Przejdź do głównej zawartości

Czytam sobie


     Wybór pierwszych książek dla dzieci do samodzielnego czytania jest niezwykle istotny. Ważne jest, aby dziecko, nie zniechęciło się do czytania, a wręcz przeciwnie, by odczuwało radość i satysfakcję, że potrafi już samo przeczytać książkę i chciało ciągle doskonalić tę niezwykle ważną umiejętność.


   Pierwsze książki powinny być zatem nie tylko ciekawe i interesujące pod względem treści i oprawy graficznej, ale także powinny być napisane prostym, zrozumiałym dla dziecka językiem. 

      Takie własnie książki ma w swojej ofercie wydawnictwo Egmont. Seria "Czytam sobie" to pozycje przygotowane dla dzieci w przedziale wiekowym 5-7 lat. Książki podzielone są na 3 poziomy, a każdy z nich dostosowany jest do innego poziomu umiejętności najmłodszych czytelników.

Poziom 1  - składam słowa - w tekście jest około 150-200 wyrazów ułożonych w krótkie, zrozumiałe zdania

Poziom 2 - składam zdania - w tekście jest około 800-900 wyrazów tworzących dłuższe, także złożone zdania. Zaczynają się także pojawiać elementy dialogu.

Poziom 3 - połykam strony - tekst jest dłuższy, składa się z około 2500-2800 wyrazów.



     Choć dziewczynki jeszcze nie umieją samodzielnie czytać, mamy już w swojej biblioteczce dwie takie książeczki, obie z poziomu pierwszego: "Wielki Karol i mały Lolek. O Janie Pawle II" oraz "Jonka, Jonek i Kleks".

     Wspólnymi cechami książek jest wysokiej jakości papier, przyjazny dla oczu, a także bardzo duża czcionka ułatwiająca czytanie. Aby początkujący miłośnik książek mógł sobie pomagać palcem w składaniu poszczególnych słów tekst umieszczony jest na dole strony. 




     Na górze strony, natomiast, znajdują się ramki ze słowami do czytania głoskami, które służą do ćwiczenia tej ważnej umiejętności w początkowym etapie nauki czytania.


      Dodatkowo na końcu każdej książki zamieszczonych jest 6 naklejek, nagroda dla dziecka za samodzielne przeczytanie całej lektury!


       Książka "Wielki Karol i mały Lolek. O Janie Pawle II"  należy do serii - fakty. Dzięki niej dzieci, nie tylko mają możliwość doskonalenia umiejętności czytania, ale także poznają wiele faktów z życia, chyba najwybitniejszej polskiej postać, papieża polaka, który został świętym.  Książka napisana jest w dość nietypowy sposób po lewej stronie zamieszczone są wydarzenia z życia dorosłego Karola - papieża, natomiast z prawej opisane są zdarzenia z życia Lolka - małego chłopca, studenta, księdza, a w końcu biskupa. Całość łączy się w momencie wyboru Karola Wojtyły na papieża.






Tytuł:  Wielki Karol i mały Lolek. O Janie Pawle II
Autor: Anna Czerwińska-Rydel
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2016
Ilość stron: 32
Rozmiar: 14,5 x 18,5



     "Jonka, Jonek i Kleks" należy do serii komiks. Muszę przyznać, że nigdy wcześniej nie spotkałam się z tymi bohaterami, choć podobno (tak podaje Wikipedia, a ona się przecież nie myli) to legendy polskiego komiksu, a ich przygody można było czytać już w latach 70-tych XX wieku. Nadrabiam więc zaległości.

     W prezentowanej książce Jonka i Jonek zastanawiają się jak spędzić wakacje. Ostatecznie postanawiają udać się w bardzo nietypową podróż - w podróż latającym samochodem, która tylko dzięki zapobiegliwości Kleksa nie kończy się katastrofą. W międzyczasie, w dalekiej Klekslandii grasuje smok, który porwał Profesora. Czy Kleksowi uda się pomóc swoim przyjaciołom? Z pewnością każde dziecko będzie chciało to sprawdzić i z zaciekawieniem będzie czytało kolejne strony.

      Osobiście jestem pod wrażeniem tego, jak w kilku prostych zdaniach można zawrzeć tak wiele treści i wartką akcję. 








