Przejdź do głównej zawartości

Pierzemy brudne pieniądze



      Dziś krótko, zwięźle i na temat. Będziemy prali brudne pieniądze.


      Do wykonania doświadczenia potrzebne są:
- dwie miedziane, niezbyt czyste monety
- woda
- cytryna

     Gdy spytałam dziewczynki czy można umyć monety, padła odpowiedź -  "woda". W związku z tym na pierwszą monetę nalałyśmy trochę wody.  Dla porównania na drugą monetę dałyśmy kilka kropel cytryny.


     Już po kilku minutach było można było zaobserwować, że z monetą na którą była nalana woda nic się nie dzieje, natomiast fragment monety pod sokiem z cytryny robi się jaśniejszy, czystszy.


     Wytarłyśmy ręcznikiem papierowym nasze monety i sprawdziłyśmy, która z nich jest czystsza niż przed "praniem". Okazało się, że woda w ogóle nie oczyściła monety, w przeciwieństwie do soku z cytryny.

        Jak to się stało? Na miedzianych monetach w kontakcie z powietrzem tworzy się matowa warstwa, która nie rozpuszcza się w wodzie i jest trudna do usunięcia. Kwas zawarty w soku z cytryny radzi sobie z nalotem dużo lepiej, wyżera matową warstwę i odsłania błyszczącą miedź.


    Na zdjęciach niestety nie widać tego tak dokładnie, ale możecie mi wierzyć, że na żywo wygląda to dużo lepiej. 

     Na poniższym zdjęciu trochę wyraźniej widać na monecie po prawej stronie gdzie była kropla soku z cytryny.




Komentarze

  1. Świetny sposób, zwłaszcza , że czasem monety są w fatalnym stanie, a niektóre sklepy nie chcą takich przyjmować :(

    OdpowiedzUsuń
  2. Super pomysł na takie doświadczenie ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Sposób na wyczyszczenie brudnych grosików...a czasem znajduję takie na szczęście - teraz będę wiedzieć co zrobić żeby to szczęście przyniosły - wyczyścić je porządnie he he

    OdpowiedzUsuń
  4. Tytuł wpisu dość kontrowersyjny :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Super eksperyment. Tytuł posta mnie zaciekawil. Juz czułam ze będzie ciężki i trudny temat a tu cos takiego. ;) pozdrawiam Karolina

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na peanie grubszych pieniędzy bym się nie zdecydowała :)

      Usuń
  6. Nie jak Al Capone, ale tez spektakularnie :-)

    OdpowiedzUsuń
  7. Wszystko pod ręką i jaki świetny eksperyment można zrobić :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Swietne jako eksperyment dla dziecka 😉
    A tak nawiasem mówiąc ja piorę brudne pieniądze najzwyczajniej w świecie w pralce 😂 zazwyczaj w kieszeniach spodni 😂

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Detektyw Pozytywka

        Nowa seria ćwiczeń na tablicę interaktywną z genial.ly właśnie pojawia się na blogu - nasze lektury .  Mam nadzieję, że chętnie będą z niej korzystali nauczyciele klas początkowych, a także rodzice, którzy będą chcieli przybliżyć swoim pociechom klasykę literatury dziecięcej.

Galaktyka w słoiku

      Próbowaliście kiedyś zamknąć całą galaktykę w słoiku ? My spróbowaliśmy i wiecie co? Udało nam się! I wcale nie było takie trudne.

Przebiśniegi z wacików

     Piękno jest pojęciem względnym. Dla jednych piękna praca plastyczna wykonana przez dziecko to taka do wykonania której rodzic/nauczyciel wszystko przygotował, równo powycinał elementy i instruował dziecko krok po kroku co ma robić, i jak wszystko posklejać aby praca ładnie prezentowała się na wystawce. Dla innych piękna praca to taka, w której dziecko wszystko zrobiło samo, według własnej inwencji, gdzie kolory niekoniecznie zgadzają się z tym co ma swój pierwowzór w przyrodzie, kreski narysowane niewprawną rączką są krzywe, a wycięta nożyczkami linia bardziej przypomina zygzak niż prostą. 

Cukierku, Ty łobuzie

       Cukierek to psotny kotek, który podbił serca wielu dzieci i (na szczęście) nie zmienił tego fakt, że jego przygody zostały szkolną lekturą.

Kubuś Puchatek i Przyjaciele. Wielka Księga Opowieści.

      "Już pora wstać wyruszyć z domu, przyjaciela spotkać znów. Miły, okrągły, puchaty, bo to jest mój Kubuś, Puchatek Kubuś..." Kto z nas nie zna Misia o Bardzo Małym Rozumku , o którym jest przytoczona powyższa piosenka?

Ilustrowany Atlas Świata dla dzieci - Dookoła Świata

     Uwielbiam podróże.  Australia, Skandynawia, Bałkany, zamki nad Loarą, podróż przez Amerykę Południową, Wielki Kanion, Himalaje, Bali, Meksyk... długo mogłabym wymienić miejsca, które chciałabym odwiedzić,  poznać,  zobaczyć.

Mikołajkowe prezenty - sieci handlowe

     Sieci handlowe prześcigają się w przygotowywaniu oferty na prezenty mikołajkowe. Ja najchętniej zakupy robię jednak w internecie, tłok w sklepach mnie przytłacza i strasznie męczy. Jednak dla tych z Was, którzy preferują tradycyjne zakupy, wolą oglądnąć, dotknąć, sprawdzić kupowany przedmiot przygotowałam zestaw gazetek promocyjnych z zabawkami dla dzieci. 

Wyklejanka z kolorowego ryżu

       Kilka dni temu rozpoczęliśmy przygotowania do kolejnego warsztatu w ramach akcji Dziecko na Warsztat. Tym razem omawiamy Australię, a jedną z zabaw było wyklejanie różnymi rodzajami kaszy kangura i misia koala (cały warsztat będzie do zobaczenia już w poniedziałek). Myszce tak bardzo spodobało się to zajęcie, że przygotowałam jego inną wersję.

Kraków - Ogród Doświadczeń

           Gdy w sierpniu poznałam rozpiskę nowej edycji Dziecka na warsztat od razu zaczęłam się zastanawiać co będziemy robić przez najbliższe miesiące. Staram się tak planować warsztaty aby dziewczynki były zadowolone i przy okazji może czegoś się nauczyły. 

Kaszolina - masa plastyczna z kaszy manny

      Wykonanie masy plastycznej z kaszy manny jest niezwykle proste, a do jej zrobienia potrzebne są tylko dwa składniki: kasza i woda. 

Facebook