plastycznej z kaszy manny jest niezwykle proste, a do jej zrobienia potrzebne są tylko dwa składniki: kasza i woda. 

Galaktyka w słoiku

      Próbowaliście kiedyś zamknąć całą galaktykę w słoiku ? My spróbowaliśmy i wiecie co? Udało nam się! I wcale nie było takie trudne.

22 kwietnia Dzień Ziemi

     22 kwietnia obchodzony jest światowy dzień Ziemi z tej okazji zebrałam dla swoich uczniów (dla Was i Waszych uczniów także) kilka filków, ciekawostek i gier zwiazanych z ekologią.

Poznajemy kontynenty

     Podróże to nasza pasja. Na dysku czeka na opublikowanie i opisanie wiele zdjęć z naszych wakacyjnych wojaży.  Niestety domowy budżet z gumy nie jest, podobnie zresztą jak czas, więc powracamy do naszych podróży palcem po mapie w ramach projektu Mali Podróżnicy . 

Facebook