Przejdź do głównej zawartości

Zadziwiające życie. Dlaczego każdy z nas jest wszechświatem?

Zadziwiające życie. Dlaczego każdy z nas jest wszechświatem?

      Człowiek jest częścią wszechświata - z tym stwierdzeniem zgodzi się z pewnością każdy z nas. Mieszkamy na Ziemi, jednej z planet Układu Słonecznego, co automatycznie czyni nas częścią kosmosu. Ale czy zdajecie sobie sprawę, że stwierdzenie "człowiek jest częścią wszechświata" ma także bardziej dosłowny aspekt? Czy wiecie, że każdy atom naszego ciała składa się z pozostałości gwiazd  i potężnych galaktycznych eksplozji?


      Autorka fascynującej książki Zadziwiające życie udowadnia, że jesteśmy połączeni tą samą biochemiczną podstawą ze wszystkimi żywymi istotami na Ziemi - od jednokomórkowej ameby po wielkiego płetwala błękitnego. 

      Niezależnie od tego czy mieszkamy na wsi czy w dużym, gęsto zaludnionym mieście i wydaje nam się, że ze środowiskiem naturalnym mamy niewiele wspólnego, zawsze jesteśmy częścią przyrody. Nasze ciało w głównej mierze składa się z czterech pierwiastków: tlenu, węgla, wodoru i azotu - są to dokładnie te same pierwiastki, które tworzą większość wszechświata! Z każdym oddechem wdychamy biliony cząstek powietrza, które krążyły wcześniej po całym świecie.

Zadziwiające życie. Dlaczego każdy z nas jest wszechświatem?

Zadziwiające życie. Dlaczego każdy z nas jest wszechświatem?

     Prowadząc nas przez kolorowe, urozmaicone nieszablonowymi ilustracjami strony książki, autorka - Misha Maynerick Blaise -  nie tyle udowadnia, co uświadamia nam, jak blisko jesteśmy związani z przyrodą. Ukazuje jak wiele wspólnych cech łączy ludzi zarówno ze zwierzętami, jak i z roślinami. Czy wiedzieliście na przykład, że grzyby więcej łączy genetycznie z człowiekiem niż ze światem roślin?

        Na każdej stronie tej pięknie wydanej księgi czeka na czytelnika jakaś niezwykle interesująca informacja, dzięki czemu czyta się ją z zapartym tchem. Teraz już rodzice nie muszą się zastanawiać jak odpowiedzieć dzieciom na wiele nurtujących je trudnych pytań. Wystarczy wspólnie otworzyć książkę i zagłębić się do niezwykłego świata pełnego niespodzianek, z którym mamy do czynienia w codziennym życiu choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę.

Zadziwiające życie. Dlaczego każdy z nas jest wszechświatem?

Zadziwiające życie. Dlaczego każdy z nas jest wszechświatem?

Zadziwiające życie. Dlaczego każdy z nas jest wszechświatem?

Zadziwiające życie. Dlaczego każdy z nas jest wszechświatem?

       Zadziwiające życie na prawdę potrafi nas zadziwić, oczywiście w bardzo pozytywny sposób. Nawet dorośli odnajdą w tej nieszablonowej książce wiele informacji, o których nie mieli wcześniej pojęcia. Czy wiedzieliście na przykład, że wszyscy ludzie żyjący teraz na ziemi są w jakiś sposób spokrewnieni, jak dalecy kuzyni? Szacuje się, że ostatni wspólny przodek wszystkich ludzi na Ziemi żył około 3000 lat temu.

       Książka Zadziwiające życie - Dlaczego każdy z nas jest wszechświatem? należy do serii ART Egmont - artystycznie wydanych książek mających rozbudzić w młodym czytelniku ciekawość świata i zadawania kolejnych pytań oraz poszukiwania odpowiedzi na nie.  

Zadziwiające życie. Dlaczego każdy z nas jest wszechświatem?

Zadziwiające życie. Dlaczego każdy z nas jest wszechświatem?

Zadziwiające życie. Dlaczego każdy z nas jest wszechświatem?

Zadziwiające życie. Dlaczego każdy z nas jest wszechświatem?

        Polecam książkę każdemu kto chce wychować swoje dziecko na ciekawego świata człowieka, który ciągle chce wiedzieć więcej i poszukuje kolejnych odpowiedzi na nurtujące go pytania.