 Tytuł:  Jonka, Jonek i Kleks
Autor: Zbigniew Dmitroca
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2016
Ilość stron: 32
Rozmiar: 14,5 x 18,5






     

Komentarze

  1. O my też mamy te dwie książeczki:) Kleksa właśnie ze względów sentymentalnych. Sama czytałam te komiksy w dzieciństwie. Mój Tymek już zaczął sam czytać i do tej pory wypożyczaliśmy z biblioteki książeczki z serii czytam sobie. Na razie wszystkie z poziomu pierwszego, bo to i tak nie lada wysiłek dla początkującego czytelnika. Pozdrawiamy:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zaraz się okaże, że tylko ja nie słyszałam wcześniej o Jonku i Jonce :)

      Usuń
  2. Fajne takie specjalne książeczki dla maluchów:) A moją ulubioną polską postacią jest Kopernik. Ciekawe, czy są o nim książeczki dla maluszków? Nie mam pojęcia:)
    Buziaki!:))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pewności nie mam, ale wydaje mi się, że są książki dla dzieci o Koperniku.

      Usuń
  3. Bardzo wartościowe książeczki :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Znamy tę serię. Sprezentowaliśmy jeden z tytułów Chrześniaczce Męża, kiedy zaczynała przygodę z samodzielnym czytaniem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I co zadowolona była? Moje dzieci na razie oglądają tylko obrazki.

      Usuń
  5. Rewelacyjne zapewne niedługo będu u nas w biblioteczce

    OdpowiedzUsuń
  6. bardzo fajna ta seria, moje chłopaki jeszcze niestety na nią za małe

    OdpowiedzUsuń
  7. Mój synek jest w wieku Waszej starszej córeczki, jednak jeszcze nie myślę o nauce czytania. Nie chcę nic przyśpieszać. Na razie zgłosił chęć nauki pisania swojego imienia :) Ale przedstawione pozycje są bardzo ciekawe.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. My też się jeszcze nie uczymy, kilka sylab poznałyśmy przy okazji nauki mówienia z książkami Kocham Czytać.

      Usuń
  8. no proszę ile ciekawych pozycji dla dzieci by od kompa oderwać

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moje sa jeszcze na etapie, że książki sa zdecydowanie lepsze niż komputer.

      Usuń
  9. No pozycje literackie trafione idealnie w moje potrzeby:) Moje dzieciaki weszły właśnie w fazę "chce nauczyć się czytać", więc każde popołudnie spędzamy przy książkach i Elementarzu Falskiego...Dziękuję za pomoc!

    OdpowiedzUsuń
  10. Wygląda bardzo fajnie, niestety nie widziałam tej serii książek.

    Coś wiem o tym jak można zniechęcić dziecko do czytania. Ja walczyłam z tym bardzo długo. Na szczęście choć umiemy czytać to na nieszczęście nie bardzo wiem jak zachęcić syna do czytania. Jego tłumaczenie "czytanie jest nudne" albo "mamo ale przecież po co mam czytać skoro umiem?" to mi ręce opadają :) taki problem z 10tkiem

    OdpowiedzUsuń
  11. Znamy, a jakże :) u nas się właśnie zaczyna etap czytania. Mozolnie nam to idzie, oj mozolnie, ale starszak raczej z literkami zapoznany - ja to im czytam od kołyski:) i nie spocznę, nim go czytać nie nauczę, o :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja się nauczyłam czytać na głos dopiero jak zaczęłam dzieciom czytać bajki :) Wcześniej czytałam bardzo dużo, ale tylko po cichu. Także Twój syn ma jeszcze wszystko przed sobą :)

      Usuń
  12. Mieszkając w No omija nas trochę polskich książek i mogę tylko skrobnąć czy podoba mi się czy nie. Składanie słów to coś dla mojej młodszej. Teraz jest na fajnym etapie nauki literek. Sama stwierdziła że to ten moment i bombarduje nas pytaniami o każdą literkę;))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja staram się nie uczyć dzieci poszczególnych literek (poza samogłoskami). Stawiam na metodę sylabową, zobaczymy co z tego wyjdzie.

      Usuń
  13. Super, nie dość że ciekawe to jeszcze o bardzo mądrej tematyce, szczególnie ta o "Karolu - Lolku", bardzo mi się spodobały!!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo wartościowe. Nie tylko nadają się do nauki czytania, ale także przekazują wiele cennych informacji.

