Przejdź do głównej zawartości

Pierzemy brudne pieniądze



      Dziś krótko, zwięźle i na temat. Będziemy prali brudne pieniądze.


      Do wykonania doświadczenia potrzebne są:
- dwie miedziane, niezbyt czyste monety
- woda
- cytryna

     Gdy spytałam dziewczynki czy można umyć monety, padła odpowiedź -  "woda". W związku z tym na pierwszą monetę nalałyśmy trochę wody.  Dla porównania na drugą monetę dałyśmy kilka kropel cytryny.


     Już po kilku minutach było można było zaobserwować, że z monetą na którą była nalana woda nic się nie dzieje, natomiast fragment monety pod sokiem z cytryny robi się jaśniejszy, czystszy.


     Wytarłyśmy ręcznikiem papierowym nasze monety i sprawdziłyśmy, która z nich jest czystsza niż przed "praniem". Okazało się, że woda w ogóle nie oczyściła monety, w przeciwieństwie do soku z cytryny.

        Jak to się stało? Na miedzianych monetach w kontakcie z powietrzem tworzy się matowa warstwa, która nie rozpuszcza się w wodzie i jest trudna do usunięcia. Kwas zawarty w soku z cytryny radzi sobie z nalotem dużo lepiej, wyżera matową warstwę i odsłania błyszczącą miedź.


    Na zdjęciach niestety nie widać tego tak dokładnie, ale możecie mi wierzyć, że na żywo wygląda to dużo lepiej. 

     Na poniższym zdjęciu trochę wyraźniej widać na monecie po prawej stronie gdzie była kropla soku z cytryny.




Komentarze

  1. Świetny sposób, zwłaszcza , że czasem monety są w fatalnym stanie, a niektóre sklepy nie chcą takich przyjmować :(

    OdpowiedzUsuń
  2. Super pomysł na takie doświadczenie ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Sposób na wyczyszczenie brudnych grosików...a czasem znajduję takie na szczęście - teraz będę wiedzieć co zrobić żeby to szczęście przyniosły - wyczyścić je porządnie he he

    OdpowiedzUsuń
  4. Tytuł wpisu dość kontrowersyjny :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Super eksperyment. Tytuł posta mnie zaciekawil. Juz czułam ze będzie ciężki i trudny temat a tu cos takiego. ;) pozdrawiam Karolina

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na peanie grubszych pieniędzy bym się nie zdecydowała :)

      Usuń
  6. Nie jak Al Capone, ale tez spektakularnie :-)

    OdpowiedzUsuń
  7. Wszystko pod ręką i jaki świetny eksperyment można zrobić :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Swietne jako eksperyment dla dziecka 😉
    A tak nawiasem mówiąc ja piorę brudne pieniądze najzwyczajniej w świecie w pralce 😂 zazwyczaj w kieszeniach spodni 😂

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Detektyw Pozytywka

        Nowa seria ćwiczeń na tablicę interaktywną z genial.ly właśnie pojawia się na blogu - nasze lektury .  Mam nadzieję, że chętnie będą z niej korzystali nauczyciele klas początkowych, a także rodzice, którzy będą chcieli przybliżyć swoim pociechom klasykę literatury dziecięcej.

Wielki skarbiec bajek

      Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Kopciuszek, Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków - któż z nas nie zna tych bajek? Pamiętam jak chodziłyśmy z siostrą spać do babci, która wieczorami przenosiła nas w magiczny świat bajek. Jakoś wówczas nie było straszne to, że aby wydostać Babcię i Czerwonego Kapturka z brzucha wilka trzeba było mu rozciąć brzuch. Baba Jaga, która spłonęła w piecu przeznaczonym dla Jasia, także nie przerażała. 

Wachlarz z piórek DIY

Wachlarz z piórek DIY         Wachlarz z piórek DIY zrobiłyśmy z dziewczynkami w ramach przygotowania lekcji dla trzeciej klasy o uczuciach i Japonii. 

Cukierku, Ty łobuzie

       Cukierek to psotny kotek, który podbił serca wielu dzieci i (na szczęście) nie zmienił tego fakt, że jego przygody zostały szkolną lekturą.

Ciastolina bez gotowania

       Bardzo lubimy bawić się różnego rodzaju masami plastycznymi . Masa plastyczna to nie tylko świetna zabawa, ale także bardzo dobre ćwiczenie wpływające na rozwój mowy, z czym nadal walczymy. 

Wiersze na długie wieczory

    " - Dziadku, dziadku,      Posiedź ze mną,      Opowiedz mi bajkę senną.      Senną , ciemną i przyjemną."

Kaszolina - masa plastyczna z kaszy manny

      Wykonanie masy plastycznej z kaszy manny jest niezwykle proste, a do jej zrobienia potrzebne są tylko dwa składniki: kasza i woda. 

Galaktyka w słoiku

      Próbowaliście kiedyś zamknąć całą galaktykę w słoiku ? My spróbowaliśmy i wiecie co? Udało nam się! I wcale nie było takie trudne.

22 kwietnia Dzień Ziemi

     22 kwietnia obchodzony jest światowy dzień Ziemi z tej okazji zebrałam dla swoich uczniów (dla Was i Waszych uczniów także) kilka filków, ciekawostek i gier zwiazanych z ekologią.

Poznajemy kontynenty

     Podróże to nasza pasja. Na dysku czeka na opublikowanie i opisanie wiele zdjęć z naszych wakacyjnych wojaży.  Niestety domowy budżet z gumy nie jest, podobnie zresztą jak czas, więc powracamy do naszych podróży palcem po mapie w ramach projektu Mali Podróżnicy . 

Facebook