Przejdź do głównej zawartości

Zabytki z piasku artystycznego


        Poznawać świat można na wiele sposobów. Niewątpliwie najlepszym z nich są podróże, jednak niewiele osób może sobie pozwolić na zwiedzenie całego globu. 


      Innym sposobem, może nieco mniej pasjonującym, ale również dającym wiele możliwości i wiele satysfakcji, jest wiedza zdobywana z książek, atlasów i map. Istnieją również parki miniatur, gdzie na stosunkowo niewielkich terenach, bez konieczności spędzania długich godzin w samolocie, możemy poznawać zabytki ze wszystkich zakątków globu. Można także korzystać z  kolorowanek, kart pracy,  gier, układanek, tworzyć różnego rodzaju prace plastyczne związane z danym regionem, czy nawet poznawać smaki różnych zakątków świata. Ci z Was, którzy śledzą nas w miarę regularnie widzieli pewnie nie jeden z postów z serii Mali Podróżnicy.  Tam właśnie zwiedzamy świat nie wychodząc z domu, wykorzystujemy wiele możliwości poznawania innych miejsc i kultur bez dużych nakładów finansowych: budowaliśmy miedzy innymi Wieżę Eiffla z zapałek, piramidy z klocków, zatokę Ha Long z masy solnej. Ale okazuje się, że poznawać świat można także w jeszcze jeden sposób - poprzez zabawę piaskiem. 

        Będąc kiedyś na zakupach trafiłam na piasek artystyczny, który w swej konsystencji jest bardzo podobny do piasku kinetycznego, może tylko jest nieco bardziej suchy. W zestawie były trzy kolory piasku, każdy po 0,5 kg i rewelacyjny zestaw foremek, dzięki którym dzieci mogą tworzyć znane wszystkim zabytki. Jest rzymskie Koloseum, głowa Sfinksa z Egiptu, grecki Panteon, Mur Chiński, Opera z Sidney, Tadź Mahal z Indii oraz Chichen Itza z Meksyku.





     Piasek dostarcza nie tylko świetnej zabawy, ale także daje doskonały pretekst do rozpoczęcia rozmowy o zabytkach które pojawiają się na stole/podłodze. Niejednokrotnie ciężko jest zachęcić dziecko, szczególnie młodsze, do czytania czy choćby słuchania opowieści o jakichś tam budowlach znajdujących się gdzieś daleko, nie wiadomo dokładniej gdzie. Sytuacja zmienia się gdy dziecko samo taką budowlę stworzy. Wówczas jest dużo bardziej zainteresowane tym gdzie ten obiekt się znajduje, jakie jest jego przeznaczenie i historia.

      Jeśli zainteresowanie dziecka i budowlę z piasku połączyć dodatkowo ze świetnymi wierszami z książek "Co kraj to obyczaj" oraz "Co warto wiedzieć o krajach" to w trakcie niesamowitej zabawy otrzymujemy doskonałą lekcję geografii i historii.










     Myszkę najbardziej zainteresował Tadź Mahal i jego smutna historia. Spytała mnie czy skoro pani zmarła rodząc dziecko, to w niebie ono  się urodziło zdrowe? I jak tu dziecku odpowiedzieć na takie pytanie? Jedyne co mi przyszło do głowy to odpowiedź zgodna z prawdą - nie wiem, nikt tego nie wie.

       Wracając do samego piasku, jak już wspominałam, przypomina on piasek kinetyczny lecz jest bardziej suchy/kruchy (chyba, że po prostu trafiliśmy na jakąś starą partię). Trzeba go mocno ścisnąć aby dobrze przykleił się sam do siebie. Bardzo ładnie za to odbijają się w nim foremki, szczególnie jeśli są porządnie wypełnione mocno ubitym piaskiem, na co moje dziewczyny nie zawsze mają wystarczająco cierpliwości.

     Gotowe foremki/zabytki są dość trwałe, nie zniszczy ich delikatne dotknięcie, mało tego można nawet je bez problemu przenosić. 

      Najlepszą formą nauki po raz kolejny okazała się zabawa!







