Przejdź do głównej zawartości

Między zerem a nieskończonością - łowienie ryb - gra DIY


      Matematyka jest piękna powraca! Pierwszym tematem są cyfry. Myszka, na szczęście, ma z nimi coraz mniejszy problem, ale wiedzę zawsze warto utrwalić. 


     Żeby uprzyjemnić Myszce powtarzanie cyfr, a Kruszynkę zacząć wprowadzać w ich świat przygotowałam dla nich mini grę - łowienie ryb. Łowiłyśmy już kiedyś cyferki z miski wypełnionej wodą (TU), dziewczynkom bardzo się ta zabawa podobała, jednak dla naszych paneli nie była zbyt bezpieczna. Niestety zbyt dużo wody w niekontrolowany sposób opuszczało miskę. Dlatego tym razem przygotowałam zdecydowanie bardziej suche łowisko.


      Z kreatywnej pianki (którą ostatnio pokochałam) wycięłam 22 różnokolorowe rybki, na których napisałam liczby od 0 do 10. Każda cyfra pojawiła się dwa razy żeby było więcej ryb w łowisku.


        Rybki mają pod spodem przyklejone jednogroszówki, aby można je było łowić wędką wyposażoną w magnes. Dopiero w trakcie przygotowywania gry odkryłam, że nie wszystkie pieniążki zrobione są dokładnie z tego samego stopu metali, tylko niektóre grosze "łapały" się na magnes.

     Wędki zrobiłam ze wspomnianego wcześniej magnesu przyklejonego taśmą klejącą do tasiemki, która z kolei połączona jest z patyczkiem do szaszłyków.



       Do gry wykorzystałyśmy także nakrętki z cyferkami, które już nie raz towarzyszyły nam w zabawie (TU, TU i TU).

     Dziewczynki losowały sobie po 5 nakrętek, ta z nich która szybciej złowiła rybki o tych samych numerach wygrywała.





     Łowienie rybek to nie tylko fajny sposób na zabawę i naukę cyferek (lub ich utrwalanie), ale także świetne ćwiczenie na koordynację ręka-oko oraz motorykę małą. Wbrew pozorom złowienie piankowej rybki nie jest dla dzieci takie łatwe.






Komentarze

  1. Ja uwielbiam gry DIY, a Wasza jest jak zawsze cudna :-) uwielbiam Twoje pomysły :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Trzeba przyznać, że macie głowę pełną pomysłów :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Magnesy to jest to, co maluchy lubią najbardziej, a przy Waszych magnetycznych rybkach Dziewczynki jeszcze się czegoś nauczą.

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetne połączenie zabawy z nauką - uwielbiam gry hand made, a Wasza jest wspaniała (y)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Detektyw Pozytywka

        Nowa seria ćwiczeń na tablicę interaktywną z genial.ly właśnie pojawia się na blogu - nasze lektury .  Mam nadzieję, że chętnie będą z niej korzystali nauczyciele klas początkowych, a także rodzice, którzy będą chcieli przybliżyć swoim pociechom klasykę literatury dziecięcej.

Wielki skarbiec bajek

      Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Kopciuszek, Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków - któż z nas nie zna tych bajek? Pamiętam jak chodziłyśmy z siostrą spać do babci, która wieczorami przenosiła nas w magiczny świat bajek. Jakoś wówczas nie było straszne to, że aby wydostać Babcię i Czerwonego Kapturka z brzucha wilka trzeba było mu rozciąć brzuch. Baba Jaga, która spłonęła w piecu przeznaczonym dla Jasia, także nie przerażała. 

Cukierku, Ty łobuzie

       Cukierek to psotny kotek, który podbił serca wielu dzieci i (na szczęście) nie zmienił tego fakt, że jego przygody zostały szkolną lekturą.

Wachlarz z piórek DIY

Wachlarz z piórek DIY         Wachlarz z piórek DIY zrobiłyśmy z dziewczynkami w ramach przygotowania lekcji dla trzeciej klasy o uczuciach i Japonii. 

Kaszolina - masa plastyczna z kaszy manny

      Wykonanie masy plastycznej z kaszy manny jest niezwykle proste, a do jej zrobienia potrzebne są tylko dwa składniki: kasza i woda. 

Galaktyka w słoiku

      Próbowaliście kiedyś zamknąć całą galaktykę w słoiku ? My spróbowaliśmy i wiecie co? Udało nam się! I wcale nie było takie trudne.

Kraków - Ogród Doświadczeń

           Gdy w sierpniu poznałam rozpiskę nowej edycji Dziecka na warsztat od razu zaczęłam się zastanawiać co będziemy robić przez najbliższe miesiące. Staram się tak planować warsztaty aby dziewczynki były zadowolone i przy okazji może czegoś się nauczyły. 

22 kwietnia Dzień Ziemi

     22 kwietnia obchodzony jest światowy dzień Ziemi z tej okazji zebrałam dla swoich uczniów (dla Was i Waszych uczniów także) kilka filków, ciekawostek i gier zwiazanych z ekologią.

Przebiśniegi z wacików

     Piękno jest pojęciem względnym. Dla jednych piękna praca plastyczna wykonana przez dziecko to taka do wykonania której rodzic/nauczyciel wszystko przygotował, równo powycinał elementy i instruował dziecko krok po kroku co ma robić, i jak wszystko posklejać aby praca ładnie prezentowała się na wystawce. Dla innych piękna praca to taka, w której dziecko wszystko zrobiło samo, według własnej inwencji, gdzie kolory niekoniecznie zgadzają się z tym co ma swój pierwowzór w przyrodzie, kreski narysowane niewprawną rączką są krzywe, a wycięta nożyczkami linia bardziej przypomina zygzak niż prostą. 

Wyklejanka z kolorowego ryżu

       Kilka dni temu rozpoczęliśmy przygotowania do kolejnego warsztatu w ramach akcji Dziecko na Warsztat. Tym razem omawiamy Australię, a jedną z zabaw było wyklejanie różnymi rodzajami kaszy kangura i misia koala (cały warsztat będzie do zobaczenia już w poniedziałek). Myszce tak bardzo spodobało się to zajęcie, że przygotowałam jego inną wersję.

Facebook