Przejdź do głównej zawartości

Tata Miś - hop z kry na krę


     Nie tylko dzieci się brudzą, pobrudziły się także małe niedźwiadki, które malowały igloo. Tata Miś nie jest zadowolony tym faktem i wysyła swoje pociechy do kąpieli.


     Tak rozpoczyna się nowa, wciągająca, gra wydawnictwa Egmont. Tata Miś - hop z kry na krę jest przeznaczona dla dzieci od 5 roku życia, choć Kruszynka także czasami zasiada z nami do rozgrywki. 

     W pudełku znajdziemy:
- drewnianego Tatę Misia oraz 6 kolorowych, pobrudzonych farbą, niedźwiadków
- 6 kostek z narysowanymi krami na niektórych ściankach
- 16 kafelków w kształcie kier, w tym 1 kafelek z wanną i 2 kafelki z popękaną krą






     Dzięki temu, że gra nie posiada standardowej planszy i możemy sami układać trasę wyścigu, według własnej fantazji, rozgrywka nigdy nie będzie wyglądała tak samo. Ogranicza nas tylko powierzchnia stołu - dlatego my często gramy na podłodze. 

     Przy układaniu trasy należy pamiętać o dwóch zasadach: ostatnią krą musi być kra przedstawiająca wannę, a na 6 i 12 pozycji należy umieścić kafelek z popękaną krą. 


     Zasady gry są dość proste: Gracz w swojej kolejce zawsze układa Tatę Misia przy swoim Małym Misiu i rzuca 6 kostkami. Po rzucie odkłada wszystkie, na których wypadły kry i przesuwa Tatę Misia o taką samą liczbę pól. W tym momencie pojawia się miejsce na ryzyko, gracz musi zdecydować czy rzuca pozostałymi kostkami, czy przesuwa Małego Misia do taty. Jeśli zdecyduje się na rzut, a na kostkach nie pojawią się kry Tata Miś idzie do następnego gracza, a Mały Miś nie zmienia swojego miejsca. Jeśli gracz za każdym razem wyrzuci na kostkach choć jedną krę może kontynuować rzuty tak długo jak chce. Tata Miś zawsze idzie przodem, aby sprawdzić czy trasa jest bezpieczna, dlatego nie może się zatrzymać na popękanej krze, gdy na niej stanie gracz musi po raz kolejny rzucać kostkami (podobnie gdy na wszystkich 6 kostkach wypadną kry). 






     Tata ma ze swoimi dzieciakami dużo pracy więc nic dziwnego, że często pada na twarz.


     Planszę można modyfikować w trakcie gry. Gdy za ostatnim Misiem jest więcej niż 1 kafelek, to 1 krę odkładamy do pudełka, a pozostałe przekładamy przed wannę.

     Zwycięża oczywiście ten gracz, który pierwszy doprowadzi Małego Misia do wanny.


     Jak już wspominałam powyżej, Kruszynka także czasami z nami gra. A jeśli Kruszynka zaczyna i, co najważniejsze, kończy grę dla 5 latków to jest to dla gry najlepsza recenzja. 

     Przy okazji gry dzieci uczą się oceniać ryzyko i podejmować decyzje, a młodsze pociechy także liczyć. Ale to co dla mnie jest najważniejsze, w każdej zabawie z dziećmi, to ćwiczenie koncentracji i skupienia, bo z tym u nas różnie bywa.

      W trakcie rozgrywki można miło, w rodzinnym gronie, spędzić czas, nie każda gra musi przecież "przemycać" wartości edukacyjne. Czas spędzony wspólnie jest równie ważny, jeśli nawet nie ważniejszy. 




      Mnie najbardziej w grze bardzo podoba się to, że mam wpływ na długość rozgrywki i mogę nią nieznacznie manipulować. Gdy widzę, że dziewczyny zaczynają się wiercić i tracą powoli cierpliwość nie przekładam kafelków do przodu, natomiast, jeśli dziewczynki są ciągle zainteresowane, a z ich twarzy nie znika uśmiech, przekładam do przodu wszystkie kry. Mogłoby się wydawać, że w ten sposób rozgrywka nigdy się nie kończy, jednak tak nie jest. Już nie raz okazało się, że Myszka nie tylko lubi ryzykować, ale także ma dużo szczęścia i dochodziła do wanny zanim ja zdążyłam w ogóle wyruszyć w drogę. 