Komentarze

  1. Tą książkę zdecydowanie musimy mieć - wygląda świetnie!
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zdecydowanie warto ją kupić i mieć w swojej biblioteczce.

      Usuń
  2. Uwielbiam pięknie wydane książki, które mają w sobie odpowiedzi na wiele interesujących pytań ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też je lubię, bo czytając je poznajemy świat i niejednokrotnie także siebie.

      Usuń
  3. Książka jest pięknie zilustrowana :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo dobra książka.
    Piękne ma te ilustracje i mnosmnó ciekawych tresci

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zdecydowanie to jedna z najciekawszych książek tego typu jakie posiadamy.

      Usuń
  5. rewelacyjna jest ta książka- teraz żałuje że jej nie wziełam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czasami też tak mam, nie biorę jakiejś książki do recenzji, a później jak czytam opinie innych to żałuję :)

      Usuń
  6. Sama bym chętnie zajrzała do tej książki.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Kaszolina - masa plastyczna z kaszy manny

      Wykonanie masy plastycznej z kaszy manny jest niezwykle proste, a do jej zrobienia potrzebne są tylko dwa składniki: kasza i woda. 

Ozdoby choinkowe z papieru kolorowego

      Choinkę co prawda mamy już ubraną od kilku dni, ale postanowiliśmy udekorować ja dodatkowo kilkoma ozdobami zrobionymi z dziećmi z papieru kolorowego. Zrobiłyśmy je razem ze starszą córką.

Cukierku, Ty łobuzie

       Cukierek to psotny kotek, który podbił serca wielu dzieci i (na szczęście) nie zmienił tego fakt, że jego przygody zostały szkolną lekturą.

Drzewo genealogiczne DIY z odbitych dłoni

Drzewo genealogiczne DIY         Jakiś czas temu dziewczynki miały w przedszkolu tydzień historii rodziny , na który mogły przynieść wykonanie w domu drzewo genealogiczne.

Wyklejanka z kolorowego ryżu

       Kilka dni temu rozpoczęliśmy przygotowania do kolejnego warsztatu w ramach akcji Dziecko na Warsztat. Tym razem omawiamy Australię, a jedną z zabaw było wyklejanie różnymi rodzajami kaszy kangura i misia koala (cały warsztat będzie do zobaczenia już w poniedziałek). Myszce tak bardzo spodobało się to zajęcie, że przygotowałam jego inną wersję.

Iluzje optyczne

       Dziś w ramach Piątków z eksperymentami nie będzie typowych doświadczeń, zamiast tego będziemy sprawdzać jak bardzo nasz wzrok może się mylić.  Zapraszamy na kilka iluzji optycznych.

Jeże z ziemniaków i makaronu - jesienna praca plastyczna dla przedszkolaków

Jeż z ziemniaków i makaronu - jesienna praca plastyczna dla przedszkolaków       Od miesiąca bawię się i tworzę już nie tylko ze swoimi dziećmi, ale także z przedszkolakami. Moje dziewczyny mają ostatnio coraz mniej czasu na różnego rodzaju prace plastyczne, a jeśli już znajdą wolną chwilę to wolą ją spędzić na tańcu lub zabawach w ogródku niż poświęcić czas na stworzenie jakiegoś artystycznego dzieła. 

Wachlarz z piórek DIY

Wachlarz z piórek DIY         Wachlarz z piórek DIY zrobiłyśmy z dziewczynkami w ramach przygotowania lekcji dla trzeciej klasy o uczuciach i Japonii. 

Rytmika dla Smyka

                Są książki do czytania, są książki do oglądania, są książki aktywizujące z licznymi łamigłówkami i zadaniami, ale są także książki pełne inspiracji i pomysłów na zabawy dla dzieci .

Mali Podróżnicy - Egipt

Mali Podróżnicy - Egipt       Mali Podróżnicy zwiedzają w tym miesiącu Egipt . Gdy w pierwszy dzień zasiedliśmy do wspólnej zabawy Myszka była ubrana w swój ukochany strój Elsy - tata powiedział jej, że przecież Elsa nie mieszkała w Afryce, na co Myszka zripostowała: "ale mogła jechać tam na wakacje". Tak więc mam nadzieję, że Elsa na wakacjach dobrze się bawiła.

Facebook