      Usuń
  14. Córka czytała spora częśc tej serii-jest świetna dla początkujących czytaczy! Nie przebrnęła tylko przez tytuły bardziej...."techniczne" :) Typu o Apollo 13 lub Titanicu :) tej o papiezu jeszcze nie widziałam-musimy poszukac :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O Titanicu to bym sama chętnie przeczytała. Zawsze mnie interesował ten temat :)

      Usuń
  15. Mamy po 3 pozycje z każdego poziomu... U nas dość opornie szła nauka czytania ale m.in. z nimi pracowałyśmy i trenowałyśmy :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja aż się boję co to będzie jak my zaczniemy się uczyć czytać, moje dziewczynki szybko się zniechecają jak im coś nie wychodzi.

      Usuń
  16. "Wielki Karol i mały Lolek" to książeczka, którą mam zamiar kupić córce

    OdpowiedzUsuń
  17. Lubię tą serię i cieszę się, że co i rusz ukazują się w niej nowe tytuły. :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Detektyw Pozytywka

        Nowa seria ćwiczeń na tablicę interaktywną z genial.ly właśnie pojawia się na blogu - nasze lektury .  Mam nadzieję, że chętnie będą z niej korzystali nauczyciele klas początkowych, a także rodzice, którzy będą chcieli przybliżyć swoim pociechom klasykę literatury dziecięcej.

Galaktyka w słoiku

      Próbowaliście kiedyś zamknąć całą galaktykę w słoiku ? My spróbowaliśmy i wiecie co? Udało nam się! I wcale nie było takie trudne.

Przebiśniegi z wacików

     Piękno jest pojęciem względnym. Dla jednych piękna praca plastyczna wykonana przez dziecko to taka do wykonania której rodzic/nauczyciel wszystko przygotował, równo powycinał elementy i instruował dziecko krok po kroku co ma robić, i jak wszystko posklejać aby praca ładnie prezentowała się na wystawce. Dla innych piękna praca to taka, w której dziecko wszystko zrobiło samo, według własnej inwencji, gdzie kolory niekoniecznie zgadzają się z tym co ma swój pierwowzór w przyrodzie, kreski narysowane niewprawną rączką są krzywe, a wycięta nożyczkami linia bardziej przypomina zygzak niż prostą. 

Cukierku, Ty łobuzie

       Cukierek to psotny kotek, który podbił serca wielu dzieci i (na szczęście) nie zmienił tego fakt, że jego przygody zostały szkolną lekturą.

Kubuś Puchatek i Przyjaciele. Wielka Księga Opowieści.

      "Już pora wstać wyruszyć z domu, przyjaciela spotkać znów. Miły, okrągły, puchaty, bo to jest mój Kubuś, Puchatek Kubuś..." Kto z nas nie zna Misia o Bardzo Małym Rozumku , o którym jest przytoczona powyższa piosenka?

Ilustrowany Atlas Świata dla dzieci - Dookoła Świata

     Uwielbiam podróże.  Australia, Skandynawia, Bałkany, zamki nad Loarą, podróż przez Amerykę Południową, Wielki Kanion, Himalaje, Bali, Meksyk... długo mogłabym wymienić miejsca, które chciałabym odwiedzić,  poznać,  zobaczyć.

Mikołajkowe prezenty - sieci handlowe

     Sieci handlowe prześcigają się w przygotowywaniu oferty na prezenty mikołajkowe. Ja najchętniej zakupy robię jednak w internecie, tłok w sklepach mnie przytłacza i strasznie męczy. Jednak dla tych z Was, którzy preferują tradycyjne zakupy, wolą oglądnąć, dotknąć, sprawdzić kupowany przedmiot przygotowałam zestaw gazetek promocyjnych z zabawkami dla dzieci. 

Wyklejanka z kolorowego ryżu

       Kilka dni temu rozpoczęliśmy przygotowania do kolejnego warsztatu w ramach akcji Dziecko na Warsztat. Tym razem omawiamy Australię, a jedną z zabaw było wyklejanie różnymi rodzajami kaszy kangura i misia koala (cały warsztat będzie do zobaczenia już w poniedziałek). Myszce tak bardzo spodobało się to zajęcie, że przygotowałam jego inną wersję.

Kraków - Ogród Doświadczeń

           Gdy w sierpniu poznałam rozpiskę nowej edycji Dziecka na warsztat od razu zaczęłam się zastanawiać co będziemy robić przez najbliższe miesiące. Staram się tak planować warsztaty aby dziewczynki były zadowolone i przy okazji może czegoś się nauczyły. 

Kaszolina - masa plastyczna z kaszy manny

      Wykonanie masy plastycznej z kaszy manny jest niezwykle proste, a do jej zrobienia potrzebne są tylko dwa składniki: kasza i woda. 

Facebook