     Dziewczynki bardzo lubią grać w misie, jednak Myszka przez długi czas miała jeden bardzo poważny problem - gdzie jest mama? Dla niej jest bardzo ważne żeby cała rodzina była w komplecie, nawet jak koloruje obrazek w kolorowance, na którym jest narysowana jakaś dziewczynka, to pyta gdzie jest jej mama. Podobnie było w trakcie gry, cały czas dopytywała gdzie jest Mama Miś i dlaczego nie ma jej z misiami. Starałam się wymyślać różne odpowiedzi, że jest w domu i gotuje obiad, że odpoczywa itp, jednak takie tłumaczenia jej w ogóle nie zadowalały, mama musi być i koniec! Rodzina musi być w komplecie! Co prawda jak taty nie ma to można to jakoś przeżyć, ale mama ma być zawsze i jej nieobecności nic nie tłumaczy.


Komentarze

  1. Ciekawa ta gra moja długo by nie wysiedziala zapewne Monika Flok

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dlatego ta gra jest taka fajna, można nie przekładać kafelków do przodu i wówczas gra jest krótka, w sam raz dla mało cierpliwych dzieci.

      Usuń
  2. I dla dzieci grających dużo i mało cierpliwych :) Świetna :)

    OdpowiedzUsuń
  3. jak przejrzyście opisałaś reguły gry! brzmią tu dużo lepiej niż u mnie i w instrukcji ;)
    a co do dylematów Twojej Myszki - myślę, że to niezły pretekst do rozmowy o różnych konfiguracjach rodzinnych
    Twoje dziewczynki mają specyficzne doświadczenia i z pewnością doceniają to szczęście, że trafiły do pełnej, kochającej rodziny, ale taki model nie jest jedyny i nic nie gwarantuje
    misiaki mogą być równie szczęśliwe z jednym, troskliwym rodzicem! a, choć pewnie wiele mam małych dzieci się nie zgodzi, utrwalanie stereotypów o roli kobiety (gotuje obiad? tata może być nieobecny, a mama nie!?) bywa według mnie bardziej szkodliwe niż odrobina gorzkiej prawdy

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. aha! i czekam na 'oficjalne;, mailowe zgłoszenie do projektu Grajmy!

      Usuń
    2. Moje dziewczynki zdają sobie sprawę, że nie wszystkie dzieci mają oboje rodziców, choć nie wiem na ile to rozumieją. Dla nich najważniejsza jest mama i ona ma zawsze być przy nich, do nieobecności taty przez większość dnia są przyzwyczajone. To miałam na myśli w poście, naszą sytuację, a nie model rodziny w ogóle.

      Usuń
  4. Sprawiasz, że Ci zazdroszczę ;) kiedy i ja pobawię się takimi cudami z moją księżniczką!!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Uwierz mi już niedługo, sama się zdziwisz jak mała szybko urośnie.

      Usuń
  5. Kolejna recenzja tej gry sprawia że coraz bardziej ją chce :-)

    OdpowiedzUsuń
  6. Kolejna recenzja tej gry sprawia że coraz bardziej ją chce :-)

    OdpowiedzUsuń
  7. Mamy i bardzo lubimy. :) Solidnie wykonana gra.

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo fajna gra, a tak sobie pomyślałam, że mamę misiową można zawsze samodzielnie dorobić, skoro Myszce tak bardzo na tym zależy :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Po miesiącu gry przywykła już do tego, że jest tylko tata.

      Usuń
  9. Widzę że gra jest fajna i kiedyś chyba ją kupię

    OdpowiedzUsuń
  10. Na gry musimy jeszcze trochę poczekać, ale gra jest warta zapamiętania.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Najpierw zaopatrzcie się w Ratuj Króliczki, jest świetna dla dzieci już od około 2 roku życia. Dla dorosłych zresztą też :)

      Usuń
    2. Króliczki znamy. Obdarowaliśmy już nimi jednego Chłopca.

      Usuń
  11. Jakiś czas temu blogosfera zawładnęła Babaryba a teraz gra Egmontu.... :) Mnie się bardzo podoba!!

