Przejdź do głównej zawartości

Czytam i główkuję - kolejne przygody


     O tym, że w bardzo interesujący sposób można połączyć literaturę z matematyką przekonaliśmy się już kilkukrotnie, czytając książki z serii Czytam i główkuję


     Sympatyczni bohaterowie: kosmita Fredek, który przyleciał na Ziemię szukać chaosu oraz szczurki, zamieszkujące podmiejskie kanały, angażując dzieci w swoje wesołe przygody wprowadzają je w świat matematyki. Zadania proponowane zarówno przez Fredka jak i szczurki ukazują jak bardzo matematyka wiąże się z życiem codziennym. Dzięki takiemu podejściu przestaje ona być abstrakcją, która wielu osobom wydaje się zupełnie niepotrzebna do życia.

Fredek i miara wszystkiego



      Choć Fredek przyleciał na Ziemię szukać nieporządku nie jest w stanie pozbyć się swoich przyzwyczajeń wyniesionych z uporządkowanej Pedanterii. Gdyby tego był mało, miłośnik zupy z żywych śrubek nie może zgasić oczu i zapaść w sen, w związku z czym zamiast bezczynnie leżeć postanawia zbadać planetę na której wylądował. Jego cel to: "Zmierzyć i zważyć wszystko, co się da. Zbadać wielkość." Sprawdza więc wysokość, szerokość i wagę każdej znalezionej w domu rzeczy. Dodatkowo, ku uciesze rodziny, która przygarnęła go  do siebie, każdą "zbadaną" rzecz odkłada na odpowiedni stos, dzięki czemu w pokojach dzieci w końcu panuje porządek. 

        Razem z Fredkiem mierzą, ważą, określają co jest najwyższe, a co najniższe, a także oznaczają odpowiednie godziny nasze pociechy. 







Szczurki nie dają się wygryźć


     Szczurki zawsze mają pod górkę. Po udanych wakacjach na Sardynii wracają do swojego kanału i zastają w nim koty. Okazuje się, że podczas ich nieobecności szef kociej bandy Kaprawe Oczko przywłaszczył sobie ich lokum i urządził w nim koci klubik towarzyski, do którego znoszą swoje złodziejskie zdobycze. Szczurki najpierw chcą odzyskać swoją własność, kierując sprawę do sądu, później jednak orientują się, że szczurów nikt nie lubi i nikt nie stanie po ich stronie. Pozostaje im tylko jedno wyjście - poprosić o pomoc psy. 

       Zadania matematyczne w Szczurkach są zdecydowanie trudniejsze niż te zmieszczone w przygodach Fredeka. Mamy tu między innymi: obliczanie powierzchni i obwodów, mnożenie, dzielenie, szyfry oraz ułamki.









Komentarze

  1. Świetne propozycje aby zainteresować dzieciaki czytaniem, bo poza tekstem jest mnóstwo ciekawostek i fajnych ilustracji ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Do czytania moich dzieci zachęcać nie trzeba, do matematyki już tak :)

      Usuń
  2. Z takimi książkami dzieci polubią czytać :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Detektyw Pozytywka

        Nowa seria ćwiczeń na tablicę interaktywną z genial.ly właśnie pojawia się na blogu - nasze lektury .  Mam nadzieję, że chętnie będą z niej korzystali nauczyciele klas początkowych, a także rodzice, którzy będą chcieli przybliżyć swoim pociechom klasykę literatury dziecięcej.

Ciastolina bez gotowania

       Bardzo lubimy bawić się różnego rodzaju masami plastycznymi . Masa plastyczna to nie tylko świetna zabawa, ale także bardzo dobre ćwiczenie wpływające na rozwój mowy, z czym nadal walczymy. 

Wachlarz z piórek DIY

Wachlarz z piórek DIY         Wachlarz z piórek DIY zrobiłyśmy z dziewczynkami w ramach przygotowania lekcji dla trzeciej klasy o uczuciach i Japonii. 

Poznajemy kontynenty

     Podróże to nasza pasja. Na dysku czeka na opublikowanie i opisanie wiele zdjęć z naszych wakacyjnych wojaży.  Niestety domowy budżet z gumy nie jest, podobnie zresztą jak czas, więc powracamy do naszych podróży palcem po mapie w ramach projektu Mali Podróżnicy . 

Wiersze na długie wieczory

    " - Dziadku, dziadku,      Posiedź ze mną,      Opowiedz mi bajkę senną.      Senną , ciemną i przyjemną."

Galaktyka w słoiku

      Próbowaliście kiedyś zamknąć całą galaktykę w słoiku ? My spróbowaliśmy i wiecie co? Udało nam się! I wcale nie było takie trudne.

Kaszolina - masa plastyczna z kaszy manny

      Wykonanie masy plastycznej z kaszy manny jest niezwykle proste, a do jej zrobienia potrzebne są tylko dwa składniki: kasza i woda. 

Syrenka warszawska - praca plastyczna

Syrenka warszawska - praca plastyczna       Myszka kocha syrenki. I nie ma dla niej większej różnicy czy jest to Syrenka Ariel czy Syrenka Warszawska .

Co zabrać pod namiot z dzieckiem?

        Lato w pełni, choć pogoda nie zawsze na to wskazuje. Niemniej jednak, nie zważając na panującą za oknem aurę, postanowiliśmy wyskoczyć na kilka dni pod namiot do Czech. 

Cukierku, Ty łobuzie

       Cukierek to psotny kotek, który podbił serca wielu dzieci i (na szczęście) nie zmienił tego fakt, że jego przygody zostały szkolną lekturą.

Facebook