Komentarze

  1. Czy to jest zestaw z Pepco? Widziałam coś podobnego na półce, ale nie bardzo było widać jakie są foremki. Tygrys jest oczarowany Sfinksem, więc z chęcią bym Mu sprezentowała taki zestaw. Poza tym interesuje się ostatnio budowlami.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, to ten zestaw z Pepco za około 30 zł

      Usuń
    2. Żałuję, bo w naszym sklepie inny zestaw foremek.

      Usuń
  2. Foremki są świetne :) coś innego niż oklepane serduszka i kwiatki :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie, teraz zamiast tylko robić babki można przy okazji nauczyć czegoś dzieci

      Usuń
  3. O widz że rekwizyty mamy takie same. Tylko u nas wersja piasków bez różu.
    Nie ma to jak nauka przez zabawę

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie, w trakcie zabawy dzieci się najlepiej uczą

      Usuń
  4. Super, niby zwykła zabawa, a jednak pozwala odkryć nowe zabytki, fajny pomysł, dla dziecka i rodzica

    OdpowiedzUsuń
  5. Super, niby zwykła foremka, a zobacz, można poznawać nowe miejsca, "zwiedzać", fajny pomysł dla rodzica i dziecka

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Detektyw Pozytywka

        Nowa seria ćwiczeń na tablicę interaktywną z genial.ly właśnie pojawia się na blogu - nasze lektury .  Mam nadzieję, że chętnie będą z niej korzystali nauczyciele klas początkowych, a także rodzice, którzy będą chcieli przybliżyć swoim pociechom klasykę literatury dziecięcej.

Wielki skarbiec bajek

      Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Kopciuszek, Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków - któż z nas nie zna tych bajek? Pamiętam jak chodziłyśmy z siostrą spać do babci, która wieczorami przenosiła nas w magiczny świat bajek. Jakoś wówczas nie było straszne to, że aby wydostać Babcię i Czerwonego Kapturka z brzucha wilka trzeba było mu rozciąć brzuch. Baba Jaga, która spłonęła w piecu przeznaczonym dla Jasia, także nie przerażała. 

Wachlarz z piórek DIY

Wachlarz z piórek DIY         Wachlarz z piórek DIY zrobiłyśmy z dziewczynkami w ramach przygotowania lekcji dla trzeciej klasy o uczuciach i Japonii. 

Cukierku, Ty łobuzie

       Cukierek to psotny kotek, który podbił serca wielu dzieci i (na szczęście) nie zmienił tego fakt, że jego przygody zostały szkolną lekturą.

Wiersze na długie wieczory

    " - Dziadku, dziadku,      Posiedź ze mną,      Opowiedz mi bajkę senną.      Senną , ciemną i przyjemną."

Ciastolina bez gotowania

       Bardzo lubimy bawić się różnego rodzaju masami plastycznymi . Masa plastyczna to nie tylko świetna zabawa, ale także bardzo dobre ćwiczenie wpływające na rozwój mowy, z czym nadal walczymy. 

Kaszolina - masa plastyczna z kaszy manny

      Wykonanie masy plastycznej z kaszy manny jest niezwykle proste, a do jej zrobienia potrzebne są tylko dwa składniki: kasza i woda. 

Galaktyka w słoiku

      Próbowaliście kiedyś zamknąć całą galaktykę w słoiku ? My spróbowaliśmy i wiecie co? Udało nam się! I wcale nie było takie trudne.

22 kwietnia Dzień Ziemi

     22 kwietnia obchodzony jest światowy dzień Ziemi z tej okazji zebrałam dla swoich uczniów (dla Was i Waszych uczniów także) kilka filków, ciekawostek i gier zwiazanych z ekologią.

Poznajemy kontynenty

     Podróże to nasza pasja. Na dysku czeka na opublikowanie i opisanie wiele zdjęć z naszych wakacyjnych wojaży.  Niestety domowy budżet z gumy nie jest, podobnie zresztą jak czas, więc powracamy do naszych podróży palcem po mapie w ramach projektu Mali Podróżnicy . 

Facebook