    OdpowiedzUsuń
  12. Odpowiedzi
    1. Bardzo ładnie, ale i tak najważniejsze, moim zdaniem, jest to, ze dzieci się przy tej grze fajnie bawią.

      Usuń
  13. gry planszowe są super! Nasza rodzina w każdą niedzielę oddaje się wspólnej zabawie - polecam wszystkim, żadna gra komputerowe nie zastąpi nam rodzinnej rozrywki ;) swoją drogą również posiadamy opisywany produkt i gorąco go polecamy.

    OdpowiedzUsuń
  14. Zobacz jakie teraz gry są dla maluszków. Ja to pamiętam, że był chińczyk, kolorowe czapeczki, pchełki, bierki i karty piotruś:D A tak to jeszcze grę w statki pamiętam:))

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Detektyw Pozytywka

        Nowa seria ćwiczeń na tablicę interaktywną z genial.ly właśnie pojawia się na blogu - nasze lektury .  Mam nadzieję, że chętnie będą z niej korzystali nauczyciele klas początkowych, a także rodzice, którzy będą chcieli przybliżyć swoim pociechom klasykę literatury dziecięcej.

Wielki skarbiec bajek

      Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Kopciuszek, Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków - któż z nas nie zna tych bajek? Pamiętam jak chodziłyśmy z siostrą spać do babci, która wieczorami przenosiła nas w magiczny świat bajek. Jakoś wówczas nie było straszne to, że aby wydostać Babcię i Czerwonego Kapturka z brzucha wilka trzeba było mu rozciąć brzuch. Baba Jaga, która spłonęła w piecu przeznaczonym dla Jasia, także nie przerażała. 

Cukierku, Ty łobuzie

       Cukierek to psotny kotek, który podbił serca wielu dzieci i (na szczęście) nie zmienił tego fakt, że jego przygody zostały szkolną lekturą.

Wachlarz z piórek DIY

Wachlarz z piórek DIY         Wachlarz z piórek DIY zrobiłyśmy z dziewczynkami w ramach przygotowania lekcji dla trzeciej klasy o uczuciach i Japonii. 

Kaszolina - masa plastyczna z kaszy manny

      Wykonanie masy plastycznej z kaszy manny jest niezwykle proste, a do jej zrobienia potrzebne są tylko dwa składniki: kasza i woda. 

Galaktyka w słoiku

      Próbowaliście kiedyś zamknąć całą galaktykę w słoiku ? My spróbowaliśmy i wiecie co? Udało nam się! I wcale nie było takie trudne.

22 kwietnia Dzień Ziemi

     22 kwietnia obchodzony jest światowy dzień Ziemi z tej okazji zebrałam dla swoich uczniów (dla Was i Waszych uczniów także) kilka filków, ciekawostek i gier zwiazanych z ekologią.

Kraków - Ogród Doświadczeń

           Gdy w sierpniu poznałam rozpiskę nowej edycji Dziecka na warsztat od razu zaczęłam się zastanawiać co będziemy robić przez najbliższe miesiące. Staram się tak planować warsztaty aby dziewczynki były zadowolone i przy okazji może czegoś się nauczyły. 

Przebiśniegi z wacików

     Piękno jest pojęciem względnym. Dla jednych piękna praca plastyczna wykonana przez dziecko to taka do wykonania której rodzic/nauczyciel wszystko przygotował, równo powycinał elementy i instruował dziecko krok po kroku co ma robić, i jak wszystko posklejać aby praca ładnie prezentowała się na wystawce. Dla innych piękna praca to taka, w której dziecko wszystko zrobiło samo, według własnej inwencji, gdzie kolory niekoniecznie zgadzają się z tym co ma swój pierwowzór w przyrodzie, kreski narysowane niewprawną rączką są krzywe, a wycięta nożyczkami linia bardziej przypomina zygzak niż prostą. 

Wyklejanka z kolorowego ryżu

       Kilka dni temu rozpoczęliśmy przygotowania do kolejnego warsztatu w ramach akcji Dziecko na Warsztat. Tym razem omawiamy Australię, a jedną z zabaw było wyklejanie różnymi rodzajami kaszy kangura i misia koala (cały warsztat będzie do zobaczenia już w poniedziałek). Myszce tak bardzo spodobało się to zajęcie, że przygotowałam jego inną wersję.

